Swiatzwierzat.pl
Pielęgnacja kota: podstawy i porady praktyczne

Pixabay.com

Pielęgnacja kota: podstawy i porady praktyczne

8 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Pielęgnacja kota to pikuś, bo kot czyści się sam, prawda? Nieprawda! Kot nie poradzi sobie ze wszystkimi koniecznymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Zdrowy i zadbany kot powinien mieć regularnie czesaną sierść, przycinane pazury, czyszczone zęby, uszy i kąciki

Pielęgnacja kota: czy koty nie robią tego same?

Wiadomo powszechnie, że koty nie mają skomplikowanych potrzeb pielęgnacyjnych – przynajmniej w porównaniu do psów. Nie trzeba ich wyprowadzać, strzyc ani regularnie kąpać. Nawet swoim futrem koty skutecznie zajmują się same. Czy to oznacza, że kota w zasadzie nie trzeba pielęgnować?

Nie! Codzienne kocie wylizywanie futerka nie oznacza, że opiekun wcale nie musi poświęcać uwagi pielęgnacji swojego pupila. Są rzeczy, w których kotu trzeba pomóc.

Przykładowo, gdy kot wylizuje swoją sierść, do jego przewodu pokarmowego dostają się włosy, które zbijają się w kule i powodują krztuszenie się. Gdy tych kul zrobi się zbyt wiele, mogą zaczopować kotu jelita. Dlatego warto zapobiegać połykaniu przez kota zbyt dużej ilości sierści w czasie codziennego wylizywania, czesząc go regularnie.

Wiele kotów nie ściera też swoich pazurów w wystarczającym stopniu, nawet jeśli mają d dyspozycji solidne drapaki. Zbyt długie pazury warto przyciąć, by nie utrudniały kotu chodzenia, skradania się, i nie haczyły o tkaniny. Kot zwisający z zasłony na zaczepionym pazurze może i wygląda zabawnie, ale odczuwa silny dyskomfort, którego można mu oszczędzić, przycinając pazury cążkami.

Nawet jeśli nie zamierzasz wystawiać swojego pupila na renomowanej wystawie kotów, warto umiejętnie pielęgnować zwierzaka po to, by zachował zdrowie i dobre samopoczucie do późnej starości.

Pielęgnacja kota: przyzwyczajać od małego!

Koty bardzo różnie reagują na zabiegi pielęgnacyjne. Dorosły kot, który nigdy nie miał do czynienia ze szczotką, może odsuwać ją od siebie łapą lub nawet bić, bo nie ufa tak podejrzanie wyglądającemu urządzeniu. Koty nieprzyzwyczajone do obcinania pazurów reagują równie nieufnie na cążki i nieraz gotowe są bronić się ze wszystkich sił przed – zdawałoby się – prostym i rutynowym zabiegiem przycięcia pazurów.

Dlatego kluczowe jest możliwie wczesne przyzwyczajenie kota do pielęgnacji. Już mały kociak powinien zaznajamiać się ze szczotką, zgrzebłem i grzebieniem, a także cążkami do obcinania pazurów.

Przyzwyczajanie kota do zabiegów pielęgnacyjnych powinno przypominać trening psa. Należy być cierpliwym i konsekwentnym. Nauka powinna przebiegać etapami, w krótkich sesjach, zawsze zakończonych nagrodą w postaci przysmaku. Przykładowo, do obcinania pazurów można przyzwyczaić kociaka krok po kroku: najpierw do trzymania w dłoni jego łapek, potem do naciskania opuszek, by wysunąć pazur, potem do samego obcinania pazurów. Dzień po dniu, sesja po sesji, nagroda po nagrodzie. W ten sposób kot zrozumie, że zabieg pielęgnacyjny to normalna rzecz, nie grozi mu przy tym krzywda, a do tego na koniec może dostać coś smacznego.

