Swiatzwierzat.pl
Świat zwierząt

fot. pxhere.com CC0 Public Domain

Nietypowa mutacja – kot LaPerm

1 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Dominika Stańczyk

Udostępnij:

Niektórzy, aby mieć kręcone włosy, zmuszeni są robić sobie trwałą ondulację. Na szczęście pod koniec XX wieku na farmie w Oregonie narodził się mały kociak, który zamiast do fryzjera na ondulację, trafił na światowe wystawy – LaPerm, k

O trwałej mówiliśmy nie bez powodu – perm bowiem po angielsku oznacza ondulację. I choć wiele z kobiet marzy o pięknych lokach, zamiast męczyć się z trwałą lepiej przygarnąć kota LaPerm, który oprócz wyjątkowej miłości na pewno podzieli się z nami pięknymi lokami – szczególnie do głaskania.

Historia LaPerm

Rasa LaPerm jest stosunkowo młoda i naturalna. Powstała w 1982 roku w stanie Oregon, gdy w jednym miocie na świat przyszło dość dziwne kocie. Można by rzec, że prawdziwe brzydkie kaczątko. Łyse, chude, długie i do tego pokryte tatuażem przypominającym kocie pręgi. Dość osobliwego uroku dopełniały wielkie, daleko od siebie osadzone uszy. Jak to w pięknych bajkach bywa, po sześciu tygodniach brzydkie kaczątko stało się łabędziem, bo kotka nazwana później Curly, okryła się rzadkim, brązowym i kręconym futerkiem. I tak oto narodziła się nowa rasa, która choć rzadka, skrada serca wszystkim miłośnikom kotów!

LaPerm to średniej wielkości koty ważące około 5 kg i mierzące 30 cm. Mają kręcone futro, ale również bardzo dużo podszerstka. Występują w każdym umaszczeniu, kocie federacje też nie mają zastrzeżeń co do koloru oczu. Występują zarówno jako krótkowłose jak i długowłose. Warto też pamiętać, że raz w życiu tracą swoje futro całkowicie – ale bez obaw, po pewnym czasie odrasta, równie mocno kręcone!

To koty niezwykle inteligentne i aktywne. Uwielbiają towarzystwo człowieka, szczególnie jeśli mogą czas spędzony z ludźmi podzielić na dwie fazy – energicznej zabawy oraz przyjemności. Bardzo cenią sobie maty węchowe i wędki, a najchętniej gdy do figli zaangażowany jest ich właściciel. Nie lubią nudy, dlatego dobrze jest stymulować ich inteligencję od maleńkości.

Nie gardzą również czułością – chętnie razem z właścicielem spędzą czas na kanapie oraz na pieszczotach. Podobnie jak inne koty uwielbiają kryjówki, także te na wysokościach, dlatego dobrze zorganizować im w domu wysoki drapak oraz kilka budek, w których będą mogły się schować.

Jak dbać o LaPerm?

Choć to powstała w wyniku naturalnej mutacji rasa, niestety obdarzona jest ciężkimi chorobami genetycznymi, dlatego zaleca się regularne wizyty u weterynarza w celu dokładnej diagnostyki. Szczególną uwagę należy zwrócić na serce oraz nerki.

Podobnie jak większość innych mruczków, również LaPerm potrzebują od czasu do czasu przystrzyżenia pazurków oraz wyczyszczenia uszu i zębów. W przypadku uzębienia, warto zwrócić uwagę na rodzaj karmy – odpowiednią dietę pomoże rozpisać dietetyk zwierzęcy, który uwzględni zapotrzebowanie energetyczne kota na bazie jego codziennej aktywności.

Pomimo dość specyficznej sierści, LePerm nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Należy je regularnie czesać, ale warto też przygotować się na mocne linienie dwa razy do roku – na wiosnę oraz na jesieni.

Dla kogo LaPerm?

Jak każdy kot, LaPerm wymaga ruchu, zabawy i przede wszystkim miłości. Dobrze odnajdzie się w domu z dziećmi, pod warunkiem że te nauczone są szacunku do zwierząt. Zabawy z najmłodszymi członkami rodziny to to, co sprawia że te kręcone koty mniej będą psocić pod nieobecność właściciela.

Podobne artykuły

Koty

Kamera uchwyciła przezabawną scenę zazdrości. Mruczek nie pozwala kobiecie zawołać drugiego kota

Czytaj więcej >
facebook/TOZ Opole

Koty

Właścicielka pseudohodowli przetrzymywała ponad 50 kotów. W końcu zostały interwencyjnie odebrane

Czytaj więcej >
OSP

Koty

Strażacy są u niej co miesiąc. Niezwykły problem mieszkanki Piątnicy

Czytaj więcej >

Koty

Makabryczne znalezisko w Wielkopolsce. Ktoś porzucił nowo narodzone kocięta przy placu zabaw

Czytaj więcej >
koty w ścianie

Koty

Dzień na budowie zmienił się w akcję ratunkową. Spod młota do burzenia sypały się... koty

Czytaj więcej >
Niezwykły mruczek

Koty

Romantyczny mruczek podbija serca internautów. Jest pokryty plamkami w nietypowym kształcie

Czytaj więcej >