Swiatzwierzat.pl
Odkłaczanie kota: praktyczne porady i wskazówki

unsplash/C. SHII

Najskuteczniejsze sposoby na kule włosowe u kota: praktyczne porady i wskazówki

12 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Odkłaczanie kota nie musi być trudne i żmudne. Zawsze pomoże Ci weterynarz. Czasem jednak trzeba też pomagać kotu w domu. Jak przeprowadzić odkłaczanie kota domowymi sposobami? Jak zapobiegać kocim problemom z kłaczkami? Poznaj wskazówki i sposoby

Odkłaczanie kota: skąd biorą się kłaki w kocie?

Koty to bardzo czyste i schludne zwierzęta. Codziennie starannie myją swoje futerko, dokładnie rozprowadzając po nim ślinę za pomocą języka wyposażonego w rogowe wypustki w kształcie haczyków. Kocie języki znakomicie czyszczą futra, mają jednak tę wadę, że wyciągają z sierści luźne włosy.

Włosy, które kot z siebie zlizał, trafiają następnie do jego gardła, przełyku, a w końcu do żołądka.

Koty nie trawią połkniętych włosów. Zalegają one w ich przewodzie pokarmowym. Z tego powodu koty często wymiotują, dzięki czemu przy odrobinie szczęścia pozbywają się części zalegających w organizmie włosów. Część włosów jest też przez kota wydalana wraz z kałem. Gdy jednak włosów jest szczególnie dużo (np. w okresie linienia lub gdy kot choruje, co powoduje wypadanie sierści), często zbijają się one w kule o ładnej uczonej nazwie – to pilobezoary, dosłownie „kamienie włosowe”, po polsku kule włosowe. Kot nie jest w stanie sam się ich pozbyć.

Odkłaczanie kota: czemu kłaki są groźne?

Pilobezoary, czyli kule włosowe, zatykają kotu przewód pokarmowy i stanowią poważne zagrożenie dla jego zdrowia. Drażnią śluzówkę żołądka zwierzęcia, co prowadzi do powstawania wrzodów.

Kule zalegające w jelitach czopują je i utrudniają perystaltykę. Zaburzenia perystaltyki jelit mogą prowadzić do powstawania kamieni kałowych i ostrych zaparć, a nawet do całkowitego zaczopowania przewodu pokarmowego kota.

Dlatego konieczne jest regularne odkłaczanie kotów, zwłaszcza długowłosych.

Odkłaczanie kota: objawy zakłaczenia

Problemy z dużą ilością kul włosowych w przewodzie pokarmowym kota najczęściej wiążą się z niemożnością utrzymania przez zwierzę pokarmu – częstymi wymiotami. Zakłaczone koty cierpią też na zaparcia. Mają częsty kaszel i odruch dławienia się – jeśli kule włosowe zlokalizowane są bliżej pyska.

Wszystko to powoduje, że koty, w których przewodach pokarmowych zalega duża ilość kul włosowych, stają się apatyczne, niespokojne, tracą na wadze, opadają z sił.

Wszelkie nagłe zmiany zachowania kota powinny być dla jego opiekuna sygnałem ostrzegawczym i wskazówką, że pora pokazać pupila weterynarzowi.

Odkłaczanie kota: leczenie u weterynarza

Weterynarz musi wykonać badanie obrazowe RTG albo USG, by stwierdzić, gdzie dokładnie i w jakiej ilości zalegają u kota kule włosowe.

Jeśli zakłaczenie jest bardzo poważne, konieczna może być operacja i mechaniczne usunięcie czopów włosowych z przewodu pokarmowego kota.

Jeśli sytuacja nie jest aż tak poważna, weterynarz może podać kotu czopki glicerynowe lub parafinę. Specyfiki te wzmagają perystaltykę, a więc i przesuwanie się połkniętych włosów wzdłuż przewodu pokarmowego i ostatecznie wydalenie ich przez kota.

Dodatkowo stosuje się czasem kroplówki i lewatywy, dzięki którym zbita struktura kul włosowych ulega rozmiękczeniu. To powoduje, że łatwiej przesuwają się one wzdłuż jelit w kierunku odbytu kota.

Odkłaczanie kota: leczenie w domu

W przypadku łagodnego zakłaczenia przewodu pokarmowego kota można wspomagać leczenie domowymi metodami, które zwiększą szybkość i skuteczność kuracji.

Odkłaczanie kota domowymi sposobami polega najczęściej na podaniu mu doustnie jakiegoś tłuszczu, który sprawi, że treść jelit kota będzie się sprawniej przesuwać, a zbite kule włosowe ulegną rozmiękczeniu. Najlepiej jest podawać kotu smalec z gęsi lub kaczki. Wiele kotów lubi smalec, choć inne mogą stawiać opór wobec nowego, nieznanego pokarmu. Smalec to lepszy pomysł niż np. oleje roślinne, które szkodzą kotom. Zwierzęta zresztą z zasady nie lubią pić olejów roślinnych.

Podobną trudność może sprawić próba zmuszenia kota do zjedzenia niesmacznego kleiku z siemienia lnianego, który może i jest zdrowy, ale koty o tym nie wiedzą.

