Swiatzwierzat.pl
Niewydolność nerek u kota: jak rozpoznać, leczyć i zapobiegać chorobie?

Pixabay.com

Niewydolność nerek u kota: jak rozpoznać, leczyć i zapobiegać chorobie?

12 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Niewydolność nerek u kota to groźna i niestety dość popularna choroba. Jak rozpoznać jej objawy? Jak przeprowadzić leczenie? A przede wszystkim – jak zapobiegać chorobie? Dowiedz się tego z naszego poradnika: niewydolność nerek u kota bez tajemnic.

Niewydolność nerek u kota: co to takiego?

Niewydolność nerek u kota to poważna, postępująca i niestety nieuleczalna choroba. Występuje, gdy z różnych przyczyn trwałemu osłabieniu ulegają naturalne funkcje kocich nerek.

Nerki to bardzo ważny narząd, którego główna rola polega na regulowaniu gospodarki wodnej organizmu i oczyszczaniu krwi z toksyn, będących naturalnym produktem przemiany materii. Gdy nerki zostaje uszkodzone, nie są w stanie oczyszczać krwi, co prowadzi do zatrucia organizmu produktami własnej przemiany materii, np. mocznikiem.

Niewydolność nerek u kota: skąd się bierze?

Kocie nerki narażone są na różnego rodzaju schorzenia, takie jak zapalenie, niewydolność, wielotorbielowatość. Dotykają one przede wszystkim kotów starszych i źle żywionych.

Na niewydolność nerek zapadają często koty starsze, ponieważ ich nerki pracują już długo i ponoszą konsekwencję całego życia filtrowania toksyn oraz – często – nieodpowiedniej diety. Niewydolność nerek u kota to typowa choroba starszych pupili.

Najczęstszą przyczyną wykształcenia się u kotów niewydolności nerek jest właśnie nieodpowiadania dieta. Nadmiar białka i fosforu w połączeniu z niedoborem wody może powodować zbytnie obciążenie kocich nerek i w konsekwencji, wraz z upływem czasu, prowadzić do niewydolności, najczęściej w starszym wieku, ale też u kotów całkiem młodych.

Ponieważ koty z natury piją mało wody z miseczek i wolą przyjmować ją wraz z pokarmem, nieodpowiednia dieta szybko prowadzić może do odwodnienia pupila i naraża jego nerki na przedwczesne uszkodzenie. Koty powinny żywić się przede wszystkim wysokiej jakości mokrą karmą. Karma sucha, zwłaszcza jeśli nie jest uzupełniana mokrą, naraża koty w dłuższej perspektywie na problemy z nerkami.

Czasem przyczyną niewydolności nerek u kota mogą być inne schorzenia, np. choroby trzustki i cukrzyca. Także chroniczny stres może w końcu doprowadzić do trwałego osłabienia nerek u kota.

Niewydolność nerek u kota: ostra i przewlekła

Zdarza się, że niewydolność nerek u kota jest chwilowa, spowodowana chorobą lub urazem, najczęściej zatruciem. Koty mogą zatruć się lekami, różnego rodzaju preparatami medycznymi, ale też chemikaliami domowymi. Zjedzenie niektórych roślin, nawet codziennie wykorzystywanych przez nas w kuchni warzyw i owoców, może być dla kota bardzo niebezpieczne. Ostra niewydolność nerek u kota daje bardziej gwałtowne objawy, w tym wymioty i biegunkę. Dobra wiadomość jest taka, że ostra niewydolność nerek u kota, choć brzmi groźnie, nie jest chorobą śmiertelną ani nieuleczaną. Szybkie podjęcie leczenia może przywrócić kocie nerki do pełnej sprawności.

Niestety, najczęściej mamy do czynienia z przewlekłą niewydolnością nerek u kota. Oznacza to, że choroba wynika z trwałego osłabienia nerek. Tej formy niewydolności nerek u kota nie da się wyleczyć, ale można spowolnić jej rozwój.

Niewydolność nerek u kota: objawy

Koty mające problemy z nerkami tracą apetyt, a więc chudną i opadają z sił. Piją za to więcej wody, ponieważ doskwiera im odwodnienie. Oznaką odwodnienia są np. suche dziąsła i utrata elastyczności przez skórę. Można to sprawdzić, odciągając kotu skórę na karku. Jeśli po puszczeniu nie wraca ona od razu do pierwotnego kształtu, oznacza to, że kot jest odwodniony.

Sierść chorych na nerki kotów często staje się matowa i słaba, włosy są łamliwe i łatwo wypadają.

Zmianie ulegają także zwyczaje kuwetowe pupila – kot może np. więcej lub mniej sikać, albo też zaczyna sikać poza kuwetą. Mocz jest najczęściej rozwodniony, a kot wydala go zwiększoną ilość.

Niewydolność nerek u kota wywołuje też u niego apatię, często też inne zmiany zachowania, np. kot wcześniej towarzyski zaczyna stronić od ludzi.

