Swiatzwierzat.pl
Świat zwierząt

Kot amerykański krótkowłosy – kot rasowy czy zwykły dachowiec?

14 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Kot amerykański krótkowłosy w bardzo nieznacznym stopniu różni się od zwykłego dachowca. Jak doszło do tego, że ten jeden z najpowszechniejszych i najpopularniejszych obecnie kotów w Ameryce został uznany za osobną rasę?

Historia kota amerykańskiego krótkowłosego

Paradoksem jest, że kot uważany za chlubę i rodzaj amerykańskiego dziedzictwa przybył do Ameryki z Europy. W rzeczywistości nie ma w tym nic dziwnego, po prostu po odkryciu Ameryki, począwszy od XVII wieku przybywający tam osadnicy zabierali razem ze sobą koty, które na statkach, a potem już na europejskim lądzie zajmowały się głównie tępieniem gryzoni. Podobno pierwsze osobniki dotarły tam razem z załogą słynnego żaglowca Mayflower.

Koty bardzo szybko zadomowiły się na nowym kontynencie, choć musiały przez lata przystosowywać się do innych warunków klimatycznych. Nadal pełniły funkcję użytkową w gospodarstwach domowych, na farmach, we wsiach i w miastach. Można je było spotkać na przykład w urzędach pocztowych, w których ich zadaniem była ochrona korespondencji przez szkodnikami. 

Kot amerykański krótkowłosy w XX wieku

Przez ponad dwa stulecia koty te uważano za zwykłe, krótkowłose dachowce, jednak na początku XX wieku to podejście uległo zmianie. Do Ameryki zaczęły wówczas docierać inne, także egzotyczne rasy kotów. Dochodziło między nimi, a amerykańskim kotem krótkowłosym do naturalnych krzyżówek i ów typowy amerykański kot zaczął nagle tracić swoje naturalne cechy. Zaniepokoiło to hodowców, którzy wcześniej lekceważyli tutejsze koty. Została podjęta decyzja o hodowli krajowej rasy, która miała zapobiec zanikaniu jej naturalnych właściwości. W 1906 roku amerykańska organizacja CFA oficjalnie zarejestrowała rasę kota amerykańskiego krótkowłosego.

Ciekawostką jest fakt, że pierwszym kotem zarejestrowanym jako amerykański krótkowłosy był pochodzący z Wielkiej Brytanii kocur o imieniu Bell of Bradford, który później wielokrotnie zdobywał laury na cyklicznych wystawach kocich ras. 

Kwestia czy dany kot jest brytyjski czy amerykański powracała jeszcze niejednokrotnie. Amerykańskim kotom w międzyczasie zmieniano nazwę na rodzime krótkowłose bądź krajowe krótkowłose, jednak fakt ich krzyżowania z brytyjską odmianą nadal powodował, że rasy były nie do odróżnienia. 

W 1966 roku ustalono ostateczną nazwę na amerykański krótkowłosy, a jeszcze wcześniej zabroniono krzyżówek z innymi odmianami. W ten sposób kot amerykański zyskał odrębny status, choć nadal jako rasa nie została uznany przez FIFe, czyli Międzynarodową Federację Felinologiczną. Jest bardzo popularny w USA, Kanadzie i Japonii, jednak już nie w Europie, w której występuje podobna do niego odmiana określana jako europejski kot krótkowłosy. 

Najważniejsze cechy wyglądu kota amerykańskiego krótkowłosego

Czy są jakieś cechy odróżniające amerykańskiego kota krótkowłosego od tamtejszych dachowców? Otóż tak, już podczas pierwszych lat selektywnej hodowli starano się uwypuklić cechy, które miały odróżniać nową rasę od zwyczajnych, wolnożyjących kotów. Te pierwsze miały charakteryzować się bardziej masywną i mocniejszą budową i bardziej zaokrągloną głową, jednak i tak na pierwszy rzut oka ciężko byłoby nam znaleźć różnice między nimi. 

Kot amerykański krótkowłosy występuje w odmianie średniej i dużej. Ma muskularne ciało i krępą budowę. Jego waga zamyka się w przedziale 3-5 kg u samic i 4-7 kg u samców, a wysokość między 30-35 cm dla obu płci. 

Głowa jest szeroka i okrągła z dobrze rozwiniętymi kośćmi policzkowymi. Kufa jest kanciasta, z profilu wyraźnie zakrzywiona. Poduszki z wibrysami są bardzo uwydatnione. Oczy są duże i okrągłe, skośnie ustawione na zewnątrz. Kolor oczy jest uzależniony od umaszczenia. Najczęściej jest miedziany, zielony, niebieski lub złoty. Uszy są szeroko rozstawione i pionowe, średniej wielkości i zaokrąglone na końcach. 

Tułów kota jest szeroki, grzbiet prosty, kończyny średniej długości, mocne, z zaokrąglonymi łapami. Ogon jest średniej długości, gruby u nasady i zwężający się ku okrągłej końcówce.

Umaszczenie kota amerykańskiego krótkowłosego jest różnego rodzaju. Może być jednobarwne, wielobarwne, pręgowane, szylkretowe. W hodowlach najczęściej można znaleźć koty o umaszczeniu srebrzystym lub tabby. Pożądane natomiast są koty o ubarwieniu szynszylowym i srebrzyście cieniowanym. W przypadku kota amerykańskiego krótkowłosego możemy mówić aż o sześćdziesięciu różnych rodzajach umaszczenia. 

