Swiatzwierzat.pl
Pierwsze dni szczeniaka w domu: czego się spodziewać i jak mu pomóc?

Pixabay.com

Pierwsze dni szczeniaka w domu: czego się spodziewać i jak mu pomóc?

13 Lutego 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Pierwsze dni szczeniaka w domu to dla niego kluczowy okres formacyjny. To czas budowania więzi, eksploracji, nauki. Jeśli szczeniak spędzi go szczęśliwie, wyrośnie na śmiałego i mądrego psa. Stres i zaniedbanie mogą z kolei zaburzyć rozwój psychicz

Pierwsze dni szczeniaka w domu: wyzwanie dla Ciebie i psa

Z pierwszymi dniami szczeniaka w domu jest jak ze wszystkim innym – pierwsze wrażenie jest bardzo ważne. To od tego, jak przebiegną pieskowi pierwsze dni w nowym środowisku zależy, czy będzie czuł się u Ciebie dobrze i czy szybko nawiąże więź ze swoją nową rodziną.

Podobnie jak ludzie, psy potrzebują czasu na zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu. Nowy dom to dla nich przygoda, ale i wyzwanie, stres, niepewność, pasmo niespodzianek. Szczeniak dopiero co został zabrany od mamy i rodzeństwa, jest więc zestresowany i wcale nie ma najlepszego humoru. Wyobraź sobie, że musisz nagle przeprowadzić się do obcych ludzi, o których nic nie wiesz. Podobnie czuje się szczeniak, trafiający do nowego domu.

Do Ciebie należy sprawienie, by pierwsze dni w nowym domu upłynęły szczeniakowi przyjemnie, bezstresowo i pożytecznie. Im lepiej będzie szczenięciu w nowym domu, tym szybciej i odważniej nasz pupil zacznie poznawać otoczenie, ludzi i inne zwierzaki. Aklimatyzacja w nowym środowisku to ważna część socjalizacji szczeniaka i początkowa faza jego wychowania.

Pierwsze dni szczeniaka w domu to wyzwanie nie tylko dla niego. Skoro to Ty masz trzymać pieczę nad dobrym samopoczuciem pieska, musisz wiedzieć, jak mu je zapewnić.

Pierwsze dni szczeniaka w domu: odrób lekcje

Jeśli nigdy wcześniej nie opiekowałeś się psem, powinieneś poczytać nieco na temat potrzeb szczeniąt, i to zanim piesek stanie na Twoim progu. Jako opiekun musisz wiedzieć, czym jest i jak przebiega socjalizacja psów, jak działa u zwierząt stres, jak sprawić, by mały czworonóg poczuł się szybko pewnie w nowym miejscu. Wiedzę o psich potrzebach znajdziesz w książkach i Internecie, możesz też skonsultować się miejscowym weterynarzem i pogadać ze znajomymi, którzy mają psy. Psiarze chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami i mogą udzielić Ci wielu cennych wskazówek.

Oczywiście, najważniejsza jest wiedza na temat podstawowych potrzeb szczeniaka. By je zaspokoić, musisz skompletować wyprawkę dla pieska.

Pierwsze dni szczeniaka w domu: wyprawka

Szczeniak będzie potrzebował miseczek na karmę i na wodę, oraz – oczywiście – odpowiedniego wkładu do tych miseczek, czyli wysokiej jakości karmy dla szczeniąt i świeżej wody. Zaopatrz się też w torbę psich smakołyków – posłużą jako nagrody w procesie wychowania.

Szczeniak będzie się musiał gdzieś wypróżniać. Jeśli jest bardzo mały i nie umie jeszcze wstrzymywać swych potrzeb do czasu wyjścia na spacer, dobrym pomysłem będzie kupienie specjalnych chłonnych mat, na które piesek będzie mógł się załatwiać.

Szczeniak musi gdzieś spać, więc powinieneś sprawić mu wygodne legowisko i znaleźć na nie odpowiednie miejsce w domu. Najlepiej, by psie legowisko stało w zacisznym miejscu, na uboczu szlaków komunikacyjnych, ale nie z dala od ludzi, gdzieś, gdzie nie świeci ostre słońce ani nie ma przeciągów.

Głównym zajęciem małych piesków jest zabawa, warto więc zaopatrzyć się w kilka psich zabawek i stopniowo prezentować je psiakowi, by sprawdzić, która najlepiej mu odpowiada. Piłki i gryzaki to psia klasyka. Starsze psy lubią też szarpać sznury i siłować się ze sobą nawzajem i z ludźmi. Zabawki do tego rodzaju aktywności to szarpaki. Nie należy jednak bawić się szarpakiem z małym pieskiem, któremu dopiero kształtują się zęby, ponieważ może to doprowadzić do odkształcenia się jego szczęki.