Jeśli niewydolność nerek u kota jest zaawansowana, w jego krwi może krążyć nieodfiltrowany mocznik w dużym stężeniu – to choroba nazywana mocznicą. Daje ona objaw w postaci nieprzyjemnego zapachu, wydobywającego się z kociego pyszczka.

Niewydolność nerek u kota: trzeba działać szybko

Trzeba pamiętać że niewydolność nerek u kota widoczne objawy daje dopiero wtedy, gdy wydajność organów spada do bardzo niskiego poziomu (ok. 25%). Wówczas sytuacja jest już naprawdę groźna.

Dlatego lepiej regularnie poddawać kota badaniom profilaktycznym, które pomogą wykryć i zastopować rozwój niewydolności nerek u kota we wczesnym stadium choroby, gdy narządy zwierzęcia nie są jeszcze bardzo osłabione.

Niewydolność nerek u kota: diagnoza

Weterynarz powinien wykonać badanie moczu i krwi kota oraz USG jego układu moczowego. Wyniki powinny wskazać, na jaką konkretnie chorobę nerek cierpi nasz kot. Tylko prawidłowa diagnoza umożliwi odpowiednie leczenie.

Niewydolność nerek u kota: leczenie

Niestety, niewydolność nerek u kota jest nieuleczalna. Można jednak zahamować jej rozwój i tym samym zapewnić kotu jeszcze wiele lat szczęśliwego życia.

Leczenie niewydolności nerek polega na podawaniu kotu odpowiednich lekarstw, np. preparatów wiążących fosfor w organizmie. W ostrych przypadkach podaje się kotu dożylnie elektrolity.

W leczeniu niewydolności nerek u kota kluczowa jest zmiana diety. Weterynarz może przepisać podawanie kotu określonej karmy weterynaryjnej, najczęściej mokrej, z niską zawartością białka i fosforu, bogatą za to w taurynę. Kot musi też odpowiednio dużo pić.

Niewydolność nerek u kota: zapobieganie przez nawadnianie

Podstawowym sposobem zapobiegania rozwinięciu się u kota niewydolności nerek jest odpowiednie nawadnianie pupila.

Kot powinien mieć do dyspozycji kilka miseczek z wodą, rozstawionych w różnych miejscach mieszkania, z dala od kuwety i misek na jedzenie. Miseczki na wodę powinny być wykonane ze szkła lub porcelany, bo metal i plastik mogą zmieniać smak wody. Dobrze, by były raczej płytkie i szerokie, tak by kot nie zawadzał wibrysami o ich krawędzie.

Niektóre koty wolą pić wodę bieżącą, np. z fontanny, konewki lub kranu. Jeśli kot szczególnie nie lubi pić, możesz skłonić go do tego, dodając do wody np. smakowity bulion.

Niewydolność nerek u kota: zapobieganie przez odpowiednią dietę

Warto też zrezygnować z podawaniu kotu suchej karmy i zastąpić ją karmą mokrą. W ten sposób koty, które wolą pobierać wodę z jedzenia, zamiast pić ją z osobnej miseczki, będą miały zapewnioną odpowiednią ilość płynów w diecie. Karma dla kota powinna być wysokiej jakości i zawierać odpowiednie proporcje składników i substancji odżywczych. Dla zdrowia kota kluczowa jest m.in. tauryna.

Zmiana diety jest dla kota stresująca, dlatego należy przeprowadzać ją stopniowo. W pierwszym tygodniu zmieszaj ze stara karmą kota tylko ¼ nowej karmy. W drugim tygodniu nowa karma powinna stanowić połowę zawartości miski. W trzecim tygodniu już ¾, a w czwartym tygodniu całość. W ten sposób kot przyzwyczai się stopniowo do nowej karmy i nie dozna zbyt dużego szoku związanego ze zmianą diety.

Niewydolność nerek u kota: zapobieganie przez badanie

Innym elementem profilaktyki niewydolności nerek u kota jest regularne poddawanie pupila badaniom u weterynarza, które pozwolą wykryć dolegliwość we wczesnym stadium i skutecznie zastopować jej rozwój odpowiednim leczeniem.

Podobne artykuły

Zdjęcie podglądowe - kot

Koty

Szarpał małego kotka, rzucał nim o ziemię. Policjanci przechwycili drastyczne nagranie

Czytaj więcej >
"Dom grozy"

Koty

Drastyczne odkrycie pod Warszawą. Wolontariusze uratowali koty z "domu grozy"

Czytaj więcej >
Pam Pam

Koty

Kot urodził się z niezwykle rzadką wadą. Przecieramy oczy ze zdumienia, prawdziwy unikat

Czytaj więcej >
kotek

Koty

Myśleli, że uratowali niewidomego kota. Prawda ich zaskoczyła

Czytaj więcej >
Zaniedbany kot

Koty

Schorowany, bezdomny kot zapukał do okna kobiety. Była jego jedynym ratunkiem

Czytaj więcej >
Ulla u weterynarza

Koty

Kotka dowiedziała się, że jest w ciąży. Jej reakcja jest bezcenna (WIDEO)

Czytaj więcej >