Swiatzwierzat.pl
Świat zwierząt

Kot bombajski – czarna pantera w wersji mini

20 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Kot bombajski to rasa, która powstała by spełnić bardzo konkretne marzenie amerykańskiej hodowczyni Nikki Horner o domowym kocie przypominającym wyglądem dziką, czarną panterę.

Historia kota bombajskiego

Historia kota bombajskiego rozpoczęła się w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku. Hodowczyni Nikki Horner, która zajmowała się hodowlą kotów już w wieku szesnastu lat i była znana również jako Miss stanu Kentucky z 1954 roku, postanowiła spełnić swoje marzenie. Było nim wyhodowanie kota o smoliście czarnej, gładkiej i przylegającej do ciała sierści i oczach żółtego lub miedzianego koloru. Taki kot miał przypominać wyglądem czarną, dziką panterę i być jej miniaturową wersją. Według słów samej hodowczyni, taki kot miał być miedzianooką mini panterą z sierścią jak lakierowana skóra.

Pierwsze próby nad stworzeniem dokładnie takiej rasy rozpoczęła w 1958 roku, krzyżując czarnego kota amerykańskiego krótkowłosego z kotką burmską o brązowym umaszczeniu. Ten pierwszy miał wnieść do nowej krzyżówki czarne umaszczenie i oczy miedzianego koloru, a burmska kotka solidną, muskularną budowę, która miała przypominać sylwetkę czarnej pantery. Był to dopiero pierwszy etap długiej walki o powstanie rasy, która początkowo przynosiła Nikki Horner same niepowodzenia. 

Selektywna hodowla przez długie lata nie przynosiła wymarzonego rezultatu. W 1965 roku Horner rozpoczęła nowy etap w hodowli z rozwagą dobierając kolejne osobniki do krzyżówek i wreszcie, w kolejnej dekadzie osiągnęła pełny sukces. W 1972 roku jej kot bombajski został dopuszczony do wystaw z prawem do czempionatu. Nazwa bombajski odnosi się w przypadku do indyjskiego miasta Bombaj, w którego okolicach występowało niegdyś dużo czarnych panter. 

Dalsza kariera kota bombajskiego

W momencie kiedy Nikki Horner osiągnęła w 1972 roku wymarzony cel, jednocześnie zaprzestała hodowli kotów bombajskich, jednak pałeczkę przejęli po niej inni hodowcy, którzy zachwyceni wyglądem nowej rasy. Za dalszą popularyzację rasy odpowiadała przede wszystkim para hodowców, Herb i Suzanne Zwecker, która opracowała kolejne linie kota bombajskiego z nowymi kombinacjami kotów burmskich i amerykańskich krótkowłosych. Najbardziej znane w ich hodowli koty o imionach Shawnee i Road to Fame stoją za większością współczesnych kotów bombajskich. Nie jest to jednak obecnie popularna rasa, a w Europie jest w zasadzie nieobecna. W całym 2015 roku zarejestrowano zaledwie 50 jej nowych osobników.

Najważniejsze cechy wyglądu kota bombajskiego

Kot bombajski to średniej wielkości, krępy, muskularny kot o proporcjonalnej sylwetce. Jego waga zamyka się w przedziale 3-6 kg.

Głowa jest średniej wielkości, zaokrąglona, bez płaskich płaszczyzn. Oczy są duże, okrągłe, szeroko rozstawione i tworzą prostą linię razem z podstawą ucha. Ich barwa może być złotożółta lub miedziana, ta druga jest bardziej preferowana. Uszy są średniej wielkości z lekko zaokrąglonymi końcówkami. Kufa jest krótka, zaokrąglona i szeroka.

Tułów jest średniej wielkości, nieco zwarty, klatka piersiowa obszerna i zaokrąglona. Kończyny mocne, proporcjonalne do reszty ciała. Ogon średniej długości z okrągłą końcówką. 

Umaszczenie jest jednolite, o czarnej barwie. Co ciekawe, kot bombajski posiada cętkowany wzór, ale widoczny tylko w podczerwieni, ludzkie oko nie potrafi go dostrzec. Młode kocięta mają na sierści rodzaj cieniowania, którego widoczność zanika wraz z wiekiem kota. 

Sierść jest krótka i ściśle przylegająca o delikatnej, satynowej fakturze.

Charakter i aktywności kota bombajskiego

Kot bombajski łączy w sobie wyluzowany, niefrasobliwy charakter kota amerykańskiego krótkowłosego z ciekawską i czułą osobowością kota burmskiego. Uwielbia przebywać w towarzystwie człowieka i potrafi witać go z entuzjazmem przy samych drzwiach, kiedy ten wraca z pracy. Często jego aktywność polega właśnie na chodzeniu krok w krok za właścicielem i ocieraniu się o jego nogi. 

