Swiatzwierzat.pl Koty Małe kotki - najmniejsze rasy kotów na świecie
unsplash/Lisheng Chang

Małe kotki - najmniejsze rasy kotów na świecie

24 marca 2022

Małe kotki i małe pieski

Czas dla młodych zwierząt płynie szybko i nieubłaganie. Jeżeli trafia do naszego domu kot zabrany od matki po kilku tygodniach życia, to mamy jedynie kilka miesięcy, żeby nacieszyć się jego uroczym wyglądem i niezdarnością. Mniej więcej po pół roku mieszkający z nami kot zaczyna już przypominać swoją dorosłą wersję, mimo że w tym momencie nie osiągnął jeszcze pełnej dojrzałości płciowej. Samice osiągają ją już między 9 i 12 miesiącem i wówczas po małym, uroczym kociaku pozostaje jedynie wspomnienie.

Z psami jest całkiem inaczej. Są rasy, które, gdy są już dorosłe, bywają często mylone ze szczeniakami (ale na pewno nie ze szczeniaczkami, które kojarzą nam się z nieruchawymi, pociesznymi maleństwami) ze względu na młodzieńczą aparycję i często takie same zachowanie. Mylimy je ze szczeniakami także ze względu na ich niewielkie rozmiary, za sprawą których określa się je ostatnio popularnym mianem mikropsiaczków. A czy wśród ras kotów znajdziemy odpowiednik mikropsiaczków, czyli mikrokotki?

Małe kotki - czy istnieją miniaturowe rasy kotów?

Cóż, nie do końca, choć owszem, są takie rasy kotów, które w dorosłym wieku wyglądają jak trzymiesięczny kociak z grona standardowych kocich ras. Jednak koty, o których możemy powiedzieć, że są kieszonkowego rozmiaru nie są tak powszechne jak małe i bardzo zróżnicowane pod względem wyglądu rasy psów. Poza tym dorosły kot nie będzie przypominał małego kotka, tak jak niektóre dorosłe psy przypominają szczeniaki.

Jednak sam niewielki rozmiar może zdziałać wiele i miniaturowy kot na pewno będzie budził w sercach cieplejsze uczucia, zwłaszcza w momentach, kiedy jego niefrasobliwe zachowanie będzie porównywalne do tego, którym charakteryzuje się nieporadne, małe kocię. Czy są zatem rasy kota, które możemy określić mianem miniaturowych?

Kot singapurski

Kot singapurski uważany jest za najmniejszą naturalną rasę kotów na świecie. Jego wysokość w kłębie wynosi jedynie od 17 do 20 cm. Samica waży od 1 do 2,5 kg, a samiec od 2 do 3,5  kg. To zatem kot, którego górna waga wynosi tyle, co u przeciętnego yorkshire terriera, co powinno dać nam pojęcie o jego naprawdę drobnej posturze.

Kot singapurski jest szczególnie popularny w USA, gdzie istnieje najwięcej jego hodowli i tam zaczęła się jego współczesna historia, po przywiezieniu kilku kociąt w 1975 roku z macierzystego Singapuru.

Od 1976 roku jest prowadzona w ramach hodowli selekcja, która celem od początku jest uzyskanie małych rozmiarów u kotów tej rasy. Szczególne wrażenie robi jego mała główka z dużymi, okrągłymi oczami. To kot o łagodnym usposobieniu, spokojny i bardzo przywiązany do swojego właściciela. Choć jest niewielkiej postury, ma silnie umięśnione ciało. Sierść kota singapurskiego jest krótka i delikatna w dotyku, a maść najczęściej jest jasnobrązowa.

Kot perski miniaturowy

Kot perski miniaturowy jest również nazywany teacup cat, co oznacza, że jest dosłownie wielkości filiżanki. Nie jest to naturalna rasa, a wyhodowana genetycznie odmiana kota perskiego. W rzeczywistości dzieli się na odmianę miniaturową, która waży około 2 kg i odmianę teacup, której waga wynosi około 1 kg.

Pers teacup uważany jest za najmniejszego kota na świecie, niestety jego hodowla budzi sporo kontrowersji. Przez całe życie wygląda jak mały kociak i tak zazwyczaj się zachowuje, co jest w jakiś sposób nienaturalne. Jest również podatny na wiele schorzeń, a jego delikatna  budowa naraża go na przeróżne urazy

Wyjątkowość kota perskiego miniaturowego i teacup sprawia, że ich ceny zakupu są wyjątkowo wygórowane, a koty tej rasy są synonimem luksusu.

Obserwuj nas w
autor
Tomasz Miecznikowski

Tomasz Miecznikowski

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy