ważne
Źródło: swiatzwierzat.pl

Ważne ostrzeżenie. Można nie zauważyć w lasach, skutki mogą być tragiczne dla ludzi i zwierząt

2 Grudnia 2020

Pilne ostrzeżenie od Nadleśnictwa Wałbrzych. Lasy Państwowe poinformowały o niebezpieczeństwie w lasach. Spacerowicze muszą uważnie patrzeć pod nogi, ponieważ w ziemi pojawiły się biedaszyby. Są one niebezpieczne także dla zwierząt!

Ostrzeżenie opublikowano na Facebooku Nadleśnictwa Wałbrzych. Chodzi o biedaszyby, które wykopywane są w celu wydobycia węgla. "Szkodnictwo powodujące duże straty leśne, a przede wszystkim będące ogromnym zagrożeniem dla samych kopaczy, jak i wszystkich turystów", czytamy w mediach społecznościowych.

Dlaczego kot kicha? Właścicielu powinieneś wiedzieć, co dzieje się z mruczkiemDlaczego kot kicha? Właścicielu powinieneś wiedzieć, co dzieje się z mruczkiemCzytaj dalej

Lasy Państwowe wydały ostrzeżenie

Biedaszyby są trudne do zauważenia, ponieważ często przykrywane są dywanem! W ten sposób turysta czy zwierzę może nie zauważyć pułapki, a kiedy wejdzie na dywan wpadnie do dołu. Spacerowicz ma jeszcze szansę, aby się z niego wydostać, jednak w przypadku zwierzaka może to okazać się sporym problemem.

Jak duże są biedaszyby? Jak podaje portal turyści.pl, mogą mieć nawet do 10 m głębokości! Jeśli turysta wpadnie do tak głębokiego dołu, będzie potrzebować pomocy. Nie chcemy myśleć, co może się stać, kiedy ratownicy nie nadejdą, ani inni spacerowicze nie usłyszą wołania.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Biedaszyby w Chełmcu

Należy zgłaszać miejsca w lasach, w których widzimy biedaszyby. Ostatnio zauważono je m.in. u podnóża Chełmca.

- Widzicie na jednym ze zdjęć dywan? Wiecie do czego im służy? Otóż bardzo często po zakończonej robocie przykrywają wykopane prymitywne szyby właśnie takim dywanem i przykrywają go jeszcze cienką warstwą ziemi... Dlatego pamiętajcie, że gdy spotkacie w lesie podobne widoki, to koniecznie zgłoście to do nas i przede wszystkim nie próbujcie tych szybów penetrować! - czytamy na Facebooku Lasów Państwowych.

Pracownicy dodali, że biedaszyby w Chełmcu zostały już zasypane. Ale pozostaje kwestią czasu aż złodzieje przyjdą w to samo lub inne miejsce i ponownie zaczną kopać.

Głos w sprawie zabrały także Lasy Państwowe:

- Doprowadza do zaburzenia stosunków wodnych w lesie, mocno zaburza konfigurację terenu, bo nawet po zakopaniu w miejscu biedaszybów powstają zapadliska, poza tym nielegalnie wycinane są drzewa w pobliżu, które później służą za podpory - czytamy. - Należy jeszcze pamiętać o stratach pośrednich, jak kradzież drewna, wycinka drzew, zniszczenie uprawy leśnej czy zniszczenie drogi, gdyż zdarzały się przypadki wykopania szybu na samym środku drogi - zaznaczają leśnicy.

Zwrócono także uwagę na koszty zasypywania dołów. W latach 2012-2015 wydano ponad 142 tysiące złotych.

Zobacz także w naszych serwisach:

źródła: turyści.pl

Następny artykuł