To jednak za mało, aby zapewnić kotu dzienną dawkę stymulacji psychofizycznej. Przy kocie bombajskim nie będzie to trudne, ponieważ lubi zabawę, chętnie aportuje i jest podatny na szkolenie, co pozwoli nam nauczyć go prostych sztuczek. W otoczeniu powinien mieć zawsze kilka zabawek, choć często wystarczy mu zwinięta kulka z papieru, żeby pobudzić jego aktywność. To kot, który lubi się wspinać, więc warto zapewnić mu specjalną wieżę w formie kilkupiętrowego drapaka.

Wspólne życie z kotem bombajskim

Kot bombajski kocha całą swoją ludzką rodzinę i uwielbia zabawę z dziećmi. Zawsze szuka towarzystwa człowieka, wskakuje na kolana lub leży pod kołdrą pełniąc rolę naturalnego termofora. Raczej nie nadaje się dla starszej osoby, która może mieć problem z zapewnieniem mu odpowiedniej dawki codziennej aktywności.

To kot, który nie lubi zostawać sam w domu, choć podczas obecności domowników potrafi się na dłuższy czas odizolować. Jednak pozostawiony sam będzie cierpiał, dlatego powinien mieszkać w domu z przynajmniej jedną osobą rzadko wychodzącą lub pracującą stacjonarnie. Jeżeli jest to niemożliwe, trzeba zapewnić mu kociego towarzysza, który powinien mieć podobny temperament. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że socjalizowanie może trochę potrwać. Kot bombajski może mieszkać również z psem, przy założeniu, że będzie się z nim poznawał od małego.

To koty ciekawskie, które mogą wybrać się na samotny spacer, jeśli tylko będą miały ku temu okazję. Dlatego powinniśmy poczynić w miejscu zamieszkania odpowiednie zabezpieczenia. 

Do obcych osób z początku podchodzi z pewną rezerwą, jednak jego ciekawość tutaj przeważa i po jakimś czasie pragnie się zaznajomić z nowo poznaną osobą.

Należy do gadatliwych kotów, często konwersuje z właścicielem, jednak nie tak głośno jak typowe azjatyckie rasy, ponieważ ma w sobie domieszkę amerykańskiego kota krótkowłosego.

Pielęgnacja i zdrowie kota bombajskiego

Pielęgnacja kota bombajskiego nie jest wymagająca. Brak podszerstka sprawia, że kot gubi niewiele martwego włosa. Wystarczy raz na tydzień wyczesywać jego sierść lub gładzić ją specjalną rękawicą lub szmatką z irchy, które powinny nadać sierści połysk. Trzeba też regularnie sprawdzać stan jego uszu i zębów i przycinać pazury.

To rasa kota, która lepiej znosi wyższe temperatury niż zimno. Dlatego też może mieć skłonność do uzupełniania zapotrzebowania na ciepło za pomocą częstszego jedzenia, co niestety powoduje skłonność do nadwagi. Z chorób, na które kot bombajski jest narażony należy wymienić kardiomiopatię przerostową, zespół BHD czyli nieprawidłowy rozwój kości twarzoczaszki, charakterystyczny dla amerykańskiego typu kota bombajskiego, w którego krzyżówce był amerykański burmańczyk. Taka choroba może mieć powikłania w postaci przodozgryzu lub skrócenia przewodów łzowych.

W kwestii żywienia trzeba zapewnić kotu karmę wysokiej jakości z jak najlepszymi składnikami odżywczymi. Może być zarówno w formie suchej i mokrej. Miesięczny koszt utrzymania powinien zamknąć się w kwocie 120 zł.

Jeżeli myślimy o kupnie kota tej rasy, trzeba się przygotować na wydatek rzędu od 2000 do nawet 8000 złotych, w zależności od rodowodu i hodowli. Raczej trzeba go sprowadzić z zagranicy i przygotować się na zapłatę w dolarach.

W optymalnych warunkach, które zapewnią kotu zrównoważony rozwój, średnia długość życia kota bombajskiego wynosi od 12 do 15 lat.

Podobne artykuły

Kot w Wielkanoc

Koty

Czy mogę dać kotu jajko? Dowiedz się, o czym należy pamiętać w Wielkanoc

Czytaj więcej >
facebook/Best Friends Felines

Koty

Wystające żebra, sama skóra i kości. Uratowane przed śmiercią kociątko zmieniło się do nie poznania

Czytaj więcej >
pixabay/Kabo

Koty

Dlaczego kot kopie przy misce? Wyjaśniamy zachowania mruczka

Czytaj więcej >
Marlin

Koty

Świat oszalał na punkcie kota-pływaka. Nie straszna mu żadna fala (WIDEO)

Czytaj więcej >
Szczęśliwy kot

Koty

Jak poznać, że kot jest szczęśliwy? 8 znaków, że twój pupil ma u ciebie jak w raju

Czytaj więcej >
Bury kot leżący wśród szklanek i kieliszków

Koty

Czy zwierzęta mogą napić się drinka? Okazuje się, że tak. Do sprzedaży trafiło specjalne wino dla kotów

Czytaj więcej >