Swiatzwierzat.pl
Świat zwierząt

fot. pxhere.com CC0 Public Domain

Kot kalifornijski spangled

1 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Dominika Stańczyk

Udostępnij:

Dobrze umięśniony mały ocelot – taki właśnie jest kot kalifornijski spangled. Odznacza się wielką skocznością jak jego dziki kuzyn. Piękny, czuły dzikusek z Ameryki, który choć jest podobny do tanzańskich bestii, na szczęście charakter odzie

Afrykańskie dzikie koty od lat są inspiracją dla hodowców. Bo któż nie chciałby mieć w domu lamparta, pumy czy lwa? W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku Paul Casey również zachwycił się centkowanym futrem u lampartów i zamarzył by stworzyć kota z misją. Misją, która miała sprawić, że wyhodowane przez niego koty zniechęcą do noszenia lamparcich futer. Czy zakończyła się sukcesem?

Historia rasy kota kalifornijskiego spangled

Miły charakter w połączeniu z prawdziwie dzikim umaszczeniu miał sprawić, że po futra z dzikich kotów sięgać będzie znaczniej mniej kobiet. Idea była słuszna, ale nie do końca się sprawdziła, choć kot kalifornijski spangled bez wątpienia jest niezwykle uroczy.

Rasa może poszczycić się dość ciekawym drzewem genealogicznym – w jej stworzeniu pomogły: kot abisyński, syjamski, azjatycki, egipski i brytyjski. Idealny kot narodził się dopiero… w jedenastym pokoleniu i od razu stał się sławna wśród kinowych celebrytów. Pomimo wielkiej popularności dzisiaj jest to gatunek rzadko spotykany i praktycznie na wymarciu.

Kot kalifornijski spangled jest długi i dobrze umięśniony. Dorosłe osobniki ważą około 7 kg i mierzą 35 cm, co umiejscawia je wśród dużych kotów. Ma długie łapy z dużymi stopami, krótkie i zaokrąglone na końcach uszy. Głowa ma kształt klina z wyraźnie zaznaczonym czołem i nosem, skośne oczy o migdałowym kształcie.

Dopuszczalne są wszystkie rodzaje umaszczenia pod warunkiem, że mają wyraźnie zaznaczone cętki. Sama sierść jest krótka i aksamitna w dotyku, jak najlepszej jakości futro, nic zatem dziwnego, że to właśnie Californijski Spangled miał za zadanie zmniejszyć zapotrzebowanie na polowanie na dzikie afrykańskie koty.

Kot kalifornisjki spangled – kot (nie)samotnik

O ile o kotach można powiedzieć, że lubią spokój i ciszę, to kot kalifornijski spangled jest tego przeciwieństwem. Nie tylko uwielbia przebywać z opiekunem, co wręcz nie znosi samotności. Nie boi się obcych i sam chętnie do nich podchodzi, bo nie ma nic lepszego niż odrobina czułości!

Pomimo swojego przylepnego charakteru, kot kalifornijski spangled lubi też się dobrze zabawić. Jest niezwykle skoczny, dlatego ceni sobie wysokie półki i drapaki, na których będzie mógł figlować podczas aktywnych zabaw z opiekunem. Świetnie sprawdzą się wędki, piłki i lasery, które zaspokoją jego instynkt łowiecki.

Za odpowiednią porcję przysmaków kot ten chętnie nauczy się aportować, a nawet podawać łapę. Dobrze czuje się w domu z dziećmi, pod warunkiem, że te są nauczone odpowiedniego szacunku. To idealni towarzysze do długich i wyczerpujących zabaw, którzy na koniec chętnie posłużą za futrzaną poduszkę.

Choć chętnie spędza czas z człowiekiem, nie przepada za towarzystwem innych kotów. Nawet po odpowiednio przeprowadzonej socjalizacji z izolacją dogadanie się z innym zwierzęcym towarzyszem nie przychodzi mu łatwo, a to z tego powodu, że lubi być rozpieszczany!

Pielęgnacja kota kalifornijskiego spangled

Ten amerykańsko-afrykański kot nie potrzebuje specjalnej pielęgnacji. Należy go raz na jakiś czas wyczesywać, ale przyzwyczajany od kociaka do regularnego dbania o futro będzie traktował to jako przyjemność, a nie obowiązek.

Ze względu na duże zapotrzebowanie energetyczne (masa + aktywność) potrzebuje odpowiedniej dawki dobrej jakości karmy. Zaleca się podawanie 5 mniejszych porcji po zaspokojeniu instynktu łowieckiego (zabawa). W zależności od intensywności zabaw najlepiej dietę skonsultować z kocim dietetykiem, który dobierze najlepszej jakości posiłki oparte na BARF.

Warto także pamiętać o stałej kontroli weterynaryjnej, dzięki której będziemy w stanie szybko zareagować na ewentualne problemy zdrowotne pupila. Rasa ta nie jest specjalnie narażona na choroby genetyczne, ale podobnie jak inne koty może mieć problemy z uzębieniem.

Kot kalifornijski spangled to idealny towarzysz dla osób, które z jednej strony szukają przyjacielskiego milusińskiego do przytulania, a z drugiej kota aktywnego, z którym będą mogli się przez chwilę pobawić w kotka i myszkę w pogoni za wędką czy laserem.

Podobne artykuły

facebook/TOZ Opole

Koty

Właścicielka pseudohodowli przetrzymywała ponad 50 kotów. W końcu zostały interwencyjnie odebrane

Czytaj więcej >
OSP

Koty

Strażacy są u niej co miesiąc. Niezwykły problem mieszkanki Piątnicy

Czytaj więcej >

Koty

Makabryczne znalezisko w Wielkopolsce. Ktoś porzucił nowo narodzone kocięta przy placu zabaw

Czytaj więcej >
koty w ścianie

Koty

Dzień na budowie zmienił się w akcję ratunkową. Spod młota do burzenia sypały się... koty

Czytaj więcej >
Niezwykły mruczek

Koty

Romantyczny mruczek podbija serca internautów. Jest pokryty plamkami w nietypowym kształcie

Czytaj więcej >
Czemu kot macha ogonem? Możliwe znaczenia

Koty

Czemu kot macha ogonem? Możliwe znaczenia

Czytaj więcej >