Swiatzwierzat.pl
Najczęstsze choroby oczu u psów: rozpoznanie, leczenie, zapobieganie

Pixabay.com

Najczęstsze choroby oczu u psów: rozpoznanie, leczenie, zapobieganie

15 Lutego 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Psie oczy są czyste i szczere, to zwierciadła ich rozbrykanych dusz. By oczy dobrze służyły naszym pupilom, musimy o nie dbać. Choroby oczu u psów powodują silny dyskomfort, a nieleczone mogą prowadzić wprost do ślepoty. Jak rozpoznać i wyleczyć na

Choroby oczu u psów: nie ignoruj psich łez

Psy nie płaczą dlatego, że im smutno. Łzy to w ich przypadku naturalna reakcja samoczyszcząca oka. Oczy psów łzawią szczególnie intensywnie, gdy są podrażnione, swędzą, szczypią – zawsze, gdy coś jest z nimi nie tak. Dlatego, chociaż psy nie płaczą z żalu, nie można bagatelizować psich łez – mogą być oznaką choroby oczu.

Chociaż psy poznają świat przede wszystkim za pomocą węchu, ich oczy są nieodzownym narzędziem w nawigacji po otoczeniu oraz identyfikacji osób, zwierząt i przedmiotów. Psy, które straciły wzrok, adaptują się do nowych warunków życia i uczą posługiwania się na co dzień innymi zmysłami. Obowiązkiem opiekuna psa jest jednak zadbać o to, by zwierzę miało zdrowe oczy i cieszyło się oglądaniem świata jak najdłużej. Dlatego wszelkie zmiany wyglądu psich oczu, a zwłaszcza zwiększone łzawienie, powinny być dla nas sygnałem alarmującym i mocną sugestią, by zabrać psa do weterynarza.

Choroby oczu u psów: objawy wspólne

Wiele chorób oczu u psów daje podobne objawy, po których możemy poznać, że coś jest z psimi patrzałkami nie tak.

Psy z podrażnionymi oczami często trą je łapami, co jeszcze zwiększa podrażnienie. Chore psie oczy często są więc zaczerwienione i przekrwione, a także obficie łzawią. Psy dotknięte chorobami oczu mrużą je często i odczuwają światłowstręt. Nierzadko chorobom oczu u psów towarzyszy opuchlizna powiek.

Nieleczone choroby oczu u psów mogą prowadzić do ślepoty częściowej lub całkowitej. Pies ślepy na jedno oko może mieć trudności z oceną odległości i głębokości, co sprawia, że trudniej mu trafić pyskiem do miski albo zaaportować patyk. Właściciele psów często orientują się, że coś dolega ich pupilom, właśnie po nietypowych zachowaniach spowodowanych jednostronną ślepotą psów.

Poszczególne choroby oczu u psów dają także swoiste objawy, po których fachowiec łatwo rozpozna, co konkretnie dolega naszemu pupilowi. Najczęstszymi chorobami oczu u psów są jaskra i zaćma. Poniżej prezentujemy listę chorób w porządku alfabetycznym.

Choroby oczu u psów: jaskra

Jaskra polega na stałym zwiększeniu ciśnienia w gałce ocznej psa. Objawami jaskry są przekrwienie spojówki, a także powiększenie się gałki ocznej. Nagłe powiększenie oka jest szczególnie widoczne u małych piesków. Wyglądają wtedy, jakby miały wytrzeszcz.

Jaskra wywoływana jest przez różne choroby - często nowotwór - rzadziej pojawia się samoistnie, a w bardzo niewielu przypadkach jest chorobą wrodzoną.

Jaskrę leczy się farmakologicznie przez podanie psu środków zmniejszających ciśnienie w gałce ocznej. Czasem weterynarz może zalecić operację. Jeśli jednak jaskra jest zaawansowana lub nie da się całkowicie wyleczyć jej przyczyny (np. nowotworu), wówczas trzeba pogodzić się z tym, że pies oślepnie. Ślepym psom dobrze jest operacyjnie usunąć gałki oczne, co uwalnia zwierzęta od dyskomfortu i konieczności przyjmowania leków.

Choroby oczu u psów: postępujący zanik siatkówki (PRA)

Postępujący zanik siatkówki to poważna choroba oczu u psów, której nie da się całkowicie powstrzymać i ostatecznie prowadzi do ślepoty zwierzaka. Jest to choroba dziedziczna, stopniowo rugowana z puli genetycznej psich ras. Trudno ją jednak wykryć, dlatego postępy w selekcji hodowlanej są powolne i postępujący zanik siatkówki nadal występuje u psów rasowych.

