oczy kota
Źródło: youtube.com/ c2chung

Nagrano kota tuż przed atakiem. Chodzi o jego oczy, niewiarygodne

2 Grudnia 2020

Oczy kota zdecydowanie wyróżniają go na tle innych zwierząt. Wielu osobom napędzają mnóstwo strachu, gdy błyszczą w ciemnościach. To właśnie dzięki nim, domowe mruczki stanowią doskonałych myśliwych, zdolnych do polowań w nawet najcięższych warunkach. Filmik udostępniony na YouTube pozwala nam przyjrzeć się im bliżej w momencie ataku.

Jak wspomnieliśmy wyżej to właśnie oczy kota, czynią z niego tak skutecznego myśliwego. Zwierzak jest w stanie wypatrzeć nawet najdrobniejszych ruch z odległości kilkudziesięciu metrów. Warto przyglądać się źrenicom kota, nie tylko, gdy "świecą" w nocy, lub są szeroko otwarte, ale też gdy zwierzak łasi się do nas, prosząc o jedzenie. Szerokość źrenic i stan oka może dostarczyć nam wielu informacji o zdrowiu i samopoczuciu pupila.

Klamka zapadła. Nie wszystkie zwierzęta polecą już samolotem, nowy przepisKlamka zapadła. Nie wszystkie zwierzęta polecą już samolotem, nowy przepisCzytaj dalej

Oczy kota wiele o nim mówią

Rozszerzone źrenice pupila mogą świadczyć o wielu rzeczach. Po pierwsze, mogą stanowić reakcję na jasne światło. Podobnie jak u ludzi, u kotów występuje odruch źreniczny "automatycznie" dostosowujący je do panujących warunków i chroniący wewnętrzne warstwy przed uszkodzeniami.

W wielu wypadkach jednak dostrzeżemy je u pupila, nawet gdy wokół jest dość ciemno. Często widzimy je podczas wspólnych zabaw, lub gdy mruczek czeka obok swojej miski na jedzenie.

Ich wielkość świadczy także o odczuwaniu ekscytacji, lub o tym, że zwierzak odczuwa pewne napięcie. W trakcie zabawy czy polowania mogą wiązać się z wyrzutem adrenaliny do krwi, jak i mieć na celu lepszą obserwację ofiary czy zawieszonej na sznurku myszki lub piórka. Tak, jak ma to miejsce na poniższym nagraniu.

Nie zawsze jednak związane są z pozytywnymi odczuciami - mogą świadczyć o tym, że zwierzę odczuwa duży ból lub stres. Oczy kota są jednym z najlepszych wskaźników jego stanu fizycznego.

Oczy kota czynią z niego wspaniałego łowcę

Zauważyliście kiedyś, że Wasz mruczek ma problemy z rozpoznaniem leżącym tuż przed nim przedmiotów? Z łatwością dostrzeże drgającą gałązkę po drugiej stronie ogrodu, lecz nie dostrzega trzymanego tuż przed jego nosem smakołyka?

Oczy kota dostosowane są do widzenia na dalekie odległości. Nawet zakres widzianych barw ma mu pomagać w łowach. Koty potrafią rozróżniać odcienie żółci, zieleni czy niebieskiego, ale nie radzą sobie kompletnie z czerwienią. Oznacza to, że łatwo dostrzegają swoje ofiary, nawet przy niewielkiej ilości światła. Jeśli zastanawiacie się, czemu oczy zwierząt świecą w ciemności, możecie przeczytać o tym w naszym artykule na ten temat.

Koty mają oczy praktycznie dookoła głowy. Oczywiście takiego stwierdzenia nie należy traktować dosłownie, jednak ich pole widzenia wynosi aż 285 stopni. Człowiek widzi w zakresie 180 stopni.

Zobacz wideo:

Suczka za wszelką cenę chciała obronić swoje dzieci. Zasłoniła je własnym ciałem przed ratownikamiSuczka za wszelką cenę chciała obronić swoje dzieci. Zasłoniła je własnym ciałem przed ratownikamiCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

źródło: youtube.com

Następny artykuł