Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Psie oczy to nadal tajemnica dla ludzi. 4 fakty, o których nie miałeś pojęcia
Robert Głowacki
Robert Głowacki 23.07.2019 16:07

Psie oczy to nadal tajemnica dla ludzi. 4 fakty, o których nie miałeś pojęcia

psie oczy
Fot.pexels.com

Pies: oczy czworonoga to temat wciąż pełen tajemnic dla ludzi. Jesteście ciekawi, jakie sekrety kryje psi wzrok? Możecie być zaskoczeni. Poznajcie 4 fakty na temat psiego wzroku, o których nie mieliście wcześniej pojęcia!

Pies: oczy to jego tajna broń, dzięki której wymusi od właściciela kolejną przekąskę, lub dodatkowy spacer! Psie oczy kryją jednak o wiele więcej tajemnic, niż może nam się wydawać. Jeżeli jesteście ciekawi, jak widzą wasze czworonogi, koniecznie sprawdźcie 4 fakty na temat ich wzroku!

Pies: oczy czworonoga kryją tajemnicę

Jeżeli wydaje wam się, że wiecie wszystko na temat swoich czworonogów, szczególnie na temat ich wzroku musimy wyprowadzić was z błędu. Oto 4 fakty na temat psiego wzroku, o których z pewnością nie mieliście pojęcia!

1. Psy nie są daltonistami. Odróżniają kolory!

Wiele osób myśli, że psy nie odróżniają kolorów i wszystko widzą jedynie w biało-czarnych barwach. Nic bardziej mylnego – psy nie są daltonistami i są w stanie rozpoznać o wiele więcej kolorów niż tylko czarny i biały! Należy również pamiętać, że psy rozróżniają kolory kompletnie inaczej niż ludzie, a to ze względu na receptory w ich oczach.

Ich receptory znajdują się w siatkówkach oczu, a ich zadaniem jest właśnie rozpoznawanie kolorów. Ludzie posiadają trzy receptory, które kolejno rozpoznają kolory: czerwony, zielony i niebieski. Nasze psy w przeciwieństwie do nas posiadają jedynie dwa receptory, które rozpoznają kolor żółty i niebieski. Czworonogi patrzą więc na świat dwubarwne, a my trójbarwnie.

2. Psy są krótkowidzami

Jeżeli rzucisz swojemu psu piłkę bardzo daleko, nie zdziw się, że będzie miał problem z jej znalezieniem. Psy są z natury krótkowzroczne, a ich wzrok sięga jedynie do 6 metrów od miejsca, w jakim aktualnie przebywają! Co ciekawe, niemieckie małżeństwo Uwe i Andrea Kerschsieper z miasta Oberhausen miało problemy ze swoim psem, którego krótkowzroczność powiększała się z miesiąca na miesiąc. Jak sobie z tym poradzili? Zafundowali swojemu psu okulary!

3. Psy lepiej widzą kątem oka niż ludzie

Widzenie kątem oka, fachowo nazywane widzeniem peryferyjnym polega na dostrzeganiu obiektów, które znajdują się poza polem naszego widzenia. Dzięki tej umiejętności nasze oczy są w stanie dostrzec rzeczy po bokach, nawet gdy patrzymy przed siebie. Psy mają o wiele lepsze widzenie peryferyjne niż ludzie, dzięki czemu są świetnymi łowcami. Pole widzenia człowieka rozciąga się na około 180 stopni, a psa nawet na 250 stopni!

4. Psy świetnie widzą w nocy

Nie tylko koty widzą dobrze w ciemności, a również psy! Ma to powiązanie z ich strukturą oczu oraz innymi cechami, których nie posiadają ludzie. Psy mają bardzo duże źrenice, dzięki którym czworonogi mogą odbierać większą ilość światła. Następnie to światło jest pochłaniane przez światłoczułe receptory zwane pręcikami. Pręciki znajdują się także w ludzkich oczach, ale psy mają ich znacznie więcej. Właśnie dlatego psy widzą dobrze po ciemku.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Pies: oczy

Psy: oczy naszych czworonogów kryją wiele tajemnic.

Pies: oczy

Psy są krótkowzroczne, jednak świetnie widzą kątem oka.

Pies: oczy

Wbrew powszechnej opinii, psy odróżniają kolory.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Pies urodził się bez przednich łapek. Jego właścicielka sprawiła mu protezę na kółkach
  2. Adoptowany pitbull nie opuszcza staruszki na krok. To, jak jej pomaga jest przeurocze
  3. Ciężarna suczka nie mogła urodzić, mimo nabrzmiałego brzucha. Weterynarz zrobił USG i zrozumiał dlaczego
  4. Kobieta panicznie szukała psa, bo bała się, że zrobi krzywdę dziecku. Gdy go znalazła, chwyciła za kamerę
  5. Wydawało mu się, że nikt nie zobaczył tego, co stało się przy basenie. Monitoring nagrał wszystko

źródło: kochamyzwierzaki.pl