Swiatzwierzat.pl Koty Kocie feromony: czym są i do czego służą?
Pixabay.com

Kocie feromony: czym są i do czego służą?

9 stycznia 2021
Autor tekstu: Emil Hoff

Kocie feromony: co to takiego?

Feromony to substancje zapachowe, wytwarzane przez organizmy zwierząt i ludzi. Nie służą ozdobie, tylko komunikacji. Ostrzegają przed niebezpieczeństwem, zniechęcają do wtargnięcia na cudzy teren, zachęcają do wypróbowania kryjówki, płoszą lub uspokajają.

Złożony skład chemiczny feromonów sprawia, że mają one niepowtarzalny zapach. Obdarzone czułym węchem zwierzęta, jak psy i koty, potrafią błyskawicznie wyczuć feromony i odczytać ich znaczenie.

Każdy gatunek zwierząt wytwarza inny zestaw feromonów, który jest rozpoznawalny dla wszystkich jego przedstawicieli. Feromony to więc forma niewerbalnej komunikacji wewnątrzgatunkowej.

Kocie feromony: do czego służą kotom?

Koty wydzielają feromony za pomocą gruczołów umiejscowionych m.in. na policzkach, wokół wibrysów, na opuszkach łap, u nasady ogona, wokół odbytu i przy ujściu cewki moczowej, wokół sutków karmiącej kotki Następnie znaczą feromonami otoczenie, ocierając się o przedmioty policzkami, bijąc je łapkami lub obsikując.

W zależności od tego, co kto chce zakomunikować, używa innych feromonów, wytwarzanych w innych gruczołach.

Feromony służą kotom do komunikowania ogólnych informacji o swych nastrojach i doświadczeniach, a także do przyciągania partnerów.

Kocie feromony: czy jest tu jakiś kawaler?

Kotki w rui często obsikują meble i ściany. Robią to, ponieważ w moczu gotowych do rozrodu kotek znajdują się feromony płciowe, przyciągające kocury i tym samym ułatwiające kotkom znalezienie partnerów seksualnych. Feromony płciowe działają nie tylko na kocury, ale także na inne okoliczne kotki, często powodując, że i u nich wykształca się ruja. Ten mechanizm maksymalizuje szanse na zapłodnienie wszystkich kotek i wydanie przez nie na świat licznego potomstwa.

Kocie feromony: lepiej trzymajcie się z daleka

Kocury, które nie zostały wykastrowane, także znaczą swój teren moczem, ich cel jest jednak inny niż kotek. Mocz kocura zawiera feromony ostrzegające inne koty, by nie wchodziły na jego teren. Koty przestraszone lub zestresowane mogą gwałtownie wystrzykiwać mocz, który zawiera szczególnie silne stężenie ostrzegawczych feromonów. Rekcję taką można czasem zaobserwować u weterynarza. Niestety, nawet dezynfekcja obsikanego przez kota stołu najczęściej nie pomaga i kolejni koci pacjenci dostają szaleju, gdy wyczuwają w pomieszczeniu silne stężenie ostrzegawczych feromonów.

Koty często też znaczą swój teren za pomocą feromonów policzkowych. Ocierają się policzkami o nowe przedmioty, zwierzaki czy osoby, biorąc je w posiadanie jako własne. Podobny cel ma znaczenie feromonami wydzielanymi przez gruczoły na podeszwach łapek.

Obserwuj nas w
autor
Emil Hoff

Miłośnik historii ludzi i zwierząt, autor książek i artykułów (w prasie i sieci), influencer wołacza. Redaktor swiatzwierzat.pl. Team koty. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy