Kiedy i w jaki sposób odrobaczyć kota?
Odrobaczenie kota - rodzaje pasożytów, na które kot jest narażony
Aby zapewnić kotu jak najlepszy komfort życia, powinniśmy dbać o jego zdrowie. Możemy to osiągnąć poprzez stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety, regularne szczepienia zgodne z ich cyklicznym kalendarzem oraz poprzez odrobaczanie kota. Niektórzy właściciele lekceważą ostatni z wymienionych sposobów profilaktyki, co często kończy się wizytą u weterynarza w momencie, kiedy w przewodzie pokarmowym kota zalęgły się już pasożyty. Jakiego mogą być one rodzaju?
Najpowszechniejszym pasożytem, który może zagnieździć się w układzie pokarmowym kota, jest glista kocia. Możemy ją zaobserwować w odchodach lub wymiocinach zwierzęcia w postaci białych, wijących się robaków o wrzecionowatym zakończeniu. W ciężkim stadium glista kocia potrafi bardzo wyniszczyć organizm zwierzęcia.
Innymi pasożytami są tasiemce, które bytują wewnątrz układu pokarmowego kota i powodują chudnięcie oraz apatię u zakażonego pupila. Kot może zarazić się tasiemcem prze pośredni kontakt, na przykład po upolowaniu gryzonia, który był nosicielem pasożyta. Larwy tasiemca mogą być również przenoszone przez pchły.
Odrobaczanie kota - które koty są narażone na zarażenie?
Najbardziej na zarażenie pasożytem są narażone koty wychodzące, wolnożyjące lub pozostające w dużych skupiskach zwierząt. Nad kotem przebywającym na zewnątrz człowiek nie ma żadnej kontroli i zwierzę może zarazić się pasożytem w bardzo różny sposób. Może to się stać poprzez kontakt z innymi kotami, po spożyciu jedzenia pozostawionego przez człowieka w śmietniku, poprzez wąchanie odchodów, czy po prostu po zjedzeniu upolowanego zwierzęcia: myszy, ptaków, płazów lub owadów.
W mniejszym stopniu na pasożyty są narażone koty pozostające cały czas w czterech ścianach. Do zarażenia może dojść w ich przypadku poprzez kontakt z butami właściciela lub w momencie głaskania kota dłońmi, których nie umyliśmy po powrocie do domu z pracy lub spaceru.
Objawy zarażenia pasożytem u kota
Objawem, który potwierdza w stu procentach obecność pasożyta, jest jego obecność w kale lub w wymiotach naszego pupila. Jednak istnieje wiele innych objawów, które mogą wskazywać na zakażenie się kota pasożytami.
Najpowszechniejsze z nich to, oprócz wymiotów i biegunki, utrata wagi, apatia, obecność śluzu i krwi w kale, kaszel i krztuszenie, zaburzenia łaknienia, ślinienie, ból brzucha, lizanie okolic odbytu, pojawienie się trzeciej powieki na gałce ocznej, wypadanie i matowienie sierści. Jak widać, wszystkie wymienione objawy mogą równie dobrze dotyczyć całkiem innego schorzenia i nie można ich nigdy lekceważyć. Aby potwierdzić albo wykluczyć obecność pasożytów u kota, trzeba wykonać badanie kału. Niestety często robi się je w momencie, kiedy kot jest już zainfekowany, tymczasem powinno się je wykonywać regularnie, co kilka miesięcy, najlepiej zanim podamy zwierzęciu leki odrobaczające.
Kiedy powinniśmy odrobaczyć kota?
Problemu pasożytów u kota można łatwo uniknąć w odpowiednim momencie, odrobaczając naszego pupila. Kiedy dokładnie powinniśmy to zrobić?
Kot może być odrobaczony pierwszy raz już niedługo po urodzeniu. Już w momencie, kiedy kocięta piją mleko matki, występuje możliwość zarażenia glistą kocią. Dlatego kota można odrobaczyć już w wieku 3-4 tygodni. Odrobaczenie przeprowadza się na całym miocie i na matce. W kolejnych etapach odrobaczamy małe koty co dwa tygodnie, póki nie osiągną wieku 15-16 tygodni. Odrobaczenie powinno stosować się siedem dni przed profilaktycznym szczepieniem kota.
Dorosłe koty powinniśmy odrobaczać regularnie, raz na trzy, cztery miesiące, najlepiej cztery razy w roku w przypadku kotów wychodzących. Można powiedzieć, że obecnie istnieją dwie szkoły odrobaczania. W pierwszym wariancie odrobaczamy profilaktycznie, podając kotu leki odrobaczające co kilka miesięcy. Podaje się je zazwyczaj na siedem dni przed profilaktycznym szczepieniem kota. Jednak coraz częściej odchodzi się od rutynowego odrobaczania na rzecz przeprowadzenia badań kału, które również powinniśmy kotu wykonywać regularnie. Jeżeli badanie nie wykaże obecności pasożytów w układzie pokarmowym kota, możemy wstrzymać się z odrobaczaniem, ponieważ jest ono bezzasadne.
Natomiast koty, które pozostają przez całe życie w czterech ścianach, powinno się odrobaczać raz na pół roku lub raz na rok. Są one w dużo mniejszym stopniu narażone na pasożyty niż koty przebywające na zewnątrz i taki cykl w zupełności wystarczy. Właściciele kotów najczęściej stosują odrobaczanie profilaktyczne, ponieważ badanie kału zazwyczaj więcej kosztuje i zwykle próbki kocich odchodów trzeba zbierać przez kilka dni. Pamiętajmy, że odrobaczanie profilaktyczne nie jest w pełni skuteczne, ponieważ bez badania kału kota nie mamy wiedzy, czy nasz pupil ma w układzie pokarmowym pasożyta, ani jakiego jest on rodzaju.