oczy kota w nocy
Źródło: pixabay.com/isakarakus

Dlaczego oczy zwierząt świecą w ciemności? Odpowiedź wcale nie jest oczywista

9 Października 2020

Oczy zwierząt są często pierwszą rzeczą, na którą zwracamy w ich wypadku uwagę. Często widać w nich inteligencję stworzenia, któremu się przypatrujemy. Potrafią mieć różne barwy, często wydają się nam zaskakująco podobne do ludzkich. Wiele osób zauważa, że w ciemności wydają się błyszczeć dziwnym blaskiem. Najlepiej widać to w przypadku kotów. Poniżej wyjaśnimy przyczyny tego zjawiska.

Oczy zwierząt nie są oczywiście źródłem światła. Podobnie jak księżyc, odbijają blask pochodzący z innego kierunku. Najlepiej widać to w wypadku robionych w nocy zdjęć z fleszem, lub gdy przejeżdżamy samochodem przez ciemny las, kiedy obok drogi stoi sarna. Stworzenia nocne są dobrze przystosowane do widzenia w porze ich wzmożonej aktywności. Z tego względu ich narządy wzrokowe są wyposażone w dodatkową błonę odblaskową, która pozwala im lepiej widzieć w ciemnościach. Wyłapują w ten sposób więcej światła odbitego od przedmiotów.

Rasy psów przyjazne dzieciom. Jaki czworonóg będzie odpowiedni dla najmłodszych?Rasy psów przyjazne dzieciom. Jaki czworonóg będzie odpowiedni dla najmłodszych?Czytaj dalej

Oczy zwierząt doskonale odbijają światło

Widząc "świecące" w nocy oczy zwierzaka w rzeczywistości dostrzegamy odbity od nich blask. Nie dostrzeżemy ich w każdych okolicznościach. Musi paść na nie silna, ukierunkowana wiązka światła, na przykład z latarki lub reflektorów samochodu. Obserwowane stworzenie musi być zwrócone prosto w stronę jego źródła. Możemy to zaobserwować także u zwierząt domowych, takich jak psy i koty. Jeśli pupil patrzy w naszą stronę, a za plecami mamy lampę lub inne silne źródło światła, jego oczy zachowają się dokładnie w ten sam sposób. To efekt ewolucyjnego przystosowania do nocnych polowań, lub wyszukiwania pokarmu w leśnej ściółce. Pozwala zwierzętom na ostre widzenie nawet w leśnej gęstwinie. Nie każdy czworonóg posiada jednak takie zdolności.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Ważne: Weterynarz zdradził 8 wskazówek, aby zwierzęta mogły żyć dłużej
2. Pies załatwił się w domu. Mężczyzna zrobił wstrząsającą rzecz, nie mieści się w głowie
3. Nauczyli go straszyć niedźwiedzie. Pies zrobił psikusa, spotkał sarenkę i zapomniał o całym świecie

Oczy których zwierząt świecą najmocniej?

W skrócie, wszystkich, które są aktywne w nocy. Najlepiej widoczny jest u żerujących w nocy ssaków, począwszy od domowych kotów, przez dzikie drapieżniki po sarny i szopy. Wszystkie z nich wyposażone są w błonę odblaskową. Oczy większości zwierząt nocnych mają kolor żółty, zielonkawy lub jasnoniebieski. Warto tutaj wspomnieć także o nocnym ptactwie, oczy na przykład sowy, mogą mieć kolor jasnoczerwony, mocno działający na wyobraźnię człowieka poruszającego się w ciemnościach. Błonę odblaskową znajdziemy także u owadów, na przykład pająków.

Skandal na Dolnym Śląsku. Rozbito nielegalną pseudohodowlę psów, lokalny weterynarz maczał w niej palceSkandal na Dolnym Śląsku. Rozbito nielegalną pseudohodowlę psów, lokalny weterynarz maczał w niej palceCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Odkryli skarb sprzed milionów lat. Znalezisko zbiło z tropu naukowców badających teorię ewolucji
  2. Maleńki pies utknął w dziurze. Właściciel nie mógł opanować łez gdy go ratował, wzruszające nagranie
  3. Obcy kot ciągle hałasował pod drzwiami mężczyzny. W końcu wpuścił go do środka, ale finału nie przewidział
  4. Najbardziej samotny słoń na świecie w końcu będzie miał towarzystwo. Po 35 latach zerwą mu łańcuchy i przewiozą do nowego zoo
  5. Co robi kot sam w domu? Wzruszające nagranie ujawnia niewiarygodną prawdę
  6. Ujawnił ostatniego SMSa Anny Przybylskiej. Łzy same cisną się do oczu. "Ilekroć widzę na mapie Gdynię, to wtedy zawsze myślę o Ani"

źródło: animalistka.com

Następny artykuł