Swiatzwierzat.pl
Kot amerykański szorstkowłosy

Pixabay.com

Kot amerykański szorstkowłosy – kocia opiekunka

1 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Dominika Stańczyk

Udostępnij:

Kot amerykański szorstkowłosy to bardzo bliski kuzyn kota amerykańskiego krótkowłosego. W zasadzie różni ich jedynie rodzaj szaty, bo mutacja sprawiła, że mruczki zyskały futro niczym zdarte z foksteriera.

Kot amerykański szorstkowłosy uważany jest za idealnego towarzysza dla rodzin z dziećmi. Uwielbia zabawę, a przy okazji jest niesamowicie spokojny, wyrozumiały i łagodny. Do tego dochodzi charakterystyczny i wyjątkowy wygląd, dzięki któremu chętnie wybierany jest przez rodziców po drugiej stronie oceanu, bowiem w Europie to wciąż rzadko spotykany czworonóg.

Geneza i charakterystyka rasy kot amerykański szorstkowłosy

Po raz pierwszy kot amerykański szorstkowłosy narodził się w latach 60 ubiegłego wieku w Nowym Jorku. To bezpośredni potomek amerykańskich kotów krótkowłosych. Rudy kociak urodził się z kłującą i karbowaną sierścią i już od początku wyróżniał się na tle swoich braci i sióstr. Adam, bo tak zwał się ów kociak, trafił pod skrzydła Joan O’Shea, która zbadała mutację i rozpoczęła hodowlę kotów amerykańskich szorstkowłosych.

Oprócz sierści kot amerykański szorstkowłosy niczym nie różni się od swoich przodków, czyli kotów amerykańskich krótkowłosych. Ma średnią budowę ciała, bardzo proporcjonalną sylwetkę, muskularną i zgrabną, a także szeroko rozstawione oczy, które idealnie podkreślają jego elegancję. Mierzą około 35 cm i ważą do 7 kg, choć zdarzają się też osobniki znacznie większe i potężniejsze.

Wyróżnikiem jest przede wszystkim futro – dwie warstwy okrywowe i gruby podszerstek. Każdy włos kota amerykańskiego szorstkowłosego jest kędzierzawy, karbowany i ma twarde zakończenia zakończone haczykiem, mimo to jest delikatna w dotyku.

Jaki jest kot amerykański szorstkowłosy?

To stosunkowo młoda rasa, a obecność dzikiego genu kotów amerykańskich krótkowłosych jest jeszcze bardzo widoczna. Te mruczki są niezwykle ciekawskie, mają skłonności do ucieczek, dlatego konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie balkonu, czy tarasu.

Uwielbia zabawy, dlatego też dobrze odnajdzie się w domu z dziećmi. Najchętniej swoją energię rozładowuje podczas gonitw za piłeczkami, laserami czy wędkami. Nie pogardzi też drapakami, szczególnie takimi z wysokimi półkami, na których może zaostrzyć pazury.

Mimo wszystko kot amerykański szorstkowłosy jest kotem bardzo towarzyskim – oprócz zabawy chętnie spędza czas ze swoimi domownikami. Uwielbia pieszczoty, szczególnie drapanie za uszami.

Jak dbać o kota amerykańskiego szorstkowłosego?

Głównym problemem dla opiekuna jest pielęgnacja sierści. Kota amerykańskiego szorstkowłosego należy regularnie czesać. Wymagane są też kąpiele, które pozwolą na pozbycie się sebum. Najlepszym wyborem jest skorzystanie z usług kociego fryzjera, który odpowiednimi szczotkami pozbędzie się martwego włosa.

Kot amerykański szorstkowłosy wytwarza też bardzo dużo woskowiny, dlatego należy mu regularnie czyścić uszy aby nie doprowadzić do zakażeń i zapalenia bakteryjnego. Oprócz tego ważne są wizyty kontrolne i wykonanie kompletu badań podstawowych. Choć ze względu na dużą pulę genów koty te nie mają chorób genetycznych, warto sprawdzić stan ich uzębienia.

Rasa ta ze względu na dużą aktywność nie ma problemu z nadwagą, ale posiłki powinny mieć odpowiednią kaloryczność i być wysokiej jakości – oparte na BARF. W przypadku wątpliwości dobrym rozwiązaniem będzie konsultacja z kocim dietetykiem.

Kot amerykański szorstkowłosy jest bardzo łagodnym kotem. Świetnie odnajdzie się w domu z dziećmi oraz osobami starszymi – jest niemalże bezproblemowy, a dodatkowo ceni sobie czas spędzony wspólnie z człowiekiem.

Podobne artykuły

facebook/TOZ Opole

Koty

Właścicielka pseudohodowli przetrzymywała ponad 50 kotów. W końcu zostały interwencyjnie odebrane

Czytaj więcej >
OSP

Koty

Strażacy są u niej co miesiąc. Niezwykły problem mieszkanki Piątnicy

Czytaj więcej >

Koty

Makabryczne znalezisko w Wielkopolsce. Ktoś porzucił nowo narodzone kocięta przy placu zabaw

Czytaj więcej >
koty w ścianie

Koty

Dzień na budowie zmienił się w akcję ratunkową. Spod młota do burzenia sypały się... koty

Czytaj więcej >
Niezwykły mruczek

Koty

Romantyczny mruczek podbija serca internautów. Jest pokryty plamkami w nietypowym kształcie

Czytaj więcej >
Czemu kot macha ogonem? Możliwe znaczenia

Koty

Czemu kot macha ogonem? Możliwe znaczenia

Czytaj więcej >