Oprócz zabawy, już od pierwszych dni w nowym domu piesek powinien przechodzić odpowiednią socjalizację, czyli zapoznawać się z możliwie wieloma przedmiotami, sytuacjami, ludźmi, zwierzakami, miejscami i zachowaniami, zwłaszcza takimi, z którymi będzie miał często do czynienia w dorosłym życiu. Aby przyzwyczaić szczeniaka do czesania, musisz mieć odpowiednie szczotkę i grzebień, żeby go czesać. Aby przyzwyczaić pupila do mycia zębów, potrzebna będzie szczoteczka, a żeby piesek oswoił się z chodzeniem na smyczy – kup smycz. Cążki przydadzą się do przycinania pazurków. Płyn samoczyszczący przyda się do czyszczenia pieskowi uszu i trufli nosa, a sole fizjologiczne do wycierania kącików oczu. Jeśli chcesz przyzwyczaić pupila do kąpieli i szamponu, kup także matę antypoślizgową i odpowiedni szampon dla zwierząt.

Nieodłącznym elementem psiej wyprawki jest też transporter, niezbędny do przewożenia szczeniaka np. do weterynarza. Dobrze jest kupić transporter zawczasu i właśnie w nim przynieść pieska do domu. Dzięki temu szczeniak przyzwyczai się do transportera, a może nawet skojarzy go pozytywnie z poczuciem bezpieczeństwa i przyjmie za swoje pierwsze legowisko.

Nie zapomnij, by sprawić pieskowi obrożę z identyfikatorem. Nigdy nie wiadomo, gdzie szczeniaka poniesie ciekawość, a młode pieski nie mają jeszcze wpojonego zwyczaju trzymania się swego pana. Identyfikator pomoże znalazcy dostarczyć zgubionego szczeniaka pod właściwy adres.

Pierwsze dni szczeniaka w domu: zadbaj o bezpieczeństwo

Poza skompletowaniem wyprawki dla szczeniaka, trzeba też będzie odpowiednio zabezpieczyć mieszkanie, tak by piesek nie zrobił sobie krzywdy w czasie eksplorowania swego nowego domu.

Dobrze jest np. upewnić się, czy któreś drzwi nie zatrzaskują się same z siebie, czy chemia domowa stoi w niedostępnym dla szczeniaka miejscu, czy kable od sprzętów elektrycznych nie są uszkodzone ani wystawione na pogryzienie, czy nic ciężkiego ani ostrego nie spadnie na pieska z kuchennego stołu, czy schody nie są śliskie itp. Jeśli masz balkon, dobrze jest zabezpieczyć go siatką, by szczeniak nie wypadł.

Przejdź się po mieszkaniu lub domu i wprowadź niezbędne usprawnienia, tak by piesek trafił do bezpiecznego środowiska.

Pierwsze dni szczeniaka w domu: piesek przybywa

Nie należy organizować szczeniakowi przyjęcia powitalnego z klaunami i orkiestrą dętą. Piesek powinien trafić do nowego domu w ciszy i spokoju. Najlepiej po prostu otworzyć transporter i pozwolić szczeniakowi na swobodną eksplorację domu w jego własnym tempie.

Pierwsze dni szczeniaka w domu: piesek eksploruje

Niektóre pieski potrzebują więcej czasu na przełamanie obaw przed ludźmi. To normalne i nie trzeba się martwić, jeśli szczeniak od razu nie wyskoczy z transportera i nie rzuci Ci się w ramiona. Zachętą do opuszczenia schronienia może być dla szczeniaka miseczka aromatycznej karmy.

Pozwól pieskowi węszyć, niuchać, lizać i trącać wszystko, co uzna za interesujące. Poczekaj, aż sam do Ciebie podejdzie, daj mu się obwąchać, pogłaszcz go delikatnie. Mów też do niego spokojnym tonem, by zaczął się przyzwyczajać do Twojego głosu. Kiedy szczeniak się zmęczy, pozwól mu odpocząć w transporterze lub legowisku. Daj mu tyle spokoju, ile potrzebuje i pozwól, by sam do Ciebie wrócił, gdy już odpocznie.

Pierwsze dni szczeniaka w domu to czas nieustających zdziwień i niespodzianek. Szczenięta przejawiają intensywną aktywność, przeplataną okresami głębokiego snu. Pozwól pieskowi poznawać jego nowy świat we własnym tempie.

Pierwsze dni szczeniaka w domu: piesek się socjalizuje

Eksploracja to element socjalizacji. Stopniowo pokazuj pieskowi nowe przedmioty, czynności i sytuacje. Nie spiesz się, zapoznawaj pieska z paroma tylko nowościami w ciągu dnia. Na przykład zachęć go do zabawy piłką, a gdy odsapnie, wyczesz go odrobinę.

Szczenięta uczą się szybko, zwłaszcza jeśli ich zdolności poznawcze nie są przeciążone. Nie narażaj pieska na zbyt wiele stresu i niespodzianek. Jeśli koniecznie chcesz pokazać szczeniaczka znajomym, zapraszaj ich oddzielnie, zamiast robić masowe puppy party. Nadmiar ekscytacji, uwagi, dźwięków i zapachów może być dla pieska niepotrzebnym stresem.

Pierwsze dni szczeniaka w domu: piesek poznaje okolicę

Gwoździem programu każdego dnia jest dla psa spacer. Szczeniaki kochają spacerować, bo łono przyrody to dla nich niewyczerpane źródło fascynujących niespodzianek, nowych bodźców i okazja do poznawania innych psów.

Nie przeciążaj zbytnio szczeniaka i nie zabieraj go od razu na dalekie spacery. Pokaż mu na początek najbliższą okolicę. Postaraj się oszczędzić pieskowi nieprzyjemnych przygód – spacery powinny kojarzyć mu się wyłącznie dobrze. Pamiętaj, że nie każdy pies jest dla niego odpowiednim kolegą. W miarę możliwości prowadź szczeniaka tam, gdzie może spotkać przyjazne i stateczne psy. Jeśli Twoi sąsiedzi mają psy o zrównoważonych charakterach, zapoznaj z nimi swojego szczeniaczka w czasie spaceru.

Pierwsze dni szczeniaka w domu: piesek unika weterynarza

Eksploracja okolicy ze szczeniakiem nie powinna obejmować gabinetu weterynaryjnego. Jeśli piesek jest zdrowy, należy mu oszczędzić stresu związanego z wizytą w lecznicy. Na to przyjdzie pora później, a pierwsze dni szczeniaka w domu powinny być dla niego możliwie przyjemne i bezstresowe.

Gdy już piesek wykształci z Tobą silną więź, będzie można zabrać go do weterynarza bez narażania psychiki zwierzaka na szwank.

Pierwsze dni szczeniaka w domu: piesek uczy się sztuczek

Już pierwsze dni szczeniaka w domu mogą być dla niego czasem nauki sztuczek i reagowania na komendy. Szczenięta są bardzo pojętne, a trening często traktują jak zabawę. Szczególnie chętnie witają też smakołyki, którymi powinny być nagradzane za posłuszeństwo.

Nie oczekuj jednak od szczeniaka, że w mig pojmie wszystkie komendy i w jeden dzień nauczy się wykonywać podwójne salto w tył i skok przez płonącą obręcz. Ogranicz się do podawania łapy, siadania, wracania do nogi itp. podstawowych komend. Ty także powinieneś traktować trening małego pieska jak zabawę, łączenie przyjemnego z pożytecznym, a nie przykry obowiązek. Nauka przez zabawę zawsze daje najlepsze efekty.

Pierwsze dni szczeniaka w domu: piesek uczy się samodzielności

Pierwsze dni szczeniaka w domu to nie tylko czas zabaw i budowania więzi z opiekunem. Piesek powinien też od razu zacząć się przyzwyczajać do samodzielności, do spędzania kilku godzin bez swego ulubionego człowieka. Dzięki temu nie będzie przeżywał stresu, gdy jego pan wyjdzie po zakupy czy do pracy.

Stopniowo przyzwyczajaj szczeniaka do samotności, zostawiając go samego w pokoju. Najpierw wychodź na parę minut, z czasem wydłużaj swoją nieobecność. Piesek zrozumie, że jego pan nie znika na zawsze i za każdym razem wraca. Ta cenna nauka oszczędzi mu wiele przykrości w dorosłym życiu.

Podobne artykuły

facebook/Samuel Flores

Psy

Pies strzegł swojego umierającego przyjaciela. Pozostał u jego boku do ostatniej chwili

Czytaj więcej >
robaki u psa

Psy

Zabezpiecz swojego psa (i siebie) przed robakami!

Czytaj więcej >
Pies porzucony w worku

Psy

Wrzucił psa do worka i obciążył gruzem. Seryjny oprawca zwierząt pilnie poszukiwany

Czytaj więcej >
Potrącony pies

Psy

Kierowca śmiertelnie potrącił psa i uciekł z miejsca zdarzenia. Czy odpowie za swoje czyny?

Czytaj więcej >
diesel śmierć

Psy

Diesel zachorował na raka. Właściciel towarzyszył mu do ostatniej chwili

Czytaj więcej >
piesek

Psy

Zabawy psa z dzieckiem. Maluch nie może przestać się śmiać

Czytaj więcej >