Źródło: swiatzwierzat.pl materiały własne

Kot w kolorze pieniędzy – kot korat

1 Grudnia 2020

Si-Sawat oznacza kolor pieniędzy w języku tajlandzkim. Takim też mianem określa się pochodzące stamtąd szaroniebieskie koty Korat. Dostojne, eleganckie i bardzo towarzyskie. Jak wskazuje nazwa rasy, to koty szlachetne i uważane za szczęśliwy znak.

Symbol bogactwa oraz szczęścia – czy którykolwiek kot mógłby zamarzyć o takim archetypie? Tak! Kot korat to nie tylko piękno samo w sobie, lecz również błogosławieństwo dla właścicieli, których obdarza swoim zielonym spojrzeniem. Niegdyś oznaczające dobry omen były podarkiem dla młodych małżeństw oraz niemowlaków, których miały strzec przed demonami.

Kot korat – charakterystyka rasy

Najbardziej charakterystyczne dla rasy jest ich umaszczenie – szaroniebieska sierść wygląda jakby się mieniła, ponieważ włos ciemnieje ku końcówce, a szlachetność sylwetki uzupełnia długi i gruby ogon. Dopełnieniem są zielone oczy, które do drugiego roku życia kota są bursztynowe.

To średniej wielkości koty osiągające wielkość około 30 cm i ważące do 5 kg, są niezwykle muskularne i zwinne. Mają szeroką klatkę piersiową i bardzo silny zgryz, dzięki któremu bez problemu radzą sobie z większymi ofiarami. Koty korat to bardzo czułe domowe mruczki. Uwielbiają kontakt z właścicielem i chętnie spędzają czas na pieszczotach, choć nie mają problemu by znaleźć sobie zajęcie w samotności, dlatego chętnie wybierają wysokie półki i drapaki, na które mogą uciec przed ludzkimi rękami.

Nie pogardzą też zabawą, szczególnie jeśli angażuje ona opiekuna. Uwielbiają wędki, piłki, a nawet papierki po cukierkach, które szeleszcząc przypominają uciekającą ofiarę. Odpowiedzialny właściciel powinien też pamiętać o drapakach – korat uwielbia ostrzyć pazury, szczególnie jeśli może się przy tym dobrze porozciągać i skakać, dlatego warto pomyśleć o drapaku z wysokimi półkami.

Jak dbać o kota korat?

Koty korat na szczęście nie wymagają specjalnej opieki, choć należy je czesać minimum raz w tygodniu aby uniknąć linienia. Koniecznie należy też czyścić jego uszy, szczególnie że w przypadku tej rasy, wydzielina jest dość intensywna.

Podobnie jak większość kotów, koraty mają problem z kamieniem nazębnym, dlatego podczas corocznej wizyty kontrolnej u weterynarza należy przeczyścić zęby. Nie można zapomnieć też o badaniach, szczególnie moczu, dzięki któremu będziemy mogli szybko zareagować na ewentualne zmiany chorobowe.

Dla kogo kot korat?

Chociaż koraty to koty wyjątkowo eleganckie i szlachetne, najlepiej odnajdą się w domu pełnym miłości z dziećmi, które potrafią szanować zwierzęta. Uwielbiają towarzystwo najmłodszych członków rodziny, szczególnie że chętnie razem z nimi figlują. Po intensywnej zabawie zasypiają razem z pociechami w łóżeczku, czuwając nad ich bezpieczeństwem.

Te szaroniebieskie koty nie odnajdą się w domu ze starszymi ludźmi, szczególnie jeśli nie są to aktywni seniorzy, choć cenią sobie ciszę i harmonię. Jeśli już chcemy podarować korata dziadkom, upewnijmy się że mają siły na energiczne zabawy i możliwości by zainstalować specjalne drapaki.

Koraty to niezwykłe stworzenia, symbolizujące szczęście i dobrobyt. I rzeczywiście, rodziny, które zdecydowały się przyjąć te cudowne koty pod swój dach czują iż zostały obdarzone miłością, bo szaroniebieskie koty są pełne czułości.

Następny artykuł