Podawanie kotu masła może sprawdzić się lepiej od siemienia czy oleju, ale masło z kolei bardzo obciąża koci organizm.

Istnieją także specjalne pasty na bazie słodu do odkłaczania kotów, wyściełające przewód pokarmowy pupila śliską warstwą, co polepsza perystaltykę i chroni błony śluzowe żołądka. Trzeba jednak tratować pasty do odkłaczania tylko jako środek doraźny, bo i one najczęściej poważnie obciążają koci organizm i w dłuższej perspektywie mogą wywołać problemy żołądkowe i trawienne.

Odkłaczanie kota: zapobiegaj przez czesanie

Najlepszym sposobem na zapobieganie wytworzeniu się u kota kul włosowych jest regularne szczotkowanie pupila. Zwłaszcza koty i długim i półdługim włosiu oraz gęstym podszerstku powinny być często czesane za pomocą odpowiedniej szczotki, grzebienia i furminatora. W okresie linienia koty takie powinny być wyczesywane najlepiej codziennie. W ten sposób zawczasu zbierzemy z futra martwe włosy i zapobiegniemy zlizaniu ich przez kota.

Koty powinny być przyzwyczajane do czesania już od małego. Dzięki temu zabieg nie będzie dla nich stresujący. Czesząc kota, należy pamiętać o różnych jego zakamarkach, gdzie futro ma tendencję do kołtunienia się i filcowania – np. w pachach i pachwinach, za uszami, na małżowinach usznych.

Koty krótkowłose można czesać za pomocą specjalnej rękawicy o gumowych wypustkach, które zbierają martwe włosy. Czesanie rękawicą wiele kotów odbiera jako szczególnie przyjemny masaż.

Odkłaczanie kota: zapobiegaj przez wysianie trawy

Dobrze jest tez wysiać i zostawić kotu do dyspozycji specjalną trawę, dostępną w sklepach zoologicznych. Najczęściej trawa dla kota to po prostu jęczmień, pszenica czy żyto – domowy łan na koci użytek.

Koty mają naturalny instynkt skubania trawy właśnie po to, by przepchać nieco przewód pokarmowy, zepchnąć zalegające włosy w głąb jelit lub wywołać odruch wymiotny i w ten sposób pozbyć się drażniących gardło włosów.

Należy dbać o trawę dla kota, by nie wyschła ani nie przegniła. Najczęściej wystarczy stosować się do instrukcji na opakowaniu. Pamiętaj też, by nie dawać kotu dostępu do żadnych innych domowych roślin. Kot nauczony, że może skubać trawę, może też spróbować skubnąć np. kwiaty doniczkowe. Wiele roślin doniczkowych jest dla kotów trująca. Dlatego dbaj o to, by kot faktycznie skubał tylko przeznaczoną dla siebie trawę na odkłaczanie.

Odkłaczanie kota: zapobiegaj przez podawanie smakołyków

Istnieje szereg smakołyków, których skład i faktura ułatwiają kotom spychanie zalegających włosów w głąb jelit, poprawiają perystaltykę przewodu pokarmowego i dodatkowo chronią błony żołądka.

Podawanie kotu smakołyków przeznaczonych do odkłaczania to jedna z bardziej popularnych metod profilaktycznych. W dłuższej perspektywie może ona faktycznie okazać się skuteczna.

Należy jednak dokładnie zapoznać się ze składem smakołyku, podanym na etykiecie. Wiele produktów dla kotów może i spełnia swoją zamierzoną rolę, ale przy okazji zaśmieca koci organizm nadmiarem węglowodanów lub niezdrową chemią. Produkty przeznaczone do jedzenia przez kota nie powinny być wykonane z odpadów zwierzęcych ani zbóż, muszą też być wolne od sztucznych barwników, aromatyzerów, spulchniaczy i silnych konserwantów.

Obecnie wielu weterynarzy, hodowców i właścicieli kotów wskazuje, że bardzo niewiele smakołyków do odkłaczania kota faktycznie spełnia standardy jakości, a skład większości produktów może szkodzić kotom. Dlatego za główną metodą zapobiegania zakłaczeniu kota należy uznać regularne czesanie, w drugiej kolejności wysiewanie dla pupila odpowiedniej trawy, dopiero na końcu podawanie mu specjalnych smakołyków.

Tagi:

Polska

Emil HoffAutor

Miłośnik historii ludzi i zwierząt, autor książek, artykułów i poradników (w prasie i Sieci). Redaktor portalu swiatzwierzat.pl. Team koty.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Pozostałe

Wakacje ze zwierzętami? Internauci podzieleni, padają zaskakujące argumenty

Czytaj więcej >

Pozostałe

Co wabi kleszcze? Jeden przedmiot przyciąga je jak magnes

Czytaj więcej >

Pozostałe

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Europie. Czy mamy powody do obaw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Jaką krzywdę może wyrządzić wypalanie traw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Sezon wypalania traw. Strażacy ostrzegają przed niebezpieczeństwem

Czytaj więcej >
Tańczący kot

Pozostałe

Świat oszalał na punkcie "roztańczonego" kota. Zabawne wideo ma już ponad 55 milionów wyświetleń

Czytaj więcej >