Swiatzwierzat.pl
Małe psy

Pixabay.com

Małe psy, czyli najlepsi przyjaciele na dobre i na złe

1 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Dominika Stańczyk

Udostępnij:

Pies jest najwierniejszym towarzyszem – przekonał się o tym każdy, kto choć przez chwilę posiadał tego słodkiego futrzaka. Bezwarunkowa miłość i oddanie w najlepszych i najgorszych momentach. Zanim jednak przystąpimy do adopcji bądź zakupu, warto za

Posiadanie zwierzaka to wielka odpowiedzialność, która odwdzięczy się wielką miłością. Zanim do naszego domu trafi nowy przyjaciel, powinniśmy najpierw przemyśleć wszystkie za i przeciw posiadania futrzaka. Od razu podpowiemy, że lista argumentów za będzie długa! Ale od czego zacząć? Przede wszystkim od oceny naszego lokum – im większy pies, tym większej przestrzeni potrzebuje. Nic zatem dziwnego, że małe psy cieszą się dużym powodzeniem szczególnie wśród mieszkańców miast. Czy jednak na pewno te mniejsze czworonogi nie są aż tak wymagające?

Jak dbać o małe psy?

Higiena małych psów zależna jest od specyfikacji danej rasy – inaczej będziemy musieli postępować z psami długowłosymi, inaczej z krótkowłosymi. Na wiele czynników ma również wpływ wychowanie psa oraz to, jakie warunki dla niego przygotujemy.

Są jednak rzeczy niezmienne, a do nich należy przede wszystkim opieka weterynaryjna. Bez względu na rasę i wielkość, powinniśmy z naszym pupilem pojawiać się u weterynarza przynajmniej raz do roku – dotyczy to zdrowych psów – aby wykonać kontrolne badania. Wczesne wykrycie chorób zapobiegnie kosztownemu leczeniu i przede wszystkim utrzyma naszego pupila w dobrej kondycji.

Jeśli już mówimy o kondycji, to duży wpływ na nią mają spacery. Aby pies mógł spokojnie się wypróżnić, a także wybiegać, zalecane są minimum trzy spacery dziennie – rano, popołudniu i wieczorem, ale im częściej, tym oczywiście lepiej. Już od samego początku warto psa przyzwyczajać także do naszego rytmu dnia – dzięki czemu łatwiej będzie mu także kontrolować swoje potrzeby fizjologiczne.

Niezwykle ważne jest też odżywianie. W przypadku małych psów trzeba pamiętać o doborze odpowiedniej karmy – głównie chodzi o wielkość zarówno kąsków jak i przysmaków, które pomagają w oczyszczaniu zębów.

Małe psy – wielcy bohaterowie!

Pomimo, że mały pies kojarzy nam się z typowym kanapowcem, to dość często jego temperament może okazać się ogromny! Choć jamnicze, krótkie nogi nie łączą nam się z myśliwską pogonią, to warto mieć na uwadze, że to właśnie rasa psów przygotowana do polowania na lisy. Podobnie jest z beaglami, które należą do rodziny wyżłów, czyli psów gończych.

Dlatego tak ważna jest edukacja psa – bez względu na jego wielkość. Małe psy możemy nie tylko nauczyć prostych komend, ale przede wszystkim powinniśmy się z nimi odpowiednio długo bawić. Rzucanie piłek, patyków sprawi, że pies będzie na tyle zmęczony, by dać nam w domu odrobinę wytchnienia, a przede wszystkim nie będzie w domu niszczył rzeczy.

Małe psy, podobnie jak ich więksi kuzyni, mogą także być psami oficerami. Choć brzmi to nieprawdopodobnie, to właśnie mikro futrzaki dość często pracują w służbach, gdzie z powodzeniem przeszukują niedostępne dla innych miejscach (np. kanały, czy wentylacje).

Choć małe psy wydają się być idealnymi przyjaciółmi na długie, jesienne wieczory na kanapie, to warto docenić ich temperament. O miłości psa do nas nie świadczy jego rasa, lecz to ile miłości okażemy mu my sami. Dlatego warto nie tylko go odpowiednio szkolić i uczyć, ale poświęcić mu trochę czasu, co z pewnością zaowocuje wielkim oddaniem. Polecamy też uwadze śliczne kundelki – z pewnością nie jeden z nich – choć mały – posiada wielkie serce i czeka na dom w psim przytulisku.

Podobne artykuły

piwo dla psów

Psy

Pełne witamin piwo dla psów? Włosi twierdzą, że czworonogi je uwielbiają

Czytaj więcej >
pies w upał

Psy

Jak zdrowo i efektywnie schłodzić psa w czasie upałów? Ekspertka udziela genialnych porad

Czytaj więcej >
tragedia

Psy

Tragiczne zdarzenie na Wiśle, utonął ukochany psiak. Czy można było temu zapobiec?

Czytaj więcej >
pies na boisku

Psy

Nie tylko kibice szaleją. Pies przerywa ważny mecz, co na to piłkarze?

Czytaj więcej >
Policja

Psy

Szaleńczy pościg za piratem drogowym. Porzucił psa w aucie i rzucił się do pieszej ucieczki

Czytaj więcej >
Dexter

Psy

Wyprawił psu niezapomniany pogrzeb. Ale to list pożegnalny wywołał największe emocje

Czytaj więcej >