Koala
Źródło: unsplash/ David Clode

Fatalne wieści z Australii. Misie koala wymierają na naszych oczach. Wiemy, ile czasu zostało, zanim całkowicie znikną

9 Grudnia 2020

Koala australijski jest na granicy wymarcia - taki komunikat wydali naukowcy badający populację dziko żyjących zwierząt. Prognozy w tej kwestii napawają niepokojem. Zdaniem ekspertów gatunek jednego z najbardziej uwielbianych misiów może całkowicie zniknąć z Ziemi w ciągu najbliższych 30 lat.

Organizacja World Wide Fund for Nature (WWF) Australia bije na alarm. Chodzi o los jednego z gatunków zwierząt, który nierozerwalnie kojarzy się z kontynentem leżącym na Oceanie Indyjskim i Spokojnym.

Zobacz także: Emilian Kamiński proponuje wigilię, jakiej jeszcze nie było

Koala może wyginąć do 2050 roku

Australia na przełomie 2019 i 2020 roku stanęła w płomieniach. Pożary buszu, które rozpoczęły się już na jesieni 2019 roku i trwały nieprzerwanie aż do marca 2020, doprowadziły do niewyobrażalnych strat.

Według danych opublikowanych w lipcu ogień strawił blisko 103 tysiące kilometrów kwadratowych buszu. W wyniku klęski żywiołowej nawet 6000 misiów koala straciło życie, odniosło obrażenia lub było zmuszone do ucieczki.

Zobacz także: Dlaczego koty ugniatają? Strach, błogostan, a może stres? Wiemy co, to oznacza

- To druzgocąca liczba jak na gatunek, którzy już zmierza ku wymarciu - podsumowuje Demot O’Gorman z WWF Australia.

Puchate misie znane z uzależnienia od eukaliptusa już w roku 1927 zostały objęte ścisłą ochroną gatunkową. Jednakże nigdy dotąd sytuacja nie była aż tak poważna. Niektórzy naukowcy spekulują, że gatunek może całkowicie wyginąć w ciągu najbliższych 30 lat.

Przyszłość misiów koala spoczywa w naszych rękach

W związku z gwałtownym spadkiem liczebności o 28 procent w ciągu ostatnich dwóch dekad koale zostały uznane są za gatunek szczególnie narażony na wyginięcie. Choć zaledwie cztery lata temu populacja koali w Australii wynosiła około 329 tysięcy osobników, dziś jest ich prawie czterokrotnie mniej.

W wyniku pożarów liczba zwierząt należących do tego gatunku drastycznie się zmniejszyła. Jak raportowała Australijska Fundacja Koali, w Australii pozostało „nie więcej niż 80 tysięcy osobników”.

Chociaż obecne prognozy jawią się w ciemnych barwach, naukowcy oraz australijski rząd nie traci nadziei, że wspólna walka o dobro tego gatunku może drastycznie odmienić ich przyszłość.

- Koale są kultowym australijskim zwierzęciem rozpoznawalnym na całym świecie i narodowym skarbem. Zrobimy wszystko, aby chronić przyszłe pokolenia - deklaruje jednak minister środowiska Australii Matt Kean.

Nie każde schronisko wstrzymuje adopcje na święta. Chodzi o regulamin, jakie powinny być procedury adopcyjneNie każde schronisko wstrzymuje adopcje na święta. Chodzi o regulamin, jakie powinny być procedury adopcyjneCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

źródła: viva.pl

Następny artykuł