Podobną procedurę można przeprowadzić także w przypadku dorosłych kotów, jednak w ich przypadku przyzwyczajenie do pielęgnacji może trwać znacznie dłużej, a nawet nigdy nie zakończyć się pełnym sukcesem. Warto jednak próbować – kot należycie zadbany to kot zdrowszy i szczęśliwszy, nawet jeśli sam nie umie docenić wagi zabiegów pielęgnacyjnych dla własnego samopoczucia.

Pielęgnacja kota: jak dbać o sierść?

Regularne wyczesywanie sierści kota z martwych włosów, zwłaszcza w okresie linienia, nadaje jego futerku połysk i zdrowy wygląd. Przed wszystkim jednak chroni kota od połknięcia zbyt dużej ilości włosów w czasie codziennej kociej toalety.

Czesanie kota może być dla niego przyjemnym zabiegiem, raczej relaksującym masażem niż przykrym obowiązkiem, o ile zwierzak został przyzwyczajony do czesania w młodym wieku, a opiekun używa odpowiednich narzędzi.

Pielęgnacja kota: krótka sierść

Wiele zależy od długości kocich włosów. Koty krótkowłose łatwo jest czesać za pomocą zgrzebła, szczotki ze sztywnym włosiem i metalowego grzebienia z gęsto rozstawionymi zębami. Czesać można z włosem lub pod włos, choć niektóre koty nie lubią czesania pod włos. Warto też pamiętać o wyczesywaniu kotu włosów na uszach, pod pachami i w pachwinach – tam też mogą robić się kołtuny. Jeśli napotkamy kołtun, należy go delikatnie rozerwać palcami, a w ostateczności wyciąć, o ile kot nie jest wystawowy. Do wycięcia kołtuna możesz użyć tzw. filcaka, który ułatwia usuwanie upartych splotów bez sprawiania kotu bólu. Koty krótkowłose można także wyczesywać za pomocą specjalnej rękawicy z gumowymi wypustkami, które zbierają martwy włos. Taki zabieg może być szczególnie przyjemny dla zwierzaka, który odbiera go jako masaż.

Niektóre koty mają bardzo niewiele podszerstka – tak jest w przypadku tzw. ras hipoalergicznych, czyli uczulających w niewielkim stopniu. Koty z niewielką ilością podszerstka lub zupełnie go pozbawione najlepiej jest czesać za pomocą szczotki, ściereczki z irchy, albo nawet tylko wilgotnej dłoni, do której przylepią się luźne włosy okrywowe. Z kolei zwierzęta z gęstym podszerstkiem tracą szczególnie dużo sierści w okresie linienia. Do wyczesania wypadającego podszerstka należy użyć furminatora – dostępnego w sklepach zoologicznych prostego narzędzia, przypominającego szczotkę skrzyżowaną ze szpachelką, które znakomicie wybiera martwe włosie.

Pielęgnacja kota: długa sierść

Z kotami długowłosymi procedura czesania jest podobna, należy jednak wykonywać zabieg dokładniej i – siłą rzeczy – dłużej, ponieważ włosów do rozczesania jest więcej. Włosy warto wstępnie rozczesać metalowym grzebieniem, potem delikatnie wyszczotkować. Koty z gęstym podszerstkiem powinny wcześnie przyzwyczaić się do furminatora. Koty o szczególnie bujnej sierści na pyszczku mogą wymagać rozczesywania włosów w okolicach oczu za pomocą jakiegoś niedużego i precyzyjnego narzędzia, np. szczoteczki do zębów.

W długiej sierści kołtunów może być więcej i trzeba zwracać na nie szczególną uwagę. Należy starannie rozczesywać kotom grzywy i kryzy, sierść na brzuchu, w pachach i pachwinach.

Koty o szczególnie długiej sierści można przed czesaniem spryskać nieco specjalną emulsją antystatyczną dla zwierząt, która ułatwia rozczesywanie. W ostateczności podobny efekt da punktowe zwilżenie kociej sierści. Używaj tylko letniej wody i w bardzo małej ilości, tak by nie zmoczyć kociej skóry – mokry kot szybko traci ochotę do dalszej pielęgnacji i może nam prysnąć spod grzebienia pod kanapę!

Różne rasy kotów wymagają rożnej częstotliwości czesania. Generalnie koty z dłuższym włosem okrywowym i gęstszym podszerstkiem powinny być wyczesywane częściej, by ich sierść zachowała zdrowy wygląd.

Pielęgnacja kota: kąpiel

Koty rzadko potrzebują kąpieli. Ostatecznie same wylizują sobie futerko. Zdarza się jednak, że kot ubrudzi się wyjątkowo paskudnie i to w takim miejscu, którego nie może dosięgnąć. Wówczas kąpiel może okazać się nieodzowna.

Nieliczne rasy kotów lubią wodę i kilka chwil taplania się w letniej wodzie w wannie nie stanowi dla nich tortury. Większość kotów jednak nie przepada za moczeniem się. Dlatego w przypadku kąpieli także kluczowe jest przyzwyczajenie do niej kota już w najwcześniejszym okresie życia. Kocię należy przyzwyczajać do moczenia się etapami, stawiając je w coraz głębszej wodzie – najpierw tylko do łokci, potem do brzucha i boków. Na końcu trzeba ostrożnie wylać nieco wody z kubeczka na kocią głowę, pilnując, by nie nalała się zwierzakowi do oczu ani wnętrza uszu.

Woda do kociej kąpieli musi być ciepła, ale nie gorąca – wystarczy letnia. Nie może być zbyt głęboka – wystarczy, by sięgała mu do łokci. W ten sposób kot nie czuje się zagrożony utonięciem, a wyższe partie jego ciała można oblać wodą z kubeczka. Dobrze jest położyć na dnie wanny lub podłodze prysznica ręcznik albo gumową matę, by upewnić się, że kot się nie poślizgnie.

Do kąpieli kota należy użyć specjalnego szamponu dla zwierząt, dopasowanego do typu, koloru i długości sierści naszego pupila. Takie szampony nie wywołują reakcji alergicznych, nie rozmiękczają ani nie barwią kociej sierści. Mają za to właściwości bakterio- i owadobójcze, odżywiają skórę i włosy kota, a co najważniejsze – skutecznie usuwają bród oraz nieprzyjemny zapach.

Po kąpieli należy dokładnie wysuszyć kota ręcznikiem i suszarką, zwracając uwagę na zakamarki (pachy i pachwiny) oraz wnętrza uszu. Wilgotna sierść i skóra zwierząt to idealne miejsce do rozwoju baterii i grzybów. Koty długowłose warto jest wyczesywać w czasie suszenia, by sierść układała się w pożądany sposób. Dobrze, by po kąpieli kot nie wybiegał od razu na dwór, zwłaszcza jesienią i zimą, ani nie stał w przeciągu – bo może się przeziębić.

Pielęgnacja kota: czym przycinać pazury kotu?

W przeciwieństwie do czesania, obcinanie pazurów najczęściej trudno sprzedać kotu jako przyjemność. Większość futrzanych pupili nie znosi obcinania pazurów, a niektóre wpadają w prawdziwą furię na sam widok cążek.

Jak w przypadku wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych, kot przyzwyczajony za młodu jest mniej awanturujący się. Nawet małe kocięta warto jest przyzwyczajać do obcinania pazurów, a przynajmniej do przytrzymywania im łapek i naciskania poduszeczek.

Do obcinania pazurów kotu użyj specjalnych cążek ze sklepu zoologicznego. Obcinacze paznokci czy gilotynki dla ludzi mogą nie nadawać się do tego zadania – miażdżą pazur, zamiast obcinać.

Pielęgnacja kota: kiedy przycinać pazury kotu?

Oczywiście wtedy, kiedy są za długie i kot zaczyna coraz częściej zaczepiać nimi np. o poszewki poduszek, kuchenny obrus czy Twoje spodnie albo rajstopy. Z reguł nie trzeba wykonywać tego zabiegu częściej niż raz w miesiącu.

Jeśli chodzi o wybór konkretnej pory na przycinanie kotu pazurów, trzeba wykazać się podejściem taktycznym. Kotu obcinanie może się nie spodobać, więc warto wybrać moment, kiedy opór będzie słabszy, np. gdy kot jest rozleniwiony lub zmęczony, jak po intensywnej zabawie lub przed snem.

Pielęgnacja kota: jak przycinać pazury kotu?

Kot powinien siedzieć wygodnie na Twoich kolanach, w cichym i bezpiecznym miejscu. Obcinanie raczej się nie uda, jeśli ktoś nagle włączy w pokoju odkurzacz albo wpuści rozszczekanego labradora. Im mniej powodów do panicznej ucieczki będzie miał kot w czasie przycinania pazurów, tym większa nasza szansa powodzenia.

Pazury należy obcinać sprawnie, pewnym ruchem, pod kątem prostym. Co należy obciąć? Tylko samą końcówkę pazura, tę w białym kolorze. U kotów, podobnie jak u psów, większa część każdego pazura jest unerwiona i ukrwiona – ta to połać w kolorze różowawym. Zwróć baczną uwagę, by obciąć tylko białą, martwą część kości.

Całkiem możliwe, że nawet w idealnych warunkach nie uda Ci się obciąć wszystkich pazurów kota za jednym podejściem. Możesz spróbować obciąć resztę następnego dnia lub kiedykolwiek nadarzy się dobra okazja.

Po zakończeniu przycinania pazurów należy dać kotu nagrodę za wytrwałość, by wiedział, że spokojne siedzenie i poddawanie się temu zabiegowi ostatecznie mu się opłaci.

Jeśli Twój kot szczególnie nie znosi obcinania pazurów i na widok cążek zmienia się w tornado zębów i pazurów, być może jedynym wyjściem będzie zabranie go na wykonanie tego zabiegu do weterynarza lub zawodowego zwierzęcego groomera. Czasem nawet weterynarz jest bezsilny – w przypadku takich kotów pazury obcina się przy okazji innych zabiegów, wykonywanych pod narkozą, gdy kot jest bezpiecznie nieprzytomny.

Pielęgnacja kota: dbanie o kocie zęby

Nawet zdrowy kot może z czasem wykształcić kamień nazębny, który napiera na dziąsła i utrudnia mu jedzenie, lub okazyjne stany zapalne jamy ustnej. W kocim pyszczku znajduje się stale mnóstwo bakterii, które przy skaleczeniach lub właśnie stanach zapalnych mogą rozprzestrzenić się na cały organizm i narazić kota na choroby. Wreszcie kotom, podobnie jak ludziom, zęby mogą się popsuć, co powoduje ból, a dodatkowo nieprzyjemny zapach z pyszczka. Dlatego także koty muszą mieć od czasu do czasu czyszczone zęby.

Zabieg usuwania nagromadzonego kamienia nazębnego czy leczenia zaawansowanej próchnicy lub stanów zapalnych jamy ustnej u kota najczęściej wykonuje weterynarz. Do opiekuna jednak należy profilaktyka. Jeśli dobrze dbasz o zęby swojego pupila, być może nigdy nie trafi on do weterynarza pod narkozę.

O kocie zęby należy dbać przede wszystkim, podając zwierzęciu od czasu do czasu smakołyki dentystyczne, tzn. różnego rodzaju karmy zaprojektowane w taki sposób, by ścierać narastający kamień nazębny. Lepszą metodą od kupnych karm jest podawanie kotu do ogryzania mości mięsnych, czyli pokaźnych surowych gnatów np. z kurczaka. Ogryzając mięso z kości, kot bardzo skutecznie czyści sobie zęby.

Niektóre koty mają naturalną predyspozycję do wykształcania dużej ilości kamienia nazębnego. Takie koty należy przyzwyczaić do mycia zębów za pomocą specjalnej pasty i szczoteczki, które możesz dostać w sklepach zoologicznych. Zabieg przebiega następująco: rozchyl kotu pyszczek, trzymając jego głowę jedną dłonią od góry i naciskając z obu stron na zawias szczęki kciukiem i palcem serdecznym. Palcem wskazującym i środkowym odchyl kotu górną wargę, by odsłonić zęby. Następnie wyszczotkuj mu je szczoteczką z odrobiną pasty, najpierw górne, potem dolne.

Przyzwyczajenie kota do czyszczenia zębów również powinno przebiegać etapami – najpierw naciskaj mu na zawias szczęki, potem odchylaj wargi, potem szczotkuj. Pozwól kotu dokładnie obwąchać pastę – w ten sposób zmniejszy się jego początkowy dyskomfort w czasie mycia zębów.

Jak często należy czyścić kotu zęby? Jeśli chcemy zapobiec usuwaniu grubego nalotu lub zepsutych kocich zębów przez weterynarza, należy czyścić zwierzakowi zęby codziennie, a przynajmniej codziennie podawać mu nieco karmy dentystycznej lub mięsną kość do ogryzienia. W ten sposób zapobiegniemy większości kocich problemów z zębami, zanim staną się rzeczywiści groźne.

Pielęgnacja kota: dbanie o kocie uszy

Należy regularnie czyścić wnętrza kocich małżowin usznych z nadmiaru woskowiny i wszelkich zanieczyszczeń. Możesz to zrobić za pomocą wacika nasączonego w solach fizjologicznych lub specjalnym preparacie samoczyszczącym dla zwierząt.

Regularna higiena uszu pozwala kotom lepiej słyszeć i ratuje je przed infekcjami bakteryjnymi oraz grzybicznymi. To szczególnie istotne u kotów, u których wnętrza uszu porasta szczególnie gęste włosie, lub których uszy mają tendencję do opadania. W takich przypadkach kanały słuchowe zwierzęcia nie są należycie wentylowane, co sprzyja infekcjom.

Uszy należy kotu kontrolować i w miarę potrzeby czyścić mniej więcej raz w miesiącu. Jeśli dostrzeżesz w kocim uchu jakiekolwiek dziwne wydzieliny, zanieś kota do weterynarza – to może być infekcja.

Pielęgnacja kota: dbanie o kocie oczy

Czasem w kącikach oczu kota możesz dostrzec zaschnięte łzy lub przebarwienia. To szczególnie częste u ras brachycefalicznych, tzn. mających skrócone pyszczki, co niestety często oznacza łatwe zapychanie się kanałów łzowych. Taki problem mają np. popularne persy i koty brytyjskie.

Zaschnięte łzy należy usunąć za pomocą wacika nasączonego solami fizjologicznymi lub specjalnym preparatem okulistycznym dla zwierząt.

Podobne artykuły

Koty

Kamera uchwyciła przezabawną scenę zazdrości. Mruczek nie pozwala kobiecie zawołać drugiego kota

Czytaj więcej >
facebook/TOZ Opole

Koty

Właścicielka pseudohodowli przetrzymywała ponad 50 kotów. W końcu zostały interwencyjnie odebrane

Czytaj więcej >
OSP

Koty

Strażacy są u niej co miesiąc. Niezwykły problem mieszkanki Piątnicy

Czytaj więcej >

Koty

Makabryczne znalezisko w Wielkopolsce. Ktoś porzucił nowo narodzone kocięta przy placu zabaw

Czytaj więcej >
koty w ścianie

Koty

Dzień na budowie zmienił się w akcję ratunkową. Spod młota do burzenia sypały się... koty

Czytaj więcej >
Niezwykły mruczek

Koty

Romantyczny mruczek podbija serca internautów. Jest pokryty plamkami w nietypowym kształcie

Czytaj więcej >