Ten produkt sprawi, że pies będzie cieszył się zdrowiem przez długie lata. Warto mieć go w domu
Dieta pupili - podobnie jak ludzka - często pełna jest od kwasów omega-6, które poza swoimi istotnymi wpływami na funkcjonowanie organizmu, pomagają gromadzić tłuszcz, wspomagają rozwój procesów zapalnych, prowadzą do zagęszczenia krzepnięcia krwi i mogą wywołać reakcje alergiczną.
Olej z łososia zapewni psu zdrowie
Związki pochodzą przede wszystkim z olejów roślinnych, ziaren zbóż i mięsa zwierząt hodowlanych. Kwasy omega-3 zawarte w oleju z łososia działają zapobiegawczo na szkodliwe działanie i hamują rozwój stanów zapalnych. Zachowanie odpowiednich proporcji jest kluczowe dla zdrowia psiaka.
Olej z łososia w diecie psa - w przeciwieństwie do innych rodzajów tłuszczów zwierzęcych - wspiera funkcjonowanie organizmu. W przypadku szczeniąt ma także wpływ na odpowiedni rozwój mózgu oraz wzroku. Wiele badań pokazuje, że szczenięta, którym podawano olej rybi, osiągnęły o wiele bardziej satysfakcjonujące wyniki w nauce komend, a nawet w teście labiryntowym.
Olej łososiowy jest także kluczowy w okresie rekonwalescencji po ciężkich chorobach. Warto podać go pupilowi - po konsultacji z weterynarzem - kiedy ten cierpi na choroby układu krążenia, zapalenia skóry, brak apetytu, zaburzenia systemu odpornościowego i uczulenia.
Może okazać się bardzo pomocny także w okresie linienia. Badania przeprowadzane na dorosłych psach, które cierpiały na nadwagę wykazały, że podawanie oleju z łososia reguluje poziom cholesterolu we krwi i wpływa pozytywnie na metabolizm lipidów.
Kwasy tłuszczowe EPA i DHA są doskonale przyswajane zarówno przez psy, jak i przez koty. Niska cena zazwyczaj idzie w parze z niską zawartością kwasów omega-3. Nie warto wybierać produktów zapakowanych w litrowe, plastikowe butelki.
Olej dobrej jakości można rozpoznać do szklanej, ciemnej butelce, opakowaniu z pompką, które chroni zawartość przed dostępem tlenu, małej objętości i dopisku, że produkt pochodzi z dzikiego łososia. Źródło jest niezwykle ważne, gdyż łososie pochodzące z ferm charakteryzują się znacznie niższą zawartością kwasów omega-3.
Drogocenne składniki zawiera nie tylko olej z łososia, ale także algi morskie i tłuste ryby zimnowodne. Dawkowanie oleju z łososia zależy od zawartości w nim kwasów omega-3. Producent zwykle umieszcza informację na opakowaniu.
Olej z łososia nie jest odpowiedni dla psów, które są uczulone na tę rybę. W przypadku takich chorób, jak zapalenie trzustki, żołądka czy problemy z wątrobą, przed wprowadzeniem tego produktu do diety czworonoga należy skonsultować się z weterynarzem.
Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:
Kot zabił czteromiesięczne niemowlę. Zwierzę wskoczyło do wózka
Jan Lityński może zostać patronem warszawskiego schroniska. Rafał Trzaskowski chce złożyć wniosek
Bieszczady. Niedźwiedź przeszedł tuż obok człowieka. Był tak zamyślony, że go nie zauważył