Swiatzwierzat.pl
Świat zwierząt

Kot kalifornijski rex – bardzo rzadka odmiana kotów rex

24 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Kot kalifornijski rex to bardzo rzadka odmiana kotów typu rex, u których cechą szczególną ich sierści jest pofalowane, kędzierzawe futerko.

Koty z grupy rex

Koty, których wspólnym określeniem jest rex wyróżniają się falistym, kręconym futerkiem. Ich sierść może być zarówno krótka jak i dłuższa, a włos okrywowy cieńszy lub grubszy, ważne żeby tworzył na futrze charakterystyczne fale, a czasem nawet loczki. Ta cecha powstała na skutek naturalnie występujących mutacji genetycznych. Zazwyczaj po odkryciu kota z tego rodzaju sierścią hodowcy rozpoczynali selektywny program hodowlany, żeby utrwalić tę cechę u nowej rasy. Najbardziej znane rasy określane jako rex to: Cornish Rex, Devon Rex, La Perm, Selkirk Rex.

Pierwszą rasą kota, którą określono mianem rex był Cornish Rex. Człon rex pochodzi w niej od królików z odmiany rex, które posiadały charakterystyczne, kręcone futerko. U kotów z grupy rex występuje ono jedynie w formie podszerstka, bez włosa okrywowego. 

Oprócz wymienionych wyżej kotów z grupy rex, istnieje wiele rzadszych, mniej znanych lub dopiero rozwijających się ras. Należą do nich German rex, Ural Rex, Tennessee rex, Tasman Group rex. Spontaniczne warianty rex zaobserwowano również u popularnych ras, jak Maine Coon i kot perski, a także u losowo wyhodowanych kotów Ohio Rex, Oregon Rex i California Rex. Dotarliśmy w ten sposób do kota, który miał być głównym tematem tego artykułu, lecz określenie jego pochodzenia musiało być przedstawione właśnie w ten sposób.

Historia Kalifornijskiego Rexa

Problem w tym, że w przypadku tych ostatnich, amerykańskich przykładów rexów, w większości nie podjęto wystarczających prób dalszego rozwoju dla nowych odmian i większość z nich zaczęła naturalnie wymierać. Dlatego też Kalifornijski rex jest uznawany za bardzo rzadki przykład kota, którego nie sposób określać jako osobna rasa, ponieważ nie został zarejestrowany, ani uznany przez żadną ważną federację felinologiczną, co oznacza wykluczenie z uczestnictwa w wystawach. Jest jedynie rozpoznany jako nowa, pretendująca rasa przez organizację LOOF. 

Pierwszy kot, określany później jako Kalifornijski rex przyszedł na świat w 1959 roku. Była to pokryta kędzierzawym futrem szylkretka o imieniu Mystery Lady of Rodell, którą następnie skojarzono z jej rudym, pręgowanym potomkiem. Z tego związku narodziły się kolejne koty z kręconym futerkiem i półdługą sierścią. Badania genetyczne wykazały, że ich genotyp jest zgodny z genotypem rasy Cornish Rex i zostały one użyte do rozszerzenia puli genetycznej Cornish Rexa w USA. Współcześnie Kalifornijski Rex jest praktycznie nieznany. Wielu hodowców uważa go za odmianę Cornish Rexa, która rożni się od kornwalijskiej rasy jedynie półdługą sierścią.

Najważniejsze cechy wyglądu Kalifornijskiego Rexa

Podobnie jak Cornish Rex, Kalifornijski Rex przypomina egzotyczne koty o azjatyckim rodowodzie. Jego sylwetka jest wydłużona i smukła, a ciało dosyć muskularne, choć sprawia wrażenie filigranowego. Półdługa sierść sprawia wrażenie, że jest nieco masywniejszy od Cornish Rexa. Jego wysokość wynosi około 30 cm, a waga 3-4 kg u samic i 4-5 kg u samców. To kot, który często chodzi na czubkach stóp, przez co kojarzy się z tancerzem lub baletnicą. Niektórzy uważają, że jest to kot o najsmuklejszej budowie ze wszystkich ras kotów domowych.

Głowa jest raczej dłuższa niż szeroka, w kształcie klina z dobrze zarysowaną brodą. Od końcówki nosa do brody powinniśmy móc wytyczyć prostą linię. Kufa z wyraźną przerwą. Oczy są średniej wielkości, owalne i szeroko rozstawione. Ich kolor zależy od rodzaju umaszczenia. Uszy są duże, wysoko osadzone, mają stożkowaty kształt i na zewnętrznych częściach nie są porośnięte sierścią. Podobnie jak u Cornish Rexa określa się je mianem nietoperzowych. Charakterystyczne dla Kalifornijskiego Rexa są długie wibrysy, podczas gdy u Cornisha są znacznie krótsze.

