Na świat przyszło jaguarundi dotknięte albinizmem. To pierwszy przypadek w Kolumbii
Kolumbijscy naukowcy znaleźli prawdziwy cud natury - młode jaguarundi będące albinosem. Zwierzę zostało natychmiast zabrane do parku ochrony przyrody, gdzie zajmą się nim specjaliści. Ze względu na kolor futra, kocię nie miałoby szans przetrwać na wolności. Jaguarundi to drapieżnik z rodziny kotowatych, o którym mało kto słyszał. Występuje głównie na terenach Ameryki Południowej, od Paragwaju, aż po Brazylię. Można go spotkać również w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Jego obserwacja w naturze jest niezwykle trudna, gdyż zamieszkują obrzeża lasów deszczowych. Ze względu na swoją płochliwość gatunek ten nie został dokładnie zbadany. Cechą wyróżniającą jaguarundi jest bardzo mała głowa w stosunku do reszty ciała. W porównaniu do innych przedstawicieli podrodziny kotów ma bardziej spiczasty pysk, proporcjonalnie dłuższy tułów i krótsze nogi. Jego futro jest w jednolitym, rdzawym, czarnym lub szarym kolorze, dlatego wieść o znalezieniu młodego dotkniętego albinizmem wywołała ożywioną dyskusję wśród naukowców i przyrodników.
Niezwykle rzadkie jaguarundi znalezione w Kolumbii
Młode jaguarundi o śnieżnobiałym kolorze sierści i różowych tęczówkach zostało uratowane przez kolumbijską ochotniczą straż pożarna w Aburra Valley, 4 godziny drogi od miasta Medellin, w gminie Amalfi. To pierwsze takie odkrycie w kraju!
Wyróżniający się wygląd nie jest wcale powodem do radości, gdyż brak melaniny sprawia, że młode nie jest zdolne ukryć się przed drapieżnikami, co czyni je podatne na ataki. Warto nadmienić, iż albinizm powoduje inne dolegliwości, m.in. problemy ze wzrokiem, przez co osobnikom dotkniętym tą chorobą genetyczną z trudem przychodzi polowanie. Dlatego zwierzę zostało przekazane pod opiekę pracownikom okolicznego parku ochrony przyrody.
Maleństwo znalazło się pod opieką specjalistów
Znalezione kocię to samica. Jej opiekunowie udostępnili w sieci wideo przedstawiające młode, które wyskakuje z klatki na trawę swojego nowego domu. Chociaż jest jeszcze bardzo mała, gdy osiągnie dojrzałość, może dorastać do blisko 1,5 metra długości. Albinizm przechodzi na potomstwo, gdy oboje rodzice są nosicielami genu recesywnego, dlatego istnieje szansa, że gdyby kotka żyła na wolności, spłodziłaby potomstwo albinosów. O tym, czy w przyszłości zostanie mamą, zadecydują już pracownicy rezerwatu.
Zobacz nagranie i zdjęcia:
Źródło: national-geographic.pl
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami
-
Psi staruszek porzucony w lesie. „Ktoś założył mu kolczatkę a do niej przywiązał sznur"
-
Bułgarzy ratują migrujące bociany, które zaskoczyła zima. Otworzyli swoje domy i serca
-
Kocia wersja Freddiego Mercurego robi furorę. Podobieństwo jest uderzające