Szata kota amerykańskiego krótkowłosego, jest zgodnie z jej nazwą krótka, czasami nieco szorstka. Przy optymalnej, bogatej w składniki odżywcze diecie powinna się błyszczeć. 

Charakter i aktywności kota amerykańskiego krótkowłosego

Kot amerykański krótkowłosy charakteryzuje się przyjaznym usposobieniem i zrównoważonym temperamentem. To inteligentne i ciekawskie osobniki, które większą część dnia spędzają na wylegiwaniu się, jednak od czasu do czasu potrafią zerwać się do nagłej gonitwy i szaleć tak przez kilka minut. Jest to jedną z ich form aktywności, co nie znaczy, że tyle ruchu powinno im wystarczyć w ciągu całego dnia. Mają tendencję do nadwagi, więc tym bardziej trzeba poświęcać im czas na wspólną zabawę. 

Pamiętajmy, że kiedyś zajmowały się polowaniem na gryzonie, więc muszą w jakiś sposób spożytkować swoją energię. Można bawić się z nimi przy pomocy wędki, choć często same są w stanie znaleźć przedmioty, o których nawet byśmy nie pomyśleli, że mogą służyć jako zabawka dla kota.

Wspólne życie z kotem amerykańskim krótkowłosym

To koty towarzyskie z natury, które lubią towarzystwo człowieka, choć czasami potrafią wyłączyć się na kilka godzin, znajdując sobie w domu wysokie i spokojne miejsce. Lubią bawić się z dziećmi i łatwo dogadują się z innymi zwierzętami, nie tylko z kotami, ale też z psami. Trzeba jednak wziąć zawsze pod uwagę, z jakim psem miałyby interakcję, ponieważ jeśli czworonóg ma silny myśliwski instynkt, może potraktować kota jako potencjalną ofiarę. Dlatego też takiego psa powinno się socjalizować z kotem od najmłodszych lat.

Amerykańskie koty krótkowłose często uważnie obserwują świat na zewnątrz i jeśli mają możliwość wychodzenia, to ich aktywnością może być właśnie polowanie na szkodniki lub ptaki. Jeśli chcemy temu zapobiec, powinniśmy przygotować na naszym terenie odpowiednie zabezpieczenia, także dlatego, żeby kot po prostu nam nie uciekł. A kot amerykański krótkowłosy niestety ma do tego skłonności.

To koty, które łatwo przystosowują się do różnych warunków mieszkaniowych, byle czuły się w miejscu zamieszkania niezagrożone. Nie lubią zostawać same, więc z pewnością przydałby się im koci towarzysz na czas nieobecności właściciela. Mogą też mieszkać ze starszą osobą, która powinna sobie poradzić z ich wychowaniem, przy założeniu że zapewni kotu odpowiednią dawkę codziennej aktywności.

Nie należą do głośnych kotów, raczej częściej mruczą i gruchają niż miauczą, więc nadają się dla osób ceniących sobie spokój w domowym zaciszu.

Pielęgnacja i zdrowie kota amerykańskiego długowłosego

Pielęgnacja kota tej rasy nie jest wymagająca. Wystarczy regularnie go szczotkować w celu pozbycia się martwego włosa. Linienie nie jest zbyt obfite, ale w tym okresie na pewno będzie konieczne częstsze szczotkowanie.

Kot amerykański krótkowłosy z natury cieszy się dobrym zdrowiem i odpornością. W zależności od tego, w jakich warunkach się wychowuje, może być narażony na różnego typu wirusy lub infekcje, dlatego koniecznie trzeba zrobić mu pełen zestaw szczepień. Chorobą, na którą ta rasa jest szczególnie narażona jest kardiomiopatia przerostowa powodująca przerost mięśnia sercowego. 

W kwestii żywienia koty tej rasy nie są wybredne. Można im podawać zarówno suchą i mokrą karmę wysokiej jakości, jak i posiłki przygotowane w domu. Ważne, żeby dieta była dobrze zbilansowana i odpowiednia do wieku i stopnia aktywności kota. Miesięczny koszt utrzymania powinien zamknąć się w przedziale 120-150 zł.

Niestety w Polsce nie jest łatwo kupić kota amerykańskiego krótkowłosego, w naszym kraju funkcjonuje tylko jedna hodowla z osobnikami tej rasy. Cena wynosi około 3000 złotych.

Amerykański kot krótkowłosy w optymalnych warunkach żyje średnio od 13 do 15 lat, choć trafiały się osobniki, które potrafiły przeżyć u boku człowieka nawet 20 lat.

Podobne artykuły

Kot w Wielkanoc

Koty

Czy mogę dać kotu jajko? Dowiedz się, o czym należy pamiętać w Wielkanoc

Czytaj więcej >
facebook/Best Friends Felines

Koty

Wystające żebra, sama skóra i kości. Uratowane przed śmiercią kociątko zmieniło się do nie poznania

Czytaj więcej >
pixabay/Kabo

Koty

Dlaczego kot kopie przy misce? Wyjaśniamy zachowania mruczka

Czytaj więcej >
Marlin

Koty

Świat oszalał na punkcie kota-pływaka. Nie straszna mu żadna fala (WIDEO)

Czytaj więcej >
Szczęśliwy kot

Koty

Jak poznać, że kot jest szczęśliwy? 8 znaków, że twój pupil ma u ciebie jak w raju

Czytaj więcej >
Bury kot leżący wśród szklanek i kieliszków

Koty

Czy zwierzęta mogą napić się drinka? Okazuje się, że tak. Do sprzedaży trafiło specjalne wino dla kotów

Czytaj więcej >