Kobra królewska: majestat i groza
Kobra królewska budzi respekt – jest wielka, śmiertelnie jadowita i żywi się innymi wężami. Na szczęście unika ludzi. Czy kobra królewska jest zagrożonym gatunkiem? Jakie sekrety skrywa kobra królewska?
Kobra królewska: relacje z ludźmi
Kobra królewska (łac. ophiophagus hannah) bierze drugi człon swej łacińskiej nazwy od hamadriad, znanych z greckiej mitologii duchów zamieszkujących drzewa. Nie ma jednak nic wspólnego ze zwiewnymi dziewczętami z mitologii – to wielki, jadowity wąż, który świetnie wspina się na drzewa. Jest też znakomitym pływakiem. Nic dziwnego, że budzi grozę i respekt mieszkańców Azji - trudno uciec przed kobrą królewską, która umie polować w niemal każdych warunkach.
Kobra królewska to bardzo agresywny wąż. Unika ludzi, ale może ich zaatakować, jeśli poczuje się zagrożona, zwłaszcza jeśli chroni gniazdo z jajami. Jest śmiertelnie niebezpieczna – jad kobry królewskiej zabija człowieka w 15 minut, powodując paraliż mięśni oddechowych. Dobra wiadomość dla ludzi jest taka, że kobra królewska najchętniej żywi się innymi wężami – stąd pierwszy człon jej łacińskiej nazwy, oznaczający „pożeracza węży”. Tak, kobra królewska, oprócz agresji, jadu, wspinaczki i pływania ma w swoim CV także kanibalizm.
Mimo dość przerażającej natury (a może dzięki niej), kobra królewska zajmuje poczesne miejsce w mitologiach Indii, Sri Lanki i Mjanmy. Hindusi uznali ją nawet za swego narodowego gada i wcielenie boga Sziwy. W Mjanmie jeden z rytuałów wymaga od tancerki pocałowania kobry królewskiej w głowę.
Jak wygląda kobra królewska?
Kobra królewska to największy na świecie jadowity wąż. Osiąga dobrze ponad 5,5 m długości i może ważyć nawet 9 kg. Samce są nieco większe od samic, ale mają bledsze od nich kolory. Ciało kobry królewskiej jest najczęściej koloru oliwkowego z jasnym spodem. Pokrywają je naprzemiennie czarne i białe pasy (u młodych kóbr mają one kształt odwróconej litery V). Pysk węża jest zaokrąglony, język czarny. Kobra może rozszerzyć swoje szczęki tak, by wygodnie pożreć zdobycz w całości. Oczy kobry królewskiej są duże, źrenice okrągłe, ze złotymi tęczówkami.
Kaptur kobry królewskiej ma owalny kształt, pokrywają go barwne pasy odpowiadające kolorystyce reszty ciała.
Kobra królewska: obszar występowania
Kobra królewska zamieszkuje Południowe Chiny, wschodnią część Subkontynentu Indyjskiego z deltą Gangesu (a także wąski pas wybrzeża Zachodniego), całe Indochiny i większą część wysp Archipelagu Malajskiego (Borneo, Jawę, Sumatrę, Celebes, Filipiny).
Kobra królewska: biotop
Kobra królewska żyje przede wszystkim w gęstych lasach i dżunglach. Umie wspinać się po drzewach, więc dżungla czy gęste zarośla bambusowe to dla niej szwedzki stół. Kobra królewska świetnie czuje się też w wodzie, więc chętnie żeruje na terenach podmokłych i brzegach zbiorników wodnych.