Swiatzwierzat.pl Koty Najczęściej występujące choroby oczu u kota
pixabay.com

Najczęściej występujące choroby oczu u kota

24 marca 2022

Oczy u kota – które rasy są narażone na ich wady?

Oczy u ssaków to jeden z najdelikatniejszych organów ciała, który jest szczególnie narażony na urazy. W przypadku kotów są rasy, które są bardziej podatne na choroby oczu. Należą do nich głównie krótkoczaszkowe koty ras egzotycznych, na przykład persy, które mają płytkie oczodoły i z tego powodu gałki oczne są w nich słabo osadzone. Narażone są one przede wszystkim na urazy mechaniczne, ponieważ sama budowa czaszki nie chroni oczy w wystarczającym stopniu.

Kotów dotykają zatem wady wzroku, które mogą być zarówno wrodzone jak i nabyte. Na przykład u kotów syjamskich występuje często zez, a u kotów perskich i abisyńskich trafia się przypadłość postępującego zwyrodnienia siatkówki, która jest typową wadą dziedziczną.

Jednak i zwykłe koty domowe mogą mieć różnego rodzaju problemy z oczami. Jakie są ich najczęstsze objawy?

Choroby oczu u kota – jakie objawy są najbardziej niepokojące?

Nawet oczy kotów domowych zamiast wyglądać efektownie jak zwierciadło duszy, często przypominają oczy niewyspanego człowieka. Bywają zaropiałe lub zaczerwienione i to już powinno wymusić naszą reakcję. Kot potrafi pocierać łapą o oko, mrużyć je z niewiadomych powodów, unikać światła lub wchodzić na domowe przedmioty. Jeżeli zaobserwujemy jeszcze, że oka wychodzi niepokojący wysięk, powieki lub rogówki są spuchnięte, powierzchnia gałki ocznej nie błyszczy się tylko wygląda na mętną i matową, w każdym takim wypadku powinniśmy jak najprędzej udać się z kotem do weterynarza. Jakie mogą być wyniki diagnozy?

Choroby oczu u kota – objawy kociego kataru

Bardzo często lądujemy u weterynarza z młodym kotem, którego dopiero co przygarnęliśmy ze schroniska lub znaleźliśmy błąkającego się na zewnątrz. Taki maluch ma często problem z zaropiałymi oczami, z których może wydostawać się wysięk. Diagnoza jest zazwyczaj oczywista – kot cierpi na koci katar i poważne problemy z oczami są właśnie symptomem tej choroby.

Nie powinniśmy ich lekceważyć i jedynie przemywać kotu oko nasączonym gazikiem, ponieważ możemy tylko sytuację pogorszyć. Koci katar skutkuje często bardzo poważnymi problemami ze wzrokiem, od odkształcenia źrenic poprzez stany zapalne, które mogą doprowadzić do całkowitej ślepoty, a nawet usunięcia gałek ocznych. Brzmi strasznie i dlatego jeśli zauważymy u kota tego rodzaju objawy, ratujmy go natychmiast.

Choroby oczu u kota – zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek to najczęściej spotykana dolegliwość w chorobach oczu u kota. Może mieć podłoże mechaniczne, alergiczne i zakaźne – lekarz weterynarii z pewnością poda nam właściwą przyczynę. Czasami ta może być prozaiczna, jak obce ciało pod powieką, które podrażnia oko kota. Lekarz powinien usunąć je za pomocą prostego zabiegu. Czasami jednak zapalenie spojówek powstaje za sprawą wad w budowie oka, do których zaliczamy na przykład dwurzędowość rzęs. Konieczna może być wtedy interwencja chirurgiczna.

Jeśli zapalenie spojówek powoduje choroba wirusowa lub alergia to oznacza, że jest ono wynikiem innej choroby, a nie jej źródłem. Lekarz po potwierdzeniu co spowodowało zapalenie spojówek rozpoczyna właściwe dla ich przyczyny leczenie.

Obserwuj nas w
autor
Tomasz Miecznikowski

Tomasz Miecznikowski

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy