Swiatzwierzat.pl
Świat zwierząt

fot. pxhere.com CC0 Public Domain

Lata 20., lata 30. – kalifornijski rex

1 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Dominika Stańczyk

Udostępnij:

Eleganckie, falowane fryzury z lat 20. nie są zarezerwowane tylko dla ludzi! Taką wyjątkową szatą może poszczycić się także kalifornijski rex, wyjątkowo uroczy i inteligentny kot, kuzyn cornish rexa, wyjątkowo unikalna i rzadko spotykana rasa.

Kalifornijski rex to szczupły, choć wyjątkowo dobrze umięśniony kot uwielbiający zarówno długie drzemki, jak i godzinne zabawy, dzięki którym może rozprostować swoje łapy. Jego lekko falowana, półdługa sierść zdecydowanie przykuwa uwagę – i choć jest to mruczek wyjątkowo rzadko spotykany, to gdy już będziemy mieć okazję go ujrzeć, zdecydowanie skradnie nam serce.

Kalifornijski rex – charakterystyka

To, co zdecydowanie odróżnia kalifornijską rasę kotów od pozostałych mruczków to ich wyjątkowa, falowana sierść. To przez nią wydaje się być masywny i grubszy, choć tak naprawdę to bardzo szczupły i długi kot. Federacje hodowców dopuszczają wszystkie umaszczenia, podobnie jak kolor oczu – od zielonych, poprzez niebieskie, miedziane do złotych, a także różnokolorowe. Skoro już o sierści mowa, to warto zaznaczyć że kalifornijski rex pozbawiony jest włosa ościstego, co sprawia że jego futro jest wyjątkowo aksamitne i delikatne w dotyku.

Oprócz sierści cechą charakterystyczną kalifornijskiego rexa jest także jego budowa – ma długi ogon, łapy, uszy i nos, a także wąsy, co zdecydowanie odróżnia go od pozostałych kotów z rodziny rexów. Dorasta do około 30 cm i na ogół nie waży więcej niż 5 kg, szczególnie że nadwyżkę kalorii szybko likwiduje podczas intensywnych zabaw.

Jak dbać o kota kalifornijskiego rexa?

Jak wszystkie rexy, również i kalifornijski rex wymaga zarówno spokoju jak i intensywnej zabawy. Interesują go przede wszystkim aktywności, w których uczestniczy jego opiekun. Koty tej rasy chętnie będą korzystały z tuneli, wędek czy toru przeszkód, który pozwoli im na liczne skoki na wysokości. Warto też zapewnić mu wysokie legowisko, gdyż są to koty, które uwielbiają odpoczywać niemalże pod samym sufitem.

Z racji iż są to koty dość aktywne nie mają skłonności do nadwagi, jednak ze względu na swój wysoki iloraz inteligencji chętnie uczą się nowych sztuczek, które nagradzane są smakołykami, dlatego warto być ostrożnym, aby nie przesadzić z nadprogramowym jedzeniem.

Mimo iż kalifornijski rex posiada półdługą sierść, nie jest kotem mocno liniejącym. Owszem, wymaga częstego czesania, ale bardziej z uwagi na ewentualne kołtunienie niż samo gubienie sierści.

Podobnie jak w przypadku każdego kota zalecane są wizyty weterynaryjne raz w roku – na szczepienia oraz na badania kontrolne, szczególnie jeśli chodzi o wzrok. Niestety kalifornijskie rexy mogą cierpieć na zanikanie siatkówki, co prowadzi do utraty wzroku.

Pieszczoch, czyli kalifornijski rex

Kalifornijskie rexy to niezwykłe pieszczochy. Po intensywnej zabawie uwielbiają wylegiwać się u boku swojego właściciela. Są też dość gadatliwe, szczególnie gdy opiekun rozpocznie z nim rozmowę i szybko uczą się nowych sztuczek, zwłaszcza że stymuluje to ich inteligencję.

To idealny koty dla osób, które uwielbiają przytulanie i są gotowe poświęcić czas na intensywną zabawę oraz naukę. Kalifornijski rex świetnie odnajdzie się również w domu z dziećmi, jeśli są nauczone szacunku do zwierząt. Aby adoptować kalifornijskiego kota trzeba uzbroić się w cierpliwość – to niestety rzadka rasa, a zapisy u hodowców są dość długie. Jeśli zatem myślimy o adopcji milusińskiego mruczka, może warto odwiedzić schronisko?

Podobne artykuły

Koty

Kamera uchwyciła przezabawną scenę zazdrości. Mruczek nie pozwala kobiecie zawołać drugiego kota

Czytaj więcej >
facebook/TOZ Opole

Koty

Właścicielka pseudohodowli przetrzymywała ponad 50 kotów. W końcu zostały interwencyjnie odebrane

Czytaj więcej >
OSP

Koty

Strażacy są u niej co miesiąc. Niezwykły problem mieszkanki Piątnicy

Czytaj więcej >

Koty

Makabryczne znalezisko w Wielkopolsce. Ktoś porzucił nowo narodzone kocięta przy placu zabaw

Czytaj więcej >
koty w ścianie

Koty

Dzień na budowie zmienił się w akcję ratunkową. Spod młota do burzenia sypały się... koty

Czytaj więcej >
Niezwykły mruczek

Koty

Romantyczny mruczek podbija serca internautów. Jest pokryty plamkami w nietypowym kształcie

Czytaj więcej >