Swiatzwierzat.pl Inne zwierzęta Mewa – jeden ptak, dziesiątki gatunków
pixabay.com

Mewa – jeden ptak, dziesiątki gatunków

24 marca 2021

Mewa – co to za ptak?

Pytanie na temat mewy powinniśmy zadać nieco inaczej. Nie pytając co to za ptak, tylko bardziej co to za ptaki? Mewy kojarzą nam się z krzykliwymi, dosyć sporymi białymi ptakami, które latają w stadach albo gromadnie spacerują w pobliżu ludzi po morskich plażach. Co więcej, często mylimy mewy z rybitwami, co nie jest dziwne, jako że te ostatnie należą do rodziny mewowatych. Jednak twierdzenie, że mewy żyją nad morzem, a rybitwy na śródlądziu w pobliżu wód słodkowodnych nie jest prawdą i zarówno jedne i drugie możemy spotkać nad morzem i nad wodami słodkimi. Ważna różnica między tymi ptakami dotyczy spożywanego pokarmu. Mewy oprócz naturalnego pokarmu jedzą odpadki i padlinę, natomiast rybitwy spożywają naturalny pokarm.

Mewy należą do rodziny mewowatych (Laridae) i rodziny mew (Larinae). Zwraca uwagę przede wszystkim rozpiętość w zakresie masy ciała wśród różnych gatunków mew, ptaki mogą ważyć od 100g do nawet 3 kg. To ptaki, które mają jasne, najczęściej białe ubarwienie z domieszką szarego i czarnego koloru. Coraz częściej pojawiają się nie tylko w pobliżu zbiorników wodnych, ponieważ w dużym mieście można wyjść rano na spacer i zobaczyć ich stada krążące wśród bloków. Jednak na pierwszy rzut oka trudno jest stwierdzić, czy mamy do czynienia z mewami, czy z rybitwami, a tym bardziej nie jest łatwo odróżnić poszczególne gatunki tych ptaków, wśród których w Polsce występuje na stałe osiem gatunków mew, a kilka innych pojawia się podczas sezonowych migracji.

Popularne gatunki mew w Polsce

Kiedyś za najpopularniejszy gatunek w naszym kraju uważano mewę siwą, dawniej nazywaną pospolitą, którą można rozpoznać po żółtozielonym kolorze nóg i dzioba. W jej przypadku okazało się, że nie jest tak pospolita jak mogłoby się wydawać i gnieździ się w naszym kraju nielicznie i nierównomiernie. Natomiast najczęściej występującym w Polsce gatunkiem z rodziny mew jest mewa śmieszka. To nieco mniejszy ptak na tle innych mew, mniej więcej wielkości gołębia, z brązową głową i ostro zakończonymi, wąskimi skrzydłami.

Z kolei inna popularna mewa to srebrzysta, która jest najliczniejszym ptakiem wielu północnoamerykańskich i europejskich wybrzeży. To duży i krępy ptak z białą głową, szyją i spodem oraz szaroniebieskawym wierzchem. Jej charakterystyczną cechą jest żółty dziób z czerwoną plamką na jego spodniej stronie. W ciągu całego dwudziestego wieku jej liczebność wzrosła wielokrotnie, co wiąże się ze zdolnością do adaptacji. To ptak, który może żywić się niemal wszystkim włącznie z odpadkami z wysypisk i w miejscach odprowadzania ścieków. Mewa srebrzysta jest bardzo krzykliwa, szczególnie w swoich koloniach lęgowych, na które często powraca przez wiele lat.

Wśród innych mew, które występują w Polsce można wymienić jeszcze mewę małą, czarnogłową, białogłową, czarnodziobą modrodziobą, śniadą, żółtonogą i siodłatą, a to i tak wciąż nie wszystkie z tych ptaków, które możemy spotkać w naszym kraju.

Mewa – gdzie występuje?

Mewy występują praktycznie na całej kuli ziemskiej, jednak rzadziej w tropikalnym klimacie. Zamieszkują głównie brzegi mórz i oceanów, ale są też stale obecne na terenach śródlądowych. W Polsce mewy występują zarówno nad morzem jak i w okolicach dużych rzek. Przykładowo mewę siwą można spotkać zarówno nad Bałtykiem, jaki i w środkowym biegu Wisły, a także nad mniejszymi i większymi jeziorami i bagnami. Mewa śmieszka żyje praktycznie w całej Polsce nad różnymi rodzajami wód z wyjątkiem górzystych terenów. Nad Bałtykiem zarówno latem i zimą najwięcej jest mew srebrzystych i siodłatych. W Polsce pojawiają się też gatunki z północy, dla których nasz kraj pełni rolę zimowiska, na przykład mewa blada.

Mewa – czym się żywi?

Mewę można śmiało określić mianem ptaka wszystkożernego, który jest w stanie żywić się nawet odchodami ssaków morskich. Poza tym mewy zjadają ryby, skorupiaki, ptaki, gryzonie i owady. Mewa srebrzysta znana jest z tego, że porywa jaja i pisklęta innych mew, rybitw oraz ptaków, które gniazdują na otwartej przestrzeni. Najpowszechniejsza w Polsce mewa śmieszka szuka pożywienia przy zbiornikach wodnych, na łąkach, na polach, w portach i w centrach dużych miast. Ryb nie zjada zbyt często, ponieważ nie jest wystarczająco szybka i zwinna, by polować na nie tak jak inne mewy. Jeżeli już, to zjada ryby śnięte lub chore, a poza tym żywi się bezkręgowcami, padliną, a kiedy sytuacja ją do tego zmusza, także nasionami i owocami.

Mewa siwa nie różni się w dobrze diety od innych przedstawicieli jej rodziny. Poszukuje pokarmu w locie patrolowym lub brodząc w wodzie i zanurzając w niej głowę. Mewy z reguły nie są ptakami, które nurkują za pożywieniem, jednak mewa siwa potrafi skoczyć z góry do wody i zanurkować na głębokość jednego metra, po czym błyskawicznie się wynurzyć razem z upolowaną zdobyczą. Podobnie jak mewa srebrzysta, mewa siwa zjada jaja i pisklęta innych mew i rybitw.

Obserwuj nas w
autor
Tomasz Miecznikowski

Tomasz Miecznikowski

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy