lisek wychodzi z klatki
Źródło: Facebook/Zoo Poznań

Całe życie spędziły w ciasnych klatkach na fermie. Teraz po raz pierwszy liski stanęły na trawie

6 Listopada 2020

Liski praktycznie całe swoje życie spędziły w małych klatkach na farmie. Na szczęście ich los zmienił się za sprawą wolontariuszy Łódzkiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Trafiły na piękny wybieg w poznańskim zoo.

Lisy hodowane na futro cierpią ze względu na panujące w tym przemyśle warunki. Hodowcy, mimo głośnych zapewnień w mediach, nawet nie próbują zapewnić im możliwości realizowania choćby podstawowych potrzeb. Ciasne klatki nie wiążą się jedynie z niewygodą. Te dzikie drapieżniki, stłoczone na tak małej powierzchni odczuwają ogromny stres. Bezczynność, obecność innych zwierząt i brak możliwości ruchu odciskają na nich mocne piętno.

Próbowali nauczyć dziecko mówić. Nagle do akcji wkracza pies, niewiarygodna reakcja pupila rozweseli każdegoPróbowali nauczyć dziecko mówić. Nagle do akcji wkracza pies, niewiarygodna reakcja pupila rozweseli każdegoCzytaj dalej

Lisy całe życie spędziły w klatkach

Fundacje, wolontariusze, dziennikarze i zwykli ludzi od lat protestują przeciw okrutnym realiom panującym w przemyśle futrzarskim. Opinię publiczną co kilka miesięcy szokują nagrania z ukrytych kamer, ukazujące ogrom zwierzęcych cierpień z ferm.

Właściciele takich przedsiębiorstw zapewniają wtedy, że takie sytuacje mają charakter incydentalny, zarzucają mediom manipulacje, mówią o tym, że spełniają wszystkie formalne wymogi nałożone przez nich przez Państwową Inspekcję Weterynaryjną.

Prawda wygląda jednak inaczej. Obchodzenie obecnie obowiązujących przepisów jest stosunkowo proste. PIW nie dysponuje środkami pozwalającymi na regularne, niezapowiedziane kontrole warunków panujących na każdej fermie. Kary za uchybienia są stosunkowo niskie.

Z tego względu właściciele takich zakładów nie przywiązują do nich zbyt dużej wagi. Zwierzęta traktowane są jako niepotrzebne dodatki do kryjących je futer. W ostatnim czasie pojawiła się szansa na zmianę tej sytuacji.

W sejmie, pod wpływem publikacji onetu obnażającej patologie na jednej z ferm, pojawił się projekt ustawy zakazującej hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji Ustawy o Ochronie Zwierząt wciąż jest procedowany.

DZISIAJ GRZEJE:1. Zostawiła szczeniaka sam na sam z nową opiekunką do zwierząt. Kiedy obejrzała nagranie z monitoringu, serce podeszło jej do gardła
2. Rodzice mogą być spokojni. Decyzja ws pieniędzy z KRUS już zapadła
3. Dla żartu pochwaliła się dziwacznymi zdjęciami z porodu. Internauci są zniesmaczeni, "powinnaś iść się leczyć"

Lisy dostały szanse na nowe życie

Lisy żyjące w klatkach cierpią do tego stopnia, że na porządku dziennym są przypadki samookaleczenia się zwierząt, agresji czy w skrajnych wypadkach nawet kanibalizmu. Te drapieżne zwierzęta posiadają silny instynkt łowiecki.

Klatki, w których przebywa po kilka lisów, często nie zapewniają im nawet przestrzeni do chodzenia w kółko. Obecność ludzi i zapach innych zwierząt wywołuje u nich silny strach.

Na szczęście szóstkę tych zwierzaków udało się uratować. Dzięki wolontariuszom udało się umieścić je w miejscu, w którym będą mieć najlepszą możliwą opiekę oraz warunki. Do ich dyspozycji oddano ogromną wolierę w Poznańskim Starym Zoo.

Widok lisich pyszczków sprawia, że na usta sam ciśnie się uśmiech. Trudno sobie wyobrazić ich radość. Niestety, nie można było wypuścić ich na wolność, zwierzęta z ferm nie radzą sobie w stanie naturalnym. Wierzymy więc, że trafiły w idealne dla siebie miejsce. Film można obejrzeć TUTAJ.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Liski wypuszczane na wybieg

Liski wypuszczane na wybieg

Skrzywdzony pitbull panicznie bał się człowieka. Nagrano moment, gdy pierwszy raz ktoś go pogłaskał, reakcja wywołuje łzySkrzywdzony pitbull panicznie bał się człowieka. Nagrano moment, gdy pierwszy raz ktoś go pogłaskał, reakcja wywołuje łzyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kot z ludzką twarzą. Kobieta pokazała zdjęcie swojego pupila, ludzie są poruszeni
  2. Nowe, drakońskie kary za brak maseczki. Prezydent Andrzej Duda zadecydował
  3. Próbowali nauczyć dziecko mówić. Nagle do akcji wkracza pies, niewiarygodna reakcja pupila rozweseli każdego
  4. Jak oswoić chomika, żeby nie gryzł? Oto 5 najskuteczniejszych sposobów, jak oduczyć go agresji
  5. Wysiadł z samochodu i zaczął strzelać. Myśliwy odpowie za zabójstwo 16-letniego ucznia w szkolnym sadzie
  6. Bardzo bliskie spotkanie z morskim stworem. Nagranie "połknięcia" kajakarek podbija internet
  7. Dużo łatwiejszy przepis na gołąbki robione inaczej. Można złapać się za głowę, tak smakują

źródło: facebook.com

Następny artykuł