Swiatzwierzat.pl Pozostałe Ten produkt sprawi, że pies będzie cieszył się zdrowiem przez długie lata. Warto mieć go w domu
Pixabay/3194556

Ten produkt sprawi, że pies będzie cieszył się zdrowiem przez długie lata. Warto mieć go w domu

12 marca 2021
Autor tekstu: Irmina Jach

Dieta pupili - podobnie jak ludzka - często pełna jest od kwasów omega-6, które poza swoimi istotnymi wpływami na funkcjonowanie organizmu, pomagają gromadzić tłuszcz, wspomagają rozwój procesów zapalnych, prowadzą do zagęszczenia krzepnięcia krwi i mogą wywołać reakcje alergiczną.

Olej z łososia zapewni psu zdrowie

Związki pochodzą przede wszystkim z olejów roślinnych, ziaren zbóż i mięsa zwierząt hodowlanych. Kwasy omega-3 zawarte w oleju z łososia działają zapobiegawczo na szkodliwe działanie i hamują rozwój stanów zapalnych . Zachowanie odpowiednich proporcji jest kluczowe dla zdrowia psiaka.

Olej z łososia w diecie psa - w przeciwieństwie do innych rodzajów tłuszczów zwierzęcych - wspiera funkcjonowanie organizmu . W przypadku szczeniąt ma także wpływ na odpowiedni rozwój mózgu oraz wzroku. Wiele badań pokazuje, że szczenięta, którym podawano olej rybi, osiągnęły o wiele bardziej satysfakcjonujące wyniki w nauce komend, a nawet w teście labiryntowym.

Olej łososiowy jest także kluczowy w okresie rekonwalescencji po ciężkich chorobach . Warto podać go pupilowi - po konsultacji z weterynarzem - kiedy ten cierpi na choroby układu krążenia, zapalenia skóry, brak apetytu, zaburzenia systemu odpornościowego i uczulenia.

Może okazać się bardzo pomocny także w okresie linienia . Badania przeprowadzane na dorosłych psach, które cierpiały na nadwagę wykazały, że podawanie oleju z łososia reguluje poziom cholesterolu we krwi i wpływa pozytywnie na metabolizm lipidów.

Kwasy tłuszczowe EPA i DHA są doskonale przyswajane zarówno przez psy, jak i przez koty. Niska cena zazwyczaj idzie w parze z niską zawartością kwasów omega-3. Nie warto wybierać produktów zapakowanych w litrowe, plastikowe butelki .

Olej dobrej jakości można rozpoznać do szklanej, ciemnej butelce, opakowaniu z pompką, które chroni zawartość przed dostępem tlenu, małej objętości i dopisku, że produkt pochodzi z dzikiego łososia. Źródło jest niezwykle ważne, gdyż  łososie pochodzące z ferm charakteryzują się znacznie niższą zawartością kwasów omega-3.

Drogocenne składniki zawiera nie tylko olej z łososia, ale także algi morskie i tłuste ryby zimnowodne . Dawkowanie oleju z łososia zależy od zawartości w nim kwasów omega-3. Producent zwykle umieszcza informację na opakowaniu.

Olej z łososia nie jest odpowiedni dla psów, które są uczulone na tę rybę. W przypadku takich chorób, jak zapalenie trzustki, żołądka czy problemy z wątrobą, przed wprowadzeniem tego produktu do diety czworonoga należy skonsultować się z weterynarzem .

Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:

Obserwuj nas w
autor
Irmina Jach

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy