Źródło: swiatzwierzat.pl materiały własne

Krótki ogon – wielka miłość, czyli kot amerykański bobtail

1 Grudnia 2020

Krągła postura, puszysta sierść, wielka miłość i króciutki ogonek – to właśnie kot amerykański bobtail. Urocza, naturalna rasa, choć wyjątkowo rzadka – urzeka wszystkich miłośników kotów. I tych, którzy kochają krótką sierść oraz tych, którzy cenią znaczną ilość futra do kochania.

Podobno kot amerykański bobtail to owoc miłości pewnej amerykańskiej pary w Arizonie. Podczas pikniku w parku zakochani zobaczyli kota z krótkim ogonem, którego pokochali od pierwszego wejrzenia. A potem miłość kwitła i kwitła, a na świat przyszły kolejne pokolenia kotów z krótkimi ogonami. Nawet, jeśli to tylko miejska legenda, to jest wystarczająco ciekawa by zainteresować się tą przecudną kocią rasą.

Kot amerykański bobtail – charakterystyka rasy

Kot amerykański bobtail to rzadka rasa, choć powstała w wyniku naturalnej mutacji genetycznej w latach 60 ubiegłego wieku. Charakterystyczną cechą kota jest jego gruby, ale jednocześnie bardzo krótki ogon, który wynosi około 1/3 długości ogona normalnego kota.

Pomimo zbliżonej nazwy kot amerykański bobtail nie jest kuzynem żadnego z bobtailów, a szczególnie japońskich – ich mutacje dotyczą zupełnie innych genów. Mają różny rodzaj sierści: długą i krótką, a federacje hodowców dopuszczają każde umaszczenie.

Osiąga wielkość około 40 cm i waży do 9 kilogramów, bo kot amerykański bobtail to bardzo dobrze umięśnione i mocno zbudowane koty z silnym kośćcem. Mają szeroką klatkę piersiową i delikatnie łukowaty grzbiet, a tylne łapy nieco dłuższe od przednich. Duża głowa z silną szczęką dopełniona jest oczami w kształcie migdałów. Swoim wyglądem – szczególnie te o rudym umaszczeniu – przypominają rysia i taka jest też najbardziej pożądana barwa sierści na kocich konkursach.

Jak pielęgnować kota amerykańskiego bobtail?

Amerykańskie koty przywykły do zimnego, trudnego klimatu, dlatego też posiadają gruby i ciepły podszerstek. Kot amerykański bobtail wymaga zatem od czasu do czasu intensywnego czesania, dzięki któremu pozbędziemy się liniejącej i martwej sierści.

W przypadku kota z ameryki północnej duże znaczenie ma dieta. Te koty to ogromne łakomczuchy, a do tego dosyć… leniwe, dlatego szybko przybierają na wadzę. W doborze odpowiedniego pokarmu warto skonsultować się także z lekarzem weterynarii, ponieważ koty te często mają problemy z zębami, a odpowiednia karma jest w stanie ten problem zlikwidować.

Choć są to koty, które wolą spędzać czas na kanapie u boku swojego właściciela, czasem najdzie je ochota na zabawę. W tym wypadku idealnie sprawdzą się wędki, nakręcane myszki czy po prostu piłeczki, które będzie leniwie mógł turlać po podłodze.

Weź mnie na rączki, czyli czułość w wykonaniu kota amerykańskiego bobtail

Kot amerykański bobtail to doskonały towarzysz dla nieco starszych dzieci i osób starszych, które czas spędzony z kotem wolą poświęcić na przytulanie i głaskanie. Nie jest to kot skłonny do ucieczek, ponieważ ponad wszystko ceni sobie towarzystwo człowieka – być może dlatego właśnie ma przydomek koto-psa.

Amerykański kot ceni sobie wygodne posłania, szczególnie gdy jest to kanapa, na której może poleżeć u boku opiekuna. Zdecydowanie jest to mruczek, który najlepiej odnajdzie się w domu ze spokojnymi mieszkańcami, którzy zapewnią mu odpowiednią dawkę czułości, najlepiej przez cały dzień!

Następny artykuł