Swiatzwierzat.pl
Zagadkowa Angora Turecka

Pixabay.com

Najstarszy dachowiec świata – angora turecka

1 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Dominika Stańczyk

Udostępnij:

Nikt tak naprawdę nie wie, skąd wzięła się angora turecka, wiadomo jednak, że w Turcji był to niegdyś popularny dachowiec, który do Europy dotarł około XV wieku i podbił serca ówczesnych monarchów. Dzisiaj rasę tę uważa się za jedną z

Angora turecka przeważnie występuje w białym umaszczeniu i takie też jest uznawane w rodzimej Turcji za prawidłowe. Koty te są w Turcji dobrem narodowym i o czystość tej rasy dba się szczególnie. Dzisiaj te przepiękne koty znalazły swoje domy na całym świecie i cieszą arystokratycznym wyglądem wielu opiekunów.

Angora turecka – cechy szczególne rasy

To piękne i eleganckie koty o jedwabistym i półdługim futrze, które zyskały uznanie wielu światowych przywódców i artystów. Ich obecny wygląd zawdzięczamy amerykanom, którzy w latach 70. starali się odbudować zniszczoną przez wojenną zawieruchę rasę kotów.

Są średniej wielkości, ważą około 5 kg, i osiągają wielkość około 30 cm. Ponadto są smukłe i atletyczne, co widać w ich ruchu – płynnym i pełnym arystokratycznej gracji. Mają wielkie, wysoko osadzone uszy, które wieńczą ich trójkątną głowę. Brzuch, kryzę i ogon zdobi dłuższa sierść, która jest cechą charakterystyczną angory tureckiej. Choć w Turcji uznawane są wyłącznie koty o białej sierści, hodowcy nie mają nic przeciwko innym umaszczeniom, dlatego możliwe są także angory czarne, niebieskie, rude i kremowe.

Ciekawe są też ich oczy – bardzo często angory tureckie mają oczy różnokolorowe, a dopuszczalne są również niebieskie, złote i zielone.

Jak dbać o angorę turecką?

Choć jest to kot długowłosy, nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Długie futro należy szczotkować regularnie, aby nie doprowadzić do kołtunienia się. Dwa razy do roku koty te linieją mocniej, dlatego warto być na to przygotowanym i zaopatrzyć się w specjalistyczny grzebień przeznaczony dla kotów długowłosych.

Angora turecka to naturalna rasa, dlatego nie jest obarczona chorobami genetycznymi, jednak tak samo jak w przypadku innych kotów, należy pamiętać o regularnej kontroli weterynaryjnej – badania przeprowadzane raz do roku pozwolą na wczesne wykrycie chorób i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

To również koty dość energiczne, dlatego potrzebują ruchu, dzięki czemu mogą zachować swoją smukłą sylwetkę. Choć nie są łakomczuchami, ze względu na duże zapotrzebowanie energetyczne zjadają całkiem pokaźne posiłki. Warto postawić na dobrej jakości karmę – opartą na zasadach BARF. Pozwoli ona uniknąć problemów z kamieniem nazębnym oraz kamieniami struwitowymi.

Charakter tureckiej angory

To naturalna rasa dzikiego kota i taka też jest w codziennym życiu. Z jednej strony to koty niezwykle energiczne i czułe. Kochają intensywne zabawy, szczególnie jeśli mogą dzięki temu rozwijać swoją inteligencję. Chętnie będą korzystały z mat węchowych oraz wędek. Z drugiej zaś to typowi koci indywidualiści, ceniący sobie ciszę, spokój i własny kąt.

Najlepszym domem dla angory tureckiej będzie spokojny dom, w którym właściciele wiedzą, że oprócz czasu na kanapie ważny jest czas na zabawę. Ta rasa odwdzięczy się przyjaźnią i czułością za każdą okazaną dobroć. Uwielbiają też samotne oazy, dlatego warto pomyśleć o zorganizowaniu im toru przeszkód na wysokich półkach czy drapaku, aby będą mogły poczuć się jak na drzewie.

Angora turecka to klasa, szlachetność, gracja i piękno natury w jednym. To niezwykle piękne koty obdarzone wyjątkową inteligencją. Jeśli szukacie naturalnych pupili – te bliskowschodnie koty będą doskonałym wyborem.

Podobne artykuły

facebook/TOZ Opole

Koty

Właścicielka pseudohodowli przetrzymywała ponad 50 kotów. W końcu zostały interwencyjnie odebrane

Czytaj więcej >
OSP

Koty

Strażacy są u niej co miesiąc. Niezwykły problem mieszkanki Piątnicy

Czytaj więcej >

Koty

Makabryczne znalezisko w Wielkopolsce. Ktoś porzucił nowo narodzone kocięta przy placu zabaw

Czytaj więcej >
koty w ścianie

Koty

Dzień na budowie zmienił się w akcję ratunkową. Spod młota do burzenia sypały się... koty

Czytaj więcej >
Niezwykły mruczek

Koty

Romantyczny mruczek podbija serca internautów. Jest pokryty plamkami w nietypowym kształcie

Czytaj więcej >
Czemu kot macha ogonem? Możliwe znaczenia

Koty

Czemu kot macha ogonem? Możliwe znaczenia

Czytaj więcej >