Swiatzwierzat.pl
Świat zwierząt

fot. pxhere.com CC0 Public Domain

Kot z herbacianej krainy, czyli kot cejloński

1 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Dominika Stańczyk

Udostępnij:

Gdy większość ludzi myśli o Cejlonie, ma na myśli kubek aromatycznej herbaty. Zupełnie inne skojarzenia mają miłośnicy kotów, bo dla nich te odległe tereny to przede wszystkim kot cejloński. Piękny, delikatny, smukły, wdzięczny i elegancki - dokład

Jeśli szukamy kota, który nie będzie zbyt gadatliwy, a jednocześnie wiecznie uśmiechnięty, to kot cejloński jest idealnym kandydatem. Ten pochodzący z dzisiejszych regionów Sri Lanki mruczek jest niezwykle przyjaźnie usposobiony, a jego charakter zmiękczy serca nawet najbardziej zagorzałym przeciwnikom kotów.

Kot cejloński – idealny towarzysz do popołudniowej herbaty

Cechą charakterystyczną dla kotów cejlońskich jest ich przyjazne usposobienie. Prawdopodobnie cecha ta wynika z ich miejsca zamieszkania. Mieszkańcy Indonezji dbają o zwierzęta, co wynika z ich wierzeń, dlatego też do każdego podchodzą z szacunkiem. Większość mruczków ma swoje domy, a bezdomność ograniczona jest do minimum. Ta naturalna symbioza – kota i człowieka – sprawia, że jest on pozytywnie nastawiony do ludzkich przyjaciół i odwdzięcza się ogromną miłością.

Koty cejlońskie to koty średniej wielkości, delikatne i smukłe. Ich tylnie łapy są nieco dłuższe i ustawione są one pod dość rozwartym kątem, co stanowi jedną z najważniejszych charakterystyk rasy. Mają bardzo delikatny szkielet i niezwykłe mięśnie, dzięki czemu są bardzo zwinne i skoczne i w swoim naturalnym środowisku sprawdzają się jako najlepsi myśliwi.

W porównaniu do reszty ciała, głowa jest mniejsza i okrągła, zaś uszy dość duże – podobnie jak oczy – lekko zaokrąglone na końcach. Występuje w różnych, typowych dla kota umaszczeniach – czarnym, niebieskim, rudym i kremowym, a także szylkretowym, ale najpopularniejszy kolor jego futra to popielaty zwany manilla.

Sprzeczność charakterów u kota cejlońskiego

Kot cejloński podobnie jak większość innych ras kotów – ma swój indywidualny charakter. Lubi spokój, ale w jego życiu nie może zabraknąć aktywności. Po długim wylegiwaniu się na kanapie chętnie rozpocznie zabawę, którą zwieńczy odpowiednim, mięsnym posiłkiem, choć ten kot nie pogardzi również… owocami.

Decydując się Cejlona, konieczne jest zapewnienie mu wysokich drapaków typu drzewo oraz półek, na których będzie mógł odpoczywać. Choć uwielbia towarzystwo – zarówno innych zwierząt jak i ludzi – w momentach wyciszenia lubi obserwować świat z wysoka, co związane jest bezpośrednio z miejscem, z którego pochodzi.

Dbanie o kota cejlońskiego

Opieka nad kotem cejlońskim nie jest wymagająca – to kot, dla którego liczy się przede wszystkim towarzystwo, dlatego chętnie zamieszka także z osobami starszymi. Oprócz zabaw, które pozwolą mu spożytkować nadmiar energii, warto zapewnić mu odpowiednią dietę bogatą w białko.

Ze względu na budowę, a także prawie całkowity brak podszerstka, koty te nie wymagają specjalnego czesania i nie linieją, co zdecydowanie będzie plusem dla osób, które cenią sobie czyste meble i… czarne ubrania.

Rasa kotów cejlońskich nie jest modyfikowana genetycznie, dzięki czemu koty te cieszą się dobrym zdrowiem i nie są obciążone specjalnymi chorobami. Nie oznacza to jednak, że wizyty weterynaryjne nie są potrzebne! Podobnie jak w przypadku każdego futrzaka, również Cejlon powinien przynajmniej raz do roku odwiedzić Pana Doktora w celu kontroli stanu zdrowia. Wykonanie kontrolnych badań sprawi, że dłużej będzie mógł cieszyć się dobrym zdrowiem i przede wszystkim unikniemy ewentualnego i kosztownego leczenia.

Podsumowując – kot cejloński to idealny towarzysz dla wszystkich, jeśli znajdziemy czas na zabawę i uszanujemy jego potrzebę wyciszenia się pod niemal samym sufitem. Ze względu na to, że jest to rasa rzadka – szczególnie w Europie – warto pamiętać o zabezpieczeniu balkonu czy ogrodu, dzięki czemu unikniemy kradzieży.

Zabezpieczenie kota to także przedłużenie jego życia, szczególnie gdy mamy do czynienia z kotem, który nie nawykł do zgiełku i samochodów. Chroniąc kota przed ucieczką chronisz także nasz ekosystem – kot cejloński to doskonały myśliwy, który na wolności może zagrozić naturalnie żyjącym gatunkom gryzoni i ptaków.

Podobne artykuły

facebook/TOZ Opole

Koty

Właścicielka pseudohodowli przetrzymywała ponad 50 kotów. W końcu zostały interwencyjnie odebrane

Czytaj więcej >
OSP

Koty

Strażacy są u niej co miesiąc. Niezwykły problem mieszkanki Piątnicy

Czytaj więcej >

Koty

Makabryczne znalezisko w Wielkopolsce. Ktoś porzucił nowo narodzone kocięta przy placu zabaw

Czytaj więcej >
koty w ścianie

Koty

Dzień na budowie zmienił się w akcję ratunkową. Spod młota do burzenia sypały się... koty

Czytaj więcej >
Niezwykły mruczek

Koty

Romantyczny mruczek podbija serca internautów. Jest pokryty plamkami w nietypowym kształcie

Czytaj więcej >
Czemu kot macha ogonem? Możliwe znaczenia

Koty

Czemu kot macha ogonem? Możliwe znaczenia

Czytaj więcej >