Źródło: swiatzwierzat.pl materiały własne

Kubański mahoń – hawana brown

1 Grudnia 2020

Dla wielu ludzi kolor umaszczenia kota to prawdziwe dzieło sztuki. Prążkowane, rude, czarne – jest w czym wybierać. Ale są też mruczki o wyjątkowej, brązowej, mahoniowej barwie – hawana brown, inaczej kot hawański.

Jeśli jesteś miłośnikiem czekolady, kot hawana brown bez wątpienia trafi w twój wysublimowany gust. Nie ma bowiem drugiego takiego mruczka na świecie, którego sierść miała tak głęboki, jednolity mahoniowy kolor. Ale co tam łakocie, gdy o nogi ociera się taka słodycz?

Kot hawański – charakterystyka rasy

Hawana brown to osiągający 30 centymetrów i ważący około 4 kilogramów średniej wielkości kot. Ma prostokątną budowę i bardzo muskularne ciało, zakończone długimi nogami z różowymi poduszeczkami. Jego głowa jest długa, a oczy ma zawsze w kształcie migdałów, zaś dopełnieniem są wąsy dokładnie w takim samym odcieniu jak jego futro!

Ma krótką, jedwabistą sierść, ale dopuszczalna jest tylko ta o barwie mahoniowej. Jest typowym kocim jedynakiem, choć w przypadku zastosowania socjalizacji z izolacją może dogadać się z innym kocim towarzyszem.

Cechą charakterystyczną dla hawana brown jest jego więź z właścicielem. Te koty bardzo lubią być otaczane miłością, ale tylko wtedy gdy… same o nią zabiegają. Hawańskie koty mają krótkie chwile aktywności, jednak wtedy zabawa musi być intensywna – w tej roli świetnie sprawdzą się wędki.

Przerwy na spanie hawana brown lubi spędzać na kanapie w towarzystwie swojego właściciela lub w samotności – na wysokich półkach lub w kartonach domkach, gdzie nie czuje się zagrożony.

Pielęgnacja hawana brown

Hawańskie koty prawie nie gubią sierści, co jest ich ogromną zaletą. Mimo to wymagają delikatnego wyczesywania raz w tygodniu – najlepiej za pomocą specjalnej rękawicy. To zatem idealna rasa dla osób, które uwielbiają kolor czarny, szczególnie na ubraniach!

Podstawą pielęgnacji kota hawańskiego są okresowe wizyty weterynaryjne – powinny odbywać się minimum raz do roku, tak aby sprawdzić ogólną kondycję mruczka. Rasa ta nie jest narażona na wiele chorób genetycznych, jednak może cierpieć na typowe schorzenia dla kotów domowych, do których zaliczają się kamienie struwitowe czy kamień na zębach.

Aby uniknąć tych przykrych niespodzianek konieczne jest stosowanie odpowiednio zbilansowanej, wysokomięsnej diety, najlepiej opartej o zasady BARF. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, warto skonsultować je z kocim dietetykiem, który dobierze odpowiedni rodzaj karmy dla naszego pupila.

Hawana brown to koty bardzo żywotne, podobnie jak koty dachowe mogą nam towarzyszyć przez prawie dwie dekady, dlatego decydując się na ich adopcję warto mieć na uwadze na jak długo musimy zapewnić im dom. Choć są to koty niezwykle piękne, przyjazne, przed zakupem zalecamy odwiedzenie lokalnego schroniska – być może tam, na dom czeka równie piękna mrucząca czekolada?

Następny artykuł