maine coon
Źródło: Pixabay.com

Maine Coon – puchata klasa

1 Grudnia 2020

Maine Coon to bez wątpienia jeden z najbardziej zjawiskowych i największych kotów świata. Jego półdługa sierść to idealna poduszka, szczególnie że koty te oprócz uroczego wyglądu, mają również wyjątkowo cudowny charakter - ich miłość jest znacznie piękniejsza niż ich aparycja.

Koty rasy maine coon to jedne z największych kotów na świecie. Choć z wyglądu przypominają nieco europejską rasę norwerskich kotów leśnych, to wywodzą się z drugiego krańca świata, z Ameryki Północnej. Stąd też ich nazwa – ze stanu Maine. Drugi człon nazwy jest dość kontrowersyjny gdyż nawiązuje do zupełnie innego ssaka – szopa pracza, potocznie zwanego coon. Dlaczego akurat szop? Legenda głosi że Maine coon to mieszanka gatunkowa kota z praczem – dzisiaj wiemy, że jest to nierealne, ale nazwa została.

Maine coon – charakterystyka rasy

Amerykańskie koty są jednymi z największych na świecie – osiągają wagę 8-11 kilogramów, są niezwykle umięśnione, ich tułów jest wydłużony, ogon zaś osiąga podobną długość jak reszta ciała. Cechą najbardziej charakterystyczną jest półdługa sierść, która mierzy nawet 2 centymetry pomiędzy palcami!

Nie ma jednego, konkretnego umaszczenia – w przypadku maine coonów dozwolone są wszystkie odcienie sierści, ale najpopularniejsze koty to te pręgowane. Ich sierść jest dwuwarstwowa – pod pięknym półdługim włosiem jest podszerstek. Co ciekawe, sierść jest wodoodporna i najbardziej obfita na pośladkach i brzuchu, a na szyi układa się w charakterystyczną lwią kryzę.

Jak dbać o koty maine coon?

Choć na pierwszy rzut oka koty te wydają się być trudne w utrzymaniu, to maine coon nie wymaga dużo pielęgnacji. Podstawą jest futro, które zaniedbane i nie rozczesywane może się kołtunić, a trudne do usunięcia supły stwarzają ogromny dyskomfort dla kota. Czesanie zalecane jest co kilka dni.

Ponieważ Maine Coony nie są rasą modyfikowaną genetycznie, a naturalnie – nie są obciążone chorobami genetycznymi. Młode osobniki powinny zatem bywać na kontrolnej wizycie weterynaryjnej raz do roku. Dzięki badaniom szybko będziemy w stanie zareagować na konkretne choroby.

Dieta maine coona powinna składać się przede wszystkim z mięsa, dlatego należy wykluczyć z niej suchy pokarm, który źle wpływa na pracę nerek i może prowadzić do otyłości. Zaleca się również sianie owsa czy specjalnej trawy dla kota, która będzie sprzyjać odkłaczaniu.

Ciekawa historia maine coona

Z racji że maine coon uważany jest za jednego z najpiękniejszych i największych kotów świata, za jego rasą musi stać ciekawa historia. I owszem – maine coon to jeden z pierwszych kotów wystawowych w Ameryce Północnej! Jeszcze zanim kocie wystawy stały się popularne, te amerykańskie koty były pokazywane na festynach, gdzie mieszkańcy prześcigali się w co ciekawszych okazach swoich pupili.

Przystosowanie maine coona do zimnego klimatu, sprawiło również że koty tej rasy są narodową rasą Kanadyjczyków. Przez stulecia przystosowały się do ostrych zim, dzięki czemu ci mruczący myśliwi z powodzeniem żyją na obszarze podbiegunowym.

Piękno pełne miłości

Popularność maine coony zawdzięczają nie tylko urodzie, lecz przede wszystkim swojemu charakterowi. To jedne z największych pieszczochów wśród mruczków! Bardzo przywiązują się do swoich właścicieli, a dobrze prowadzone mogą z powodzeniem konkurować z psami. Przyzwyczajane od początku do chodzenia w szelkach, chętnie będą nam towarzyszyć na codziennych spacerach.

Z racji popularności hodowle maine coonów są na całym świecie. Przed zakupem warto jednak udać się do schroniska, gdzie na nowy dom czeka wiele kotów w typie rasy maine coon.

Następny artykuł