Szyja jest smukła i średniej długości. Klatka piersiowa jest dobrze wykształcona, grzbiet wysklepiony. Ogon jest długi i cienki, zwęża się w kierunku końcówki. Jest porośnięty drobnymi, gęstymi włosami, które również na ogonie tworzą charakterystyczne fale. Kończyny są długie i szczupłe, tylne nieco dłuższe od przednich. Stopy małe i owalne.

Umaszczenie cornish rexa może być dowolnego rodzaju i dowolnej barwy. 

Sierść jest półdługa i miękka w dotyku. Na głowie i kończynach jest nieco krótsza i bardziej gęsta. 

Charakter i aktywności Kalifornijskiego Rexa

Kalifornijski Rex to kot bardzo aktywny i wesoły, który uwielbia się bawić. To także kot bardzo towarzyski, wymagający uwagi i lojalny wobec właściciela. Jest ceniony za swoją inteligencję, można bez problemu nauczyć go wielu prostych sztuczek. Warto zapewnić mu w otoczeniu interaktywne zabawki z ukrytymi smakołykami. 

To także kot skoczny, który lubi biegać, można się z nim bawić codziennie przy pomocy wędki. Codzienna aktywność jest bardzo ważna dla tej odmiany rexa, dzięki niej pozostanie w dobrej kondycji psychofizycznej.

Wspólne życie z Kalifornijskim Rexem

Kalifornijski Rex to kot, który lubi towarzystwo człowieka i jest niezwykle czuły we wspólnym obcowaniu. Lubi się przytulać i siadać na kolanach. Lubi też zabawę z dziećmi i generalnie najlepiej się czuje będąc w centrum zainteresowania. Nie nadaje się zbytnio dla starszej osoby, która może mieć problemy z zaspokojeniem jego potrzeby na codzienną, intensywną aktywność. 

To kot, który bardzo dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami, zarówno z kotami i psami. Lubi się z nimi bawić i spać w ich towarzystwie, jednak nie powinniśmy zapominać o podstawach socjalizowania kota z innymi czworonogami. Jest też ufny w stosunku do obcych osób.

Nie ma skłonności do ucieczek, co jest związane z jego sierścią, która nie zapewnia mu odpowiedniej ochrony przed zmianami temperatur. Jednak powinniśmy w mieszkaniu poczynić odpowiednie zabezpieczenia, żeby kot nie wydostał się na zewnątrz.

Do obcych podchodzi raczej z rezerwą. Nie lubi zostawać sam w domu, trzeba na czas nieobecności zapewnić kotu wystarczającą ilość bodźców, żeby się nie nudził. 

Należy do dosyć gadatliwych kotów i właśnie w ten sposób domaga się uwagi ze strony właściciela.

Pielęgnacja i zdrowie Kalifornijskiego Rexa

Pielęgnacja kota tej rasy nie jest wymagająca. Wystarczy szczotkować sierść raz w tygodniu, żeby zachowała miękkość i jedwabistość. Trzeba pamiętać o regularnym przycinaniu paznokci i czyszczeniu uszu i zębów.

Z typowych kocich chorób, Kalifornijski Rex jest narażony na kardiomiopatię przerostową i postępujący zanik siatkówki. Za sprawą delikatnej sierści jest także narażony na niskie temperatury i podatny na przeziębienie.

Można podawać mu zarówno karmę suchą i mokrą o wysokich wartościach energetycznych. Może również posilać się dietą BARF, lecz jej skład powinniśmy skonsultować z weterynarzem. Miesięczny koszt utrzymania powinien zamknąć się w kwocie 120-150 zł.

Ze względu na bardzo małą popularność, nie jest znana cena zakupu kalifornijskiego rexa, także w zagranicznej walucie. 

W optymalnych warunkach, średnia długość życia Kalifornijskiego Rexa wynosi od 12 do 15 lat.

Podobne artykuły

reddit/u/kenlayne

Koty

Kot napędził właścicielom niezłego stracha. Jego zdjęcie stało się hitem w sieci

Czytaj więcej >
Kot w Wielkanoc

Koty

Czy mogę dać kotu jajko? Dowiedz się, o czym należy pamiętać w Wielkanoc

Czytaj więcej >
facebook/Best Friends Felines

Koty

Wystające żebra, sama skóra i kości. Uratowane przed śmiercią kociątko zmieniło się do nie poznania

Czytaj więcej >
pixabay/Kabo

Koty

Dlaczego kot kopie przy misce? Wyjaśniamy zachowania mruczka

Czytaj więcej >
Marlin

Koty

Świat oszalał na punkcie kota-pływaka. Nie straszna mu żadna fala (WIDEO)

Czytaj więcej >
Szczęśliwy kot

Koty

Jak poznać, że kot jest szczęśliwy? 8 znaków, że twój pupil ma u ciebie jak w raju

Czytaj więcej >