Choroby oczu u psów: skórzak

To wrodzona wada budowy oka psa, polegająca na tym, że skóra z włosami zarasta rogówkę. Skórzak utrudnia psu widzenie i drażni oko. Usuwa się go operacyjnie.

Choroby oczu u psów: wady budowy powieki

Niektóre rasy psów mają predyspozycje do wrodzonych wad budowy powieki – tak jest np. w przypadku psów olbrzymich i brachycefalicznych. Wywinięcie powieki nazywa się ektropium, a podwinięcie – entropium. Przy podwinięciu powieki gała oczna podrażniana jest przez rzęsy, co jest dla psa szczególnie drażniące. Wady budowy powieki powodują u zwierzaka nasilone łzawienie i częste nawroty zapalenia spojówek.

Podwinięcie i wywinięcie powieki leczy się przez zabieg operacyjny.

Choroby oczu u psów: wrzód rogówki

W wyniku urazu gałki ocznej, infekcji bakteryjnej lub wirusowej, nieprawidłowego nawilżenia oka lub wadliwej budowy powieki, u psa może wykształcić się wrzód rogówki. W zależności od tego, czy wrzód położony jest płytko czy głęboko, psa leczy się poprzez usunięcie zewnętrznych przyczyn powstania wrzodu (np. infekcji) lub operacyjnie.

Choroby oczu u psów: wypadniecie gałki ocznej

W wyniku silnego uderzenia, np. o przezroczyste drzwi, psu może wypaść gałka oczna. Zdarza się to zwłaszcza psom należącym do ras brachycefalicznych, których oczy osadzone są płytko w oczodołach.

Psa, któremu wypadła gałka oczna, należy natychmiast dostarczyć do weterynarza, po drodze zakraplając oko wodą, by nie wyschło. Weterynarz umieści gałkę oczną z powrotem na miejscu, wcześniej stosując znieczulenie ogólne psa.

Choroby oczu u psów: wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki

To choroba zwana inaczej wiśniowym okiem, od koloru wypadającego gruczołu, który przesłania psu kącik oka.

Psy mają trzecią powiekę, która przesłania gałkę oczną na moment, gdy pies mruga. Trzecia powieka czyści i dodatkowo chroni oko. Od czasu do czasu jednak gruczoł trzeciej powieki może wypaść i wtedy pojawia się właśnie wiśniowe oko. Jeśli szybko dostrzeżemy wypadnięty gruczoły i zaprowadzimy psa do weterynarza, lekarz może sprawnie wcisnąć gruczoł na miejsce. Jeśli jednak wizyta u weterynarza z jakiegoś powodu opóźni się, do włożenia gruczołu trzeciej powieki z powrotem na miejsce konieczny może być zabieg chirurgiczny.

Choroby oczu u psów: zaćma

Zaćma polega na zmętnieniu soczewki oka psa, co utrudnia mu widzenie. To łatwy do rozpoznania objaw, niestety mętna soczewka świadczy o zaawansowanym stadium choroby.

Przyczyną zaćmy może być uraz oka lub choroba, zwłaszcza metaboliczna. Zaćma pojawić się może np. u psów chorych na cukrzycę. Czasem zaćmę może wywołać długotrwałe stosowanie u psa niewłaściwej diety.

Wiele psów wykształca też zaćmę z wiekiem, są też rasy szczególnie do niej predysponowane.

Zaćmę u psa leczy się operacyjnie.

Choroby oczu u psów: zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek to częsta choroba oczu u psów. Zapalenie może mieć podłoże alergiczne lub wirusowe albo bakteryjne. Może się też wykształcić na skutek mechanicznego urazu.

Objawami zapalenia spojówek u psa są obrzęk i przekrwienie gałek ocznych, a także wyciek z oczu, początkowo łez, a w zaawansowanym stadium choroby także śluzu, a nawet ropnej wydzieliny. Zapalenie spojówek powoduje u psa duży dyskomfort, przez co zwierzę pociera oczy łapami i podrażnia je jeszcze bardziej. Innym objawem zapalenie spojówek u psa jest światłowstręt, szczególnie łatwy do zauważenia latem.

Zapalenie spojówek u psa leczy się za pomocą specjalnych kropli do oczu, przepisywanych przez lekarza weterynarii.

