Swiatzwierzat.pl Inne zwierzęta Kobra królewska: majestat i groza
pixabay/antriksh

Kobra królewska: majestat i groza

21 sierpnia 2021
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Kobra królewska budzi respekt – jest wielka, śmiertelnie jadowita i żywi się innymi wężami. Na szczęście unika ludzi. Czy kobra królewska jest zagrożonym gatunkiem? Jakie sekrety skrywa kobra królewska?

Kobra królewska: relacje z ludźmi

Kobra królewska (łac. ophiophagus hannah) bierze drugi człon swej łacińskiej nazwy od hamadriad, znanych z greckiej mitologii duchów zamieszkujących drzewa. Nie ma jednak nic wspólnego ze zwiewnymi dziewczętami z mitologii – to wielki, jadowity wąż, który świetnie wspina się na drzewa. Jest też znakomitym pływakiem. Nic dziwnego, że budzi grozę i respekt mieszkańców Azji - trudno uciec przed kobrą królewską, która umie polować w niemal każdych warunkach.

Kobra królewska to bardzo agresywny wąż. Unika ludzi, ale może ich zaatakować, jeśli poczuje się zagrożona, zwłaszcza jeśli chroni gniazdo z jajami. Jest śmiertelnie niebezpieczna – jad kobry królewskiej zabija człowieka w 15 minut, powodując paraliż mięśni oddechowych. Dobra wiadomość dla ludzi jest taka, że kobra królewska najchętniej żywi się innymi wężami – stąd pierwszy człon jej łacińskiej nazwy, oznaczający „pożeracza węży”. Tak, kobra królewska, oprócz agresji, jadu, wspinaczki i pływania ma w swoim CV także kanibalizm.

Mimo dość przerażającej natury (a może dzięki niej), kobra królewska zajmuje poczesne miejsce w mitologiach Indii, Sri Lanki i Mjanmy. Hindusi uznali ją nawet za swego narodowego gada i wcielenie boga Sziwy. W Mjanmie jeden z rytuałów wymaga od tancerki pocałowania kobry królewskiej w głowę.

Jak wygląda kobra królewska?

Kobra królewska to największy na świecie jadowity wąż. Osiąga dobrze ponad 5,5 m długości i może ważyć nawet 9 kg. Samce są nieco większe od samic, ale mają bledsze od nich kolory. Ciało kobry królewskiej jest najczęściej koloru oliwkowego z jasnym spodem. Pokrywają je naprzemiennie czarne i białe pasy (u młodych kóbr mają one kształt odwróconej litery V). Pysk węża jest zaokrąglony, język czarny. Kobra może rozszerzyć swoje szczęki tak, by wygodnie pożreć zdobycz w całości. Oczy kobry królewskiej są duże, źrenice okrągłe, ze złotymi tęczówkami.

Kaptur kobry królewskiej ma owalny kształt, pokrywają go barwne pasy odpowiadające kolorystyce reszty ciała.

Kobra królewska: obszar występowania

Kobra królewska zamieszkuje Południowe Chiny, wschodnią część Subkontynentu Indyjskiego z deltą Gangesu (a także wąski pas wybrzeża Zachodniego), całe Indochiny i większą część wysp Archipelagu Malajskiego (Borneo, Jawę, Sumatrę, Celebes, Filipiny).

Kobra królewska: biotop

Kobra królewska żyje przede wszystkim w gęstych lasach i dżunglach. Umie wspinać się po drzewach, więc dżungla czy gęste zarośla bambusowe to dla niej szwedzki stół. Kobra królewska świetnie czuje się też w wodzie, więc chętnie żeruje na terenach podmokłych i brzegach zbiorników wodnych.

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy