Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Aktualności > Ważne ostrzeżenie. Można nie zauważyć w lasach, skutki mogą być tragiczne dla ludzi i zwierząt
Monika Krupska
Monika Krupska 02.12.2020 01:00

Ważne ostrzeżenie. Można nie zauważyć w lasach, skutki mogą być tragiczne dla ludzi i zwierząt

ważne
swiatzwierzat.pl

Ostrzeżenie opublikowano na Facebooku Nadleśnictwa Wałbrzych. Chodzi o biedaszyby, które wykopywane są w celu wydobycia węgla. "Szkodnictwo powodujące duże straty leśne, a przede wszystkim będące ogromnym zagrożeniem dla samych kopaczy, jak i wszystkich turystów", czytamy w mediach społecznościowych.

Lasy Państwowe wydały ostrzeżenie

Biedaszyby są trudne do zauważenia, ponieważ często przykrywane są dywanem! W ten sposób turysta czy zwierzę może nie zauważyć pułapki, a kiedy wejdzie na dywan wpadnie do dołu. Spacerowicz ma jeszcze szansę, aby się z niego wydostać, jednak w przypadku zwierzaka może to okazać się sporym problemem. 

Jak duże są biedaszyby? Jak podaje portal turyści.pl, mogą mieć nawet do 10 m głębokości! Jeśli turysta wpadnie do tak głębokiego dołu, będzie potrzebować pomocy. Nie chcemy myśleć, co może się stać, kiedy ratownicy nie nadejdą, ani inni spacerowicze nie usłyszą wołania. 

Biedaszyby w Chełmcu 

Należy zgłaszać miejsca w lasach, w których widzimy biedaszyby. Ostatnio zauważono je m.in. u podnóża Chełmca.

- Widzicie na jednym ze zdjęć dywan? Wiecie do czego im służy? Otóż bardzo często po zakończonej robocie przykrywają wykopane prymitywne szyby właśnie takim dywanem i przykrywają go jeszcze cienką warstwą ziemi... Dlatego pamiętajcie, że gdy spotkacie w lesie podobne widoki, to koniecznie zgłoście to do nas i przede wszystkim nie próbujcie tych szybów penetrować! - czytamy na Facebooku Lasów Państwowych.

Pracownicy dodali, że biedaszyby w Chełmcu zostały już zasypane. Ale pozostaje kwestią czasu aż złodzieje przyjdą w to samo lub inne miejsce i ponownie zaczną kopać. 

Głos w sprawie zabrały także Lasy Państwowe:

- Doprowadza do zaburzenia stosunków wodnych w lesie, mocno zaburza konfigurację terenu, bo nawet po zakopaniu w miejscu biedaszybów powstają zapadliska, poza tym nielegalnie wycinane są drzewa w pobliżu, które później służą za podpory - czytamy. - Należy jeszcze pamiętać o stratach pośrednich, jak kradzież drewna, wycinka drzew, zniszczenie uprawy leśnej czy zniszczenie drogi, gdyż zdarzały się przypadki wykopania szybu na samym środku drogi - zaznaczają leśnicy.

Zwrócono także uwagę na koszty zasypywania dołów. W latach 2012-2015 wydano ponad 142 tysiące złotych.

źródła: turyści.pl