Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Ile ludzkich lat ma mój pies? Wszyscy byli w błędzie, w końcu jest nowy kalkulator wieku
Karina Sulich
Karina Sulich 09.07.2020 16:38

Ile ludzkich lat ma mój pies? Wszyscy byli w błędzie, w końcu jest nowy kalkulator wieku

rasy psów
fot. unsplash.com/ Sarah Boudreau

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, ale czy aby na pewno wiemy jak obliczyć ludzki wiek naszego pupila? Jak się okazuje metoda, polegająca na mnożeniu wieku czworonoga przez siedem, którą wielu właścicieli stosowało przez lata, jest błędna. Badacze z University of California w San Diego zaprezentowali nowy i bardziej precyzyjny sposób.

Na łamach magazynu Cell Systems ukazała się publikacja, w której badacze obalają jeden z największych mitów. Chcesz wiedzieć ile ludzkich lat ma twój pies? Mnożąc jego wiek przez siedem, nigdy nie poznasz prawdy.

Ile ludzkich lat ma pies?

Choć do tej pory wszyscy sądzili, że by poznać ludzki wiek pupila, wystarczy pomnożyć jego lata przez siedem, badacze z University of California w San Diego podważyli tę metodę i opublikowali swój własny, precyzyjny kalkulator.

To logiczne, jeśli się nad tym zastanowić, przecież 9-miesięczny pies może mieć szczenięta, więc już wiedzieliśmy, że liczenie według reguły 1:7 nie jest dokładną miarą wieku – mówił Trey Ideker, profesor z wydziału bioinżynierii. Jak więc prawidłowo obliczyć wiek psa?

Kalkulator wieku psa

Metoda, jaką zaprezentowali badacze, nie jest jedną z najprostszych, lecz z pewnością jedną z najbardziej precyzyjnych. Jak się okazuje, by dowiedzieć się, ile nasz pies ma lat, musimy pomnożyć faktyczny wiek psa przez 16, a następnie do otrzymanego wyniku dodać 31.

Aby dojść do takich wniosków, badacze przebadali 104 labradory. Jak się okazuje, młody piesek starzeje się bardzo szybko, natomiast gdy nasz pupil osiągnie wiek na przykład 7 lat, jego zegar biologiczny zwalnia.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

piesek

Okazuje się, że by policzyć ludzki wiek naszego psa, wcale nie powinniśmy mnożyć jego lat przez siedem.

pies

Naukowcy udowodnili, że roczny pies może mieć nawet 30 ludzkich lat.

pies

Im starszy jest nasz pupil, tym wolniej się starzeje.

ZOBACZ TEŻ:

źródło: poradnikzdrowie.pl

Tagi: pies wiek psa