Źródło: swiatzwierzat.pl materiały własne

Kot safari – rzadka kocia hybryda

1 Grudnia 2020

Ludziom ciężko jest ujarzmić dzikie koty, dlatego za wszelką cenę starają się nadać kotom domowym wygląd tych nieposkromionych wielkich kotów. Taki też jest kot safari, którego lamparcie cętki przywodzą na myśl koty wolno żyjące w afrykańskiej sawannie.

Wydaje się, że cętki są tym, czego ludzie najbardziej pożądają u kotów zarówno tych dzikich, jak i domowych. Kot safari nie jest pierwszą kocią hybrydą, w której główny nacisk położono na umaszczenie. Mimo tej zabawy genami od lat 70. ubiegłego wieku, wciąż na świecie żyje niewielu przedstawicieli tego gatunku.

Kot safari – charakterystyka rasy

Kot safari pochodzi z USA, gdzie w latach 70. ubiegłego wieku, w warunkach laboratoryjnych dokonano skrzyżowania kota domowego z kotem argentyńskim. Zadanie to nie było proste bo oba gatunki posiadają inną liczbę chromosomów (kot domowy 38, argentyński 36, a safari 37).

Ze względu na dość małą liczbę osobników występujących na świecie, nie ma dokładnych danych na temat rasy kota safari. Wiadomo, że ich waga waha się od 11 do 15 kg, co zależne jest od osobnika. Nie ma też jednego wzorca wielkości, gdyż każde pokolenie zbyt mocno się od siebie różni.

Federacje nie zatwierdziły jak do tej pory konkretnego umaszczenia, ale przyjmuje się, że kot safari musi być cętkowany, co podkreśla jego dzikość.

Jaki charakter ma kot safari?

Mimo że na świecie obecnie jest około 70 przedstawicieli tego gatunku i ciężko jest stworzyć konkretny model zachowania, właściciele kotów safari mówią, że są to koty niezwykle czułe i przyjacielskie.

Wymagają również bardzo intensywnych zabaw, co jest związane z ich dzikim pochodzeniem. Szczególnie ważne są dla niego wysokie półki, a także drapaki w formie drzewa, na które będzie mógł się wspinać. Po intensywnej stymulacji koty te chętnie spędzają czas z właścicielem, odpoczywając na kanapie lub własnym, dużym legowisku.

To koty niezwykle umięśnione i silne, dlatego przede wszystkim podczas zabawy należy pamiętać by bawić się wędką lub piłkami – nigdy własnymi dłońmi – przyzwyczajane do tego od małego niestety są w stanie wyrządzić sporą krzywdę.

Jak dbać o kota safari?

Jak każdy kot, również kot safari wymaga standardowej opieki. Należy szczotkować go minimum raz w tygodniu. To koty, które lubią kąpiel, dlatego raz na jakiś czas można mu ją zafundować. Warto także regularnie odwiedzać gabinet weterynaryjny, szczególnie w celu sprawdzenia uzębienia.

W przypadku kotów safari istotna jest dieta. To koty duże i aktywne, dlatego potrzebują także dużej ilości kalorii podanych w dobrej jakości karmie. W przypadku tych kotów zaleca się przede wszystkim BARF, który wpłynie pozytywnie na ich zdrowie, a także dostarczy najpotrzebniejszych wartości.

Kot safari to dobry towarzysz dla osób, które lubią obcować z dziką naturą, nie boją się wyzwań i chętnie spędzą czas na wspólnej zabawie z kotem, który odwdzięczy się długim mruczeniem i miłością. Zdecydowanie odradzamy go do domu z dziećmi i dla osób starszych!

Następny artykuł