Źródło: swiatzwierzat.pl materiały własne

Książe centek, czyli kot egipski mau

1 Grudnia 2020

Miau, miau, a tak naprawdę po prostu mau, czyli kot. Największe z dzikich kotów zachwycają nas swoim nieposkromionym charakterem i wyjątkowym umaszczeniem. Lamparcie cętki zdobią nie tylko tkaniny od wielkich projektantów, lecz także koty domowe, a jednym z nich jest kot egipski mau!

Mau w języku staroegipskim znaczy po prostu kot. Pochodzenie kota egipskiego mau nie jest jednak do końca znane. Niektórzy mówią, że jednego z wyjątkowych kotów uratowała rosyjska księżniczka, która rozmnożyła kota w Rzymie. Prawdopodobnie jednak, ten wiecznie zatroskany kotek, to mieszanka kota amerykańskiego krótkowłosego, kota abisyńskiego i kota syjamskiego, który swoim wyglądem przypomina czczone w starożytnym Egipcie mruczki.

Boski wygląd kota egipskiego mau

Swoją budową koty egipskie mau przypominają kota abisyńskiego. Są średniej wielkości i bardzo dobrze umięśnione. Tylne nieco dłuższe od przednich łapy świadczą o skoczności – bo Mau to podobnie jak inne koty świetni myśliwi! Zresztą o tym, że są spokrewnione z dzikimi afrykańskimi kotami świadczy także luźny pas skóry pomiędzy kolanem a bokiem, dokładnie tak samo jak u gepardów!

Mają szeroko rozstawione migdałowe oczy prawie zawsze w odcieniu zieleni. Również uszy są wyjątkowo duże w porównaniu do delikatnej głowy. Mają bardzo krótkie futro, które idealnie pokrywa ich skórę, przez co nie przepadają za niskimi temperaturami. Ich umaszczenie także stanowi o przynależności do rasy – sierść w kolorze brązowym, dymnym lub srebrnym zawsze musi być pokryta cętkami, a na czole widnieje znak przypominający skarabeusza, bowiem kot egipski mau całym swoim wyglądem przypomina boskie stworzenia!

Kot egipski mau – szybkość połączona z miłością!

Mau to najszybsze koty domowe na świecie. Osiągają prędkość do 50 km/h, co oznacza, że potrzebują bardzo dużo rozrywki w warunkach domowych. Aby zapewnić mu dobre wybawienie, dobrym rozwiązaniem jest budowa toru przeszkód składającego się z wielu półek umieszczonych na wysokościach.

Kot egipski mau uwielbia zabawy angażujące… właściciela. To bardzo przyjacielski kot i szybko buduje swoją więź z opiekunem. Jego wysoki poziom inteligencji wymusza na jego człowieku wymyślania coraz to nowych zabaw, dlatego by zapewnić mu odpowiednią rozrywkę warto zaopatrzyć się w maty węchowe, wędki oraz dużą ilość kartonów, w których będzie mógł się chować.

Odpowiednio wybawione odwdzięczają się wielką miłością – to prawdziwe pieszczochy, które wolny czas uwielbiają spędzać na kolanach swoich właścicieli domagając się głaskania. Świetnie dogadują się także z drugim kotem, z którym mogą dodatkowo psocić i figlować.

Jak dbać o kota egipskiego mau?

Pomimo iż ta rasa na pierwszy rzut oka wygląda na wymagającą, to kot egipski mau nie potrzebuje specjalnej troski. Krótkie futro nie wymaga pielęgnacji, jednak koty po prostu je uwielbiają! Z racji, że są to koty, które jeszcze do niedawna żyły na wolności, a ich budowa nawiązuje do prawdziwych drapieżników, ich dieta powinna być oparta na zasadach BARF i składać się wyłącznie z produktów pochodzenia zwierzęcego.

Kot egipski mau to nie jest mruczek dla każdego. Wymaga dużej atencji, szczególnie jeśli chodzi o zabawę. Mimo iż szybko przywiązuje się do swojego właściciela, to nie przepada za obcymi i hałasem, dlatego też nie powinien przebywać w domu z dziećmi.

Następny artykuł