Choroby oczu u psów: zapalenie trzeciej powieki

Zapalenie trzeciej powieki wywołuje infekcja wirusowa. Na wewnętrznej stronie powieki tworzą się wtedy grudki, które drażnią oko psa przy każdym mrugnięciu.

Zapalenie trzeciej powieki leczy się za pomocą lekarstw lub zabiegu chirurgicznego. Nieleczone może rozwijać się nawet ponad rok, powodując ropne wycieki z oczu i stale drażniąc psa.

Choroby oczu u psów: zespół suchego oka

Zespół suchego oka u psa spowodowany jest zaburzeniami w produkcji łez. Oko, które nie jest dostatecznie nawilżane, wysycha. Przesuszona gałka oczna jest bardzo wrażliwa na infekcje i podrażnienia. Zespół suchego oka często też prowadzi do wykształcenia się stanów zapalnych.

Choroby oczu u psów: grupa zwiększonego ryzyka

Choroby oczu przytrafiają się szczególnie często psom brachycefalicznym, czyli tym ze spłaszczonymi kufami (np. mopsy, pekińczyki). Kanaliki łzowe tych zwierząt często ulegają zatorom lub odkształceniu, co powoduje zaburzenia łzawienia i sprzyja podrażnieniu oczu. Gałki oczne ras brachycefalicznych są słabo osadzone w płytkich oczodołach, przez co mogą z nich wypadać. Psy ras brachycefalicznych rzadko mrugają, co z kolei prowadzi do wysuszenia oka i podrażnień.

Psy gończe, tropiące zwierzynę dolnym wiatrem, płoszące ją z nor i krzaków, uganiające się za zdobyczą wśród korzeni i niskich gałęzi, są szczególnie narażone na urazy i zaprószenie oczu. Mechaniczne urazy oczu mogą wywołać u psa np. zapalenie spojówek lub zaćmę.

Psy rasowe narażone są na genetyczne choroby oczu, jak wywinięcie i podwinięcie powieki oraz postępujący zanik siatkówki. Rasy z grupy collie mają nawet chorobę własnego imienia – CEA, czyli tzw. anomalię oczu collie.

Choroby oczu u psów: profilaktyka

Choroby oczu u psów mają wiele przyczyn i nie ma prostego sposobu na uniknięcie ich wszystkich. Opiekun musi regularnie sprawdzać stan oczu swojego pupila i prowadzić go do weterynarza za każdym razem i bez zwłoki, gdy tylko dostrzeże w nich jakiekolwiek zmiany i odchylenia od normalnego wyglądu.

Psy o szczególnie bujnej sierści na głowie powinny mieć regularnie przystrzygane brwi i grzywki tak, by włosy nie drażniły ich gałek ocznych.

Kąpiąc psa, pilnuj, by szampon nie dostał mu się do oczu.

Jeśli wozisz psa samochodem, uchyl mu lekko okno, ale nie pozwól, by pupil wystawiał głowę na zewnątrz. Pęd powietrza wysusza gałki oczne, w dodatku zwierzak naraża się na zaprószenie oczu.

Dbaj o czystość w mieszkaniu. Kurz i naniesiony na butach piach mogą podrażniać oczy psa. Pilnuj także, by powietrze w domu nie było zbyt suche. Unikaj stosowania kadzidełek, które mogą podrażniać oczy i drogi oddechowe zarówno psów, jak i ludzi.

Podobne artykuły

pies i robbie

Psy

Adoptowany chłopiec postanowił ocalić psy w podeszłym wieku. "Wiem, jak to jest być niekochanym”

Czytaj więcej >
Nagranie z monitoringu

Psy

Bezczelnie ukradł yorka, gdy właściciel był na zakupach. Wszystko uchwyciła kamera

Czytaj więcej >
Łatek

Psy

Starsi państwo poprosili o pomoc w transporcie pieska. Zgłosił się wicemarszałek Sejmu

Czytaj więcej >
Golden retriever i króliczki

Psy

Golden retriever adoptował zagubione króliczki. Zajął się nimi w najczulszy sposób

Czytaj więcej >
Jan Błachowicz

Psy

Jan Błachowicz o obowiązkach właścicieli zwierząt. Ma ważny apel do fanów

Czytaj więcej >
Screen z programu na żywo

Psy

Wpadka z pogodą w rosyjskiej telewizji. Golden retriever też chciał zostać prezenterem

Czytaj więcej >