Swiatzwierzat.pl
Świat zwierząt

fot. pxhere.com CC0 Public Domain

Kot japoński bobtail – prawdziwy "Hello Kitty"

1 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Dominika Stańczyk

Udostępnij:

Bobtail to w wolnym tłumaczeniu krótko obcięty ogon. I to właśnie jest cecha charakterystyczna tych kotów z Japonii, które przez setki lat uważane były za symbol szczęścia, szczególnie te trzykolorowe, zwane potocznie mi-ke. Dz

Przez wiele lat o japońskich bobtailach mało kto słyszał – rasa ta swoją popularnością cieszyła tylko Japończyków, którzy uważali koty te za symbol szczęścia. Dopiero w latach 70. ubiegłego wieku zainteresowali się nimi amerykanie, którzy przez pięć lat utrwalali cechy charakterystyczne dla rasy i sprawili, że od tamtej pory Japoński Bobtail jest jednym z najciekawszych kotów rasowych na świecie, a do tego niezwykle popularny, co zawdzięcza japońskiej rysowniczce, która stworzyła serię "Hello Kitty" obecną w każdym domu.

Japoński Bobtail – charakterystyka rasy

Japoński Bobtail to dość potężny kot. Osiąga wielkość 35 cm i waży przeważnie 5kg choć zdarzają się kocury ważące nawet 7 kg. To koty bardzo umięśnione, ale jednocześnie niezwykle smukłe i pełne gracji. Choć ich ogon jest znacznie krótszy niż u innych kotów, to nie wpływa on na zaburzenie proporcji ciała tego mruczka. Jego tylne nogi są nieco dłuższe niż przednie, a głowa wpisana jest w idealny trójkąt równoboczny z mocnymi kościami policzkowymi. Ma bardzo duże, owalne oczy, skośnie osadzone.

Federacje dopuszczają wszystkie maści, choć najpopularniejsze i najbardziej pożądane są trikolory. Bobtail nie ma podszerstka, jego sierść jest delikatna i jedwabista, mocno przylega do ciała. Istnieje odmiana krótkowłosa i długowłosa.

To, co najbardziej wyróżnia Japońskiego Bobtaila to jego ogon – jeden lub kilka kręgów, które są ze sobą zrośnięte. Nie ma jednego rodzaju ogona – każdy kot ma swój własny charakterystyczny, ale musi on odstawać od ciała na około 5 cm. Sierść na ogonie jest nieco dłuższa, przez co wygląda on jak pompon.

Kot pełen energii – Japoński Bobtail

Choć koty Japońskie Bobtail wyglądają na spokojne, to drzemie w nich masa energii! Są niezwykle zabawowe, wymagają zatem od właściciela czasu, który ten poświęci na zabawę. Chętnie korzystają z różnego rodzaju mat i drapaków, szczególnie tych wysokich – pomimo krótkiego ogona to bardzo skoczne mruczki.

Uwielbiają różnego rodzaju kryjówki – domki z kartonów, posłania, budki czy tunele, to jedna z najlepszych form, które wykorzystają do zabawy w chowanego. Ta jedna z najstarszych ras świata, to także urodzeni myśliwi – mało kto zdaje sobie sprawę, że koty te ratowały zagrożone farmy jedwabiu! Dlatego uwielbiają wylegiwać się w dobrych punktach obserwacyjnych, szczególnie jeśli są ulokowane w okolicach okien.

Oprócz dużej dawki energii Japoński Bobtail chętnie spędzi chwilę sam na sam ze swoim opiekunem. Nie jest przesadnie towarzyski, ale odpowiednio dozowane czułości, sprawią że ten kot poczuje się jak prawdziwy koci arystokrata.

Jak dbać o kota Japońskiego Bobtail?

Ta rasa kotów, ze względu na to, że jest wynikiem naturalnej mutacji, nie jest obciążona chorobami genetycznymi. Mimo wszystko wymaga kontrolnych wizyt raz do roku, a także szczepień. Do najczęstszych schorzeń należą kamienie struwitowe oraz kamień nazębny.

Japoński Bobtail nie posiada podszerstka, więc nie linieje intensywnie, ale mimo to należy go czesać minimum raz na tydzień. Nieco większą uwagę należy poświęcić odmianie długowłosej – w tym wypadku warto postawić na odpowiednią szczotkę oraz grzebień, dzięki czemu unikniemy wyszarpywania włosia.

Japoński Bobtail ma mnóstwo energii, rzadko więc zdarzają się osobniki z nadwagą. Mimo wszystko należy odpowiednio dbać o ich dietę. Ilość porcji, a także ich kaloryczność powinna być uzależniona od dziennej porcji ruchu – jeśli nie wiemy, jak zbilansować kocie posiłki, o radę możemy poprosić kociego dietetyka.

Te azjatyckie koty to kompanii dla każdego. Przez wieki obecne na japońskim dworze nabrały arystokratycznych cech, które sprawiają, że są bardzo czułe i delikatne. Odnajdą się w domu z dziećmi, z którymi będą mogły się bawić oraz z osobami starszymi, przy których znów poczują się jak u boku cesarza.

Podobne artykuły

pixabay/frau-m

Koty

Kot zaginął na 10 dni. Tylko dzięki psu żyje, nie uwierzysz, gdzie go znalazł

Czytaj więcej >
unsplash/Farzan Lelinwalla

Koty

Wściekły kot pogryzł 10-latkę? W sieci huczy od plotek, matka dziewczynki zabrała głos

Czytaj więcej >
Kocięta

Koty

Dramatyczny apel ws. kocich sierotek. „Ten przeraźliwy płacz, słyszysz jak wołają o pomoc"

Czytaj więcej >
reddit/u/kenlayne

Koty

Kot napędził właścicielom niezłego stracha. Jego zdjęcie stało się hitem w sieci

Czytaj więcej >
Kot w Wielkanoc

Koty

Czy mogę dać kotu jajko? Dowiedz się, o czym należy pamiętać w Wielkanoc

Czytaj więcej >
facebook/Best Friends Felines

Koty

Wystające żebra, sama skóra i kości. Uratowane przed śmiercią kociątko zmieniło się do nie poznania

Czytaj więcej >