Swiatzwierzat.pl Koty Zaczął się okres kocich amorów. Nie pozwól uciec kotu z domu
pexels/EVG Kowalievska

Zaczął się okres kocich amorów. Nie pozwól uciec kotu z domu

16 marca 2022
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Wiosna zbliża się już wielkimi krokami, a wraz z nią koci okres godowy. Lekarze weterynarii ostrzegają, by nie spuszczać podopiecznych z oczu, jeśli nie były kastrowane bądź sterylizowane. Kocie amory najczęściej kończą się dramatami, a niechciane ciąże pogłębiają problem bezdomności zwierząt.

Wiosna - ach to ty! Nie bez przyczyny marzec to miesiąc, którego ludzie i zwierzęta wyczekują z niecierpliwością, zwłaszcza po długiej zimie. Słońce świeci, hormony buzują, a koty marcują. Skąd właściwie wzięło się to określenie oraz jakie są następstwa kociego okresu godowego?

Dlaczego marzec to koci miesiąc zakochanych?

Pod słowem marcowanie kryje się nic innego, jak czas, w którym kotki i kocury łączą się w pary, aby podjąć próby przedłużenia swojego gatunku. W tym specjalnym okresie popęd płciowy przybiera na sile, a powietrze aż kipi od kocich feromonów. Trzeba się spieszyć, gdyż wiosna to najbardziej sprzyjająca wychowaniu potomstwa pora roku. Warto jednak wiedzieć, że zaloty mają ścisły związek z pogodą – jeśli zima jest łagodna, kocie amory mogą zacząć się w już styczniu czy lutym. Wraz z rozpoczęciem marcowania u kotki można zaobserwować specyficzne zachowania. W ciele samiczki dojrzewa komórka jajowa, dlatego instynktownie demonstruje gotowość do krycia poprzez znaczenie terenu moczem, nawoływanie potencjalnych kocurów, wypinanie oraz ocieranie się o wszystko, co napotka na swojej drodze - przedmioty, meble, a nawet ludzi. Instynkt rozrodczy jest bowiem chyba najsilniejszym ze wszystkich, więc można zauważyć, że kotki za wszelką cenę chcą wydostać się z domu i dopuścić do kopulacji.

Oczywiście kocury nie pozostają obojętne na zapachy oraz odgłosy wabiących je kotek. W tym czasie potrafią przemierzyć wiele kilometrów i z ochotą podejmują nierzadko brutalną rywalizację o względy partnerek. W przypadku kotów domowych może dochodzić do ucieczek, co wiąże się z licznymi niebezpieczeństwami. To jednak nic w porównaniu z długotrwałymi skutkami niedopilnowania pupili.

Rośnie liczba schronisk, jak i zwierząt w nich przebywających

Chociaż zachowanie kotów w okresie marcowania potrafi być bardzo uciążliwe, a właściciele są zmuszani do wysłuchiwania po nocach rozdzierających wrzasków swoich podopiecznych, lekarze weterynarii zwracają uwagę na dużo poważniejszy problem, a mianowicie rosnącą liczbę bezdomnych zwierząt domowych.

Nie tylko bezdomne zwierzęta rozmnażają się w niekontrolowany sposób przez brak kastracji i sterylizacji - udomowione koty, które nie są odpowiednio pilnowane, także mogą przyczynić się do pogłębienia się zjawiska bezdomności. Zawsze istnieje bowiem ryzyko niepożądanych ciąż u kotek wychodzących.

Mimo, iż kocięta są urocze, dla każdego z nich trzeba znaleźć odpowiedni dom, a to nie zawsze się udaje. Wystarczy rozejrzeć się po schroniskach i fundacjach opiekujących bezpańskimi pupilami.

Najlepszym sposobem na rozwiązanie problemu jest przeprowadzenie zabiegu sterylizacji lub kastracji kota. Obie procedury są powszechnie wykonywane w gabinetach weterynaryjnych i polega na usunięciu narządów rozrodczych zwierzęcia. Kastrację można przeprowadzić już ok. 2,5-3 miesiąca życia, a im szybciej tym lepiej. Kotki kastrować można również podczas rui, a w przypadku nieplanowanej "wpadki" przeprowadzić kastrację aborcyjną.

Pamiętajmy, że jedna wysterylizowana kotka, to setki uratowanych od cierpienia kocich istnień. Źródło: koty.pl, zooart.com.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy