Swiatzwierzat.pl
Świat zwierząt

Kot perski szynszylowy – przepiękna odmiana kota perskiego

24 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Kot perski szynszylowy to jedna z odmian persa, którego nazwa odnosi się do jego charakterystycznego umaszczenia ze srebrnym cieniowaniem. Jednak nie tylko tą jedną cechą kot perski szynszylowy różni się od typowego persa.

Historia kota perskiego szynszylowego

Historia kota perskiego szynszylowego jest ściśle związana z historią wszystkich kotów perskich. Jest ona pełna zakrętów i niejasności co do pochodzenia tych niezwykle dziś popularnych na świecie kotów. To co wiadomo na pewno to fakt, że persy o dzisiejszym wyglądzie zaczęli hodować jeszcze w XIX wieku hodowcy z Wielkiej Brytanii, kojarząc angorę turecką z innymi rasami zarówno długowłosymi, jak i krótkowłosymi, między innymi z kotem brytyjskim krótkowłosym.

Pierwotnie persy miały inny wygląd niż ten, z którego znamy je dzisiaj, bardziej przypominały właśnie turecką angorę. Jednak z czasem zaczęła się zmieniać budowa ich twarzoczaszki, stawały się masywniejsze i długowłose. 

Kot perski szynszylowy jest więc kotem, który powstał na skutek ingerencji człowieka. Odmiana ta ma początki sięgające do 1882 roku. W Anglii narodziła się wtedy w jednej z hodowli kotka, którą nazwano Chinnie. Był potomkiem niebieskiej kotki perskiej i przybłąkanego kota o dymnym umaszczeniu. Chinnie następnie skojarzono ze srebrnym pręgowanym kotem. W potomstwie jednego kota z ich miotu pojawił się w końcu osobnik o typowym dla kota perskiego szynszylowego umaszczeniu i to od niego wzięła początek linia persów o srebrzysto cieniowanej sierści. 

Brytyjskim hodowcom tak spodobała się nowa odmiana persa, że wystawiano ją londyńskim Crystal Palace już w 1988 roku. Z początkiem XX wieku rozpoczęły się starania o uznanie nowej rasy i opracowanie jej standardu. Kotem, który na przełomie wieków zdobywał największe laury był Silver Lambkin, którego często określa się mianem ojca szynszylowej rasy. 

W początkach XX wieku powstało Stowarzyszenie Miłośników Kotów Szynszyla, które próbowało stworzyć oficjalny standard rasy. Prawda jest jednak taka, że do czasów współczesnych większość stowarzyszeń felinologicznych i hodowlanych klasyfikuje kota perskiego szynszylowego po prostu jako kota perskiego. 

Z ciekawostek dotyczących perskiej szynszyli trzeba wspomnieć jej udział w filmach z cyklu o Jamesie Bondzie. Kot tej rasy należał do jednego z najbardziej znanych złoczyńców w serii, Ernsta Stavro Blofelda. 

Najważniejsze cechy wyglądu kota perskiego szynszylowego

Kot perski szynszylowy należy do kotów średniej wielkości i jest nieco mniejszy od typowego persa. Ma krępą sylwetkę i mocną budowę w typie cobby. Całe jego ciało sprawia wrażenie zaokrąglonego. Waga zamyka się w przedziale 3-6 kg, a wysokość 22-25 cm. 

Różnice między szynszylową odmianą a zwykłym persem dotyczą także głowy i nosa. U persa szynszylowego jest ona nieco węższa z dłuższymi uszami, zaś nos jest mniej spłaszczony, dzięki czemu perska szynszyla nie ma takich problemów z oddychaniem jak zwykły perski kot. Oczy są duże, okrągłe, szeroko rozstawione o szmaragdowym lub niebiesko-zielonym kolorze. Wokół oczu możemy zaobserwować obwódki w kolorze tippingu z sierści.

Tułów jest mocny, zwarty i zaokrąglony, klatka piersiowa głęboka, grzbiet krótki i prosty. Kończyny mocne i nie za długie, stopy duże i okrągłe. Ogon jest krótki i prosty, z zaokrągloną końcówką i mocno owłosiony.

Umaszczenie kota perskiego szynszylowego jest co prawda typu silver-tabby, ale ów charakterystyczny wzór jest bardzo słabo widoczny na sierści tych kotów. Perska szynszyla ma jeden główny kolor sierści, czyli czystą biel. Końcówki włosa okrywowego są jednak w jednej ósmej ich górnej części zakończone czarnym tippingiem, który nadaje sierści srebrny połysk. Zdarzają się odmiany z tippingiem w innym kolorze – niebieskim, czekoladowym lub liliowym. Tipping występuje najczęściej na bokach, grzbiecie, głowie i uszach kota. 

Sierść kota perskiego szynszylowego jest długa, gęsta i jedwabista z miękkim podszerstkiem. Srebrzyste cieniowanie sprawia, że się błyszczy. Często za tę samą odmianę co kot perski szynszylowy uważa się persa o nazwie srebrzysto cieniowany, którego tipping jest mocniejszy i występuje na jednej trzeciej długości włosa okrywowego. 

Charakter i aktywności kota perskiego szynszylowego

Kot perski szynszylowy w minimalnym stopniu różni się charakterem od zwykłego persa. Jest od niego nieco bardziej aktywny, ale nadal przyjazny i łagodny i ze zrównoważonym temperamentem. Przez większą część dnia jest spokojny, potrafi jednak nagle wybuchnąć energią i rzucić się do szalonej gonitwy za kulką z papieru. Lubi też zabawę z interaktywnymi zabawkami lub myszkami z kocimiętką. Zawsze trzeba zapewnić mu w otoczeniu przynajmniej kilka zabawek, żeby aktywizował się sam z siebie. Czasami jednak trzeba wprost zachęcać kota do aktywności, szczególnie kiedy w cieplejsze dni jego głównym zajęciem jest wylegiwanie się na słońcu.

Wspólne życie z kotem perskim szynszylowym

Kot perski szynszylowy jest kotem cichym, który preferuje raczej spokojne otoczenie i z pewnością lepiej mu będzie w gronie starszych dzieci niż maluchów. Niemniej to kot towarzyski, który lubi przebywać w pobliżu właściciela, najlepiej na jego kolanach. Domaga się wtedy pieszczot i głośnym mruczeniem wyraża swoje zadowolenie. Będzie nadawał się na kota dla starszej osoby, choć trzeba pamiętać o kwestii codziennej pielęgnacji sierści kota tej rasy, co czasem może być uciążliwe.

Kot perski szynszylowy może żyć z innym czworonogiem pod wspólnym dachem, zarówno z kotem i psem, jednak nowe zwierzęta w jego otoczeniu powinny mieć podobny temperament.

Nie ma skłonności do ucieczek i preferuje domowe wygody. Mimo to, warto poczynić odpowiednie zabezpieczenia, aby nie wydostał się na zewnątrz przez przypadek. Kiedy zostaje w domu sam, z reguły zachowuje się spokojnie i nie ma skłonności do niszczenia przedmiotów domowego użytku.

To kot towarzyski, który w stosunku do obcych osób jest zazwyczaj ufny, choć czasem musi minąć dłuższa chwila, zanim podejdzie do gościa i da się pogłaskać.

Nie należy do kotów gadatliwych, najczęściej porozumiewa się przy pomocy mruczenia, co docenią osoby, które ciężko znoszą częste kocie wokalizowanie.

Pielęgnacja i zdrowie kota perskiego szynszylowego

Pielęgnacja sierści w przypadku kota perskiego szynszylowego jest dość wymagająca. Powinniśmy szczotkować ją codziennie żeby pozbywać się martwego włosa i zapobiegać kołtunieniu się szaty. Można raz na jakiś czas użyć furminatora, dzięki któremu łatwiej jest się pozbyć martwego podszerstka. Warto również co jakiś czas wykąpać kota, szczególnie w okolicach nasady ogona i na tylnych łapach, którym ze względu na ich bujną sierść zdarza się pobrudzić odchodami. 

Pamiętajmy również o przemywaniu jego oczu i ich okolic, ponieważ są one narażone na infekcje i podrażnienia od kurzu i mają skłonności do częstego łzawienia. Trzeba również regularnie sprawdzać stan uszu, uzębienia i przycinać pazury.

Z ważniejszych chorób, kot perski szynszylowy jest szczególnie narażony na: postępujący zanik siatkówki, sekwestrację siatkówki, wielotorbielowatość nerek oraz wady zgryzu i problemy z oddychaniem związane z budową jego twarzoczaszki.

W kwestii żywienia trzeba zapewnić mu karmę wysokiej jakości, suchą lub mokrą, którą możemy podawać w interaktywnych miskach, żeby pobudzić również aktywność kota. Miesięczny koszt utrzymania to około 150 zł.

Jeżeli myślimy o kupnie kota tej rasy, to rozpiętość cenowa jest naprawdę duża, od 2000 do nawet 10000 złotych w zależności od rodowodu i hodowli oraz innych cech kota, jak barwa umaszczenia i jego wiek.

W optymalnych warunkach, średnia długość życia kota perskiego szynszylowego wynosi od 14 do 18 lat.

Podobne artykuły

waldemar b.

Aktualności

Były senator PiS Waldemar B. tłumaczy się z przywiązania psa do samochodu. "To absurd”

Czytaj więcej >
pies

Aktualności

Przywiązał psa do pędzącego auta. Były senator PiS Waldemar B. zatrzymany

Czytaj więcej >
zmija

Aktualności

Pilny apel leśników! Na spacerach należy patrzeć pod nogi, jest niebezpiecznie

Czytaj więcej >
pies

Aktualności

Niepokojące wiadomości z Warszawy. Rozpoczął się sezon na kleszcze, są gigantyczne

Czytaj więcej >
Zdjęcie podglądowe  - pies

Aktualności

Nawet 500 zł grzywny za niedopilnowanie psa. Nowe przepisy lada moment wchodzą w życie

Czytaj więcej >
Zdjęcie podglądowe  - okno życia

Aktualności

W Aleksandrowie Łódzkim rusza nowa inicjatywa. Powstanie okno życia dla niechcianych zwierząt

Czytaj więcej >