Swiatzwierzat.pl
Kiedy i w jaki sposób odrobaczyć kota?

pixabay.com

Kiedy i w jaki sposób odrobaczyć kota?

16 Lutego 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Odrobaczenie kota jest, obok cyklicznych szczepień, jedną z najważniejszych powinności właściciela wobec jego pupila. Kiedy i w jaki sposób odrobaczyć kota i na jakiego rodzaju pasożyty jest on narażony?

Odrobaczenie kota - rodzaje pasożytów, na które kot jest narażony

Aby zapewnić kotu jak najlepszy komfort życia, powinniśmy dbać o jego zdrowie. Możemy to osiągnąć poprzez stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety, regularne szczepienia zgodne z ich cyklicznym kalendarzem oraz poprzez odrobaczanie kota. Niektórzy właściciele lekceważą ostatni z wymienionych sposobów profilaktyki, co często kończy się wizytą u weterynarza w momencie, kiedy w przewodzie pokarmowym kota zalęgły się już pasożyty. Jakiego mogą być one rodzaju?

Najpowszechniejszym pasożytem, który może zagnieździć się w układzie pokarmowym kota, jest glista kocia. Możemy ją zaobserwować w odchodach lub wymiocinach zwierzęcia w postaci białych, wijących się robaków o wrzecionowatym zakończeniu. W ciężkim stadium glista kocia potrafi bardzo wyniszczyć organizm zwierzęcia.

Innymi pasożytami są tasiemce, które bytują wewnątrz układu pokarmowego kota i powodują chudnięcie oraz apatię u zakażonego pupila. Kot może zarazić się tasiemcem prze pośredni kontakt, na przykład po upolowaniu gryzonia, który był nosicielem pasożyta. Larwy tasiemca mogą być również przenoszone przez pchły.

Odrobaczanie kota - które koty są narażone na zarażenie?

Najbardziej na zarażenie pasożytem są narażone koty wychodzące, wolnożyjące lub pozostające w dużych skupiskach zwierząt. Nad kotem przebywającym na zewnątrz człowiek nie ma żadnej kontroli i zwierzę może zarazić się pasożytem w bardzo różny sposób. Może to się stać poprzez kontakt z innymi kotami, po spożyciu jedzenia pozostawionego przez człowieka w śmietniku, poprzez wąchanie odchodów, czy po prostu po zjedzeniu upolowanego zwierzęcia: myszy, ptaków, płazów lub owadów. 

W mniejszym stopniu na pasożyty są narażone koty pozostające cały czas w czterech ścianach. Do zarażenia może dojść w ich przypadku poprzez kontakt z butami właściciela lub w momencie głaskania kota dłońmi, których nie umyliśmy po powrocie do domu z pracy lub spaceru.

Objawy zarażenia pasożytem u kota

Objawem, który potwierdza w stu procentach obecność pasożyta, jest jego obecność w kale lub w wymiotach naszego pupila. Jednak istnieje wiele innych objawów, które mogą wskazywać na zakażenie się kota pasożytami. 

Najpowszechniejsze z nich to, oprócz wymiotów i biegunki, utrata wagi, apatia, obecność śluzu i krwi w kale, kaszel i krztuszenie, zaburzenia łaknienia, ślinienie, ból brzucha, lizanie okolic odbytu, pojawienie się trzeciej powieki na gałce ocznej, wypadanie i matowienie sierści. Jak widać, wszystkie wymienione objawy mogą równie dobrze dotyczyć całkiem innego schorzenia i nie można ich nigdy lekceważyć. Aby potwierdzić albo wykluczyć obecność pasożytów u kota, trzeba wykonać badanie kału. Niestety często robi się je w momencie, kiedy kot jest już zainfekowany, tymczasem powinno się je wykonywać regularnie, co kilka miesięcy, najlepiej zanim podamy zwierzęciu leki odrobaczające. 

Kiedy powinniśmy odrobaczyć kota?

Problemu pasożytów u kota można łatwo uniknąć w odpowiednim momencie, odrobaczając naszego pupila. Kiedy dokładnie powinniśmy to zrobić?

Kot może być odrobaczony pierwszy raz już niedługo po urodzeniu. Już w momencie, kiedy kocięta piją mleko matki, występuje możliwość zarażenia glistą kocią. Dlatego kota można odrobaczyć już w wieku 3-4 tygodni. Odrobaczenie przeprowadza się na całym miocie i na matce. W kolejnych etapach odrobaczamy małe koty co dwa tygodnie, póki nie osiągną wieku 15-16 tygodni. Odrobaczenie powinno stosować się siedem dni przed profilaktycznym szczepieniem kota.

Dorosłe koty powinniśmy odrobaczać regularnie, raz na trzy, cztery miesiące, najlepiej cztery razy w roku w przypadku kotów wychodzących. Można powiedzieć, że obecnie istnieją dwie szkoły odrobaczania. W pierwszym wariancie odrobaczamy profilaktycznie, podając kotu leki odrobaczające co kilka miesięcy. Podaje się je zazwyczaj na siedem dni przed profilaktycznym szczepieniem kota. Jednak coraz częściej odchodzi się od rutynowego odrobaczania na rzecz przeprowadzenia badań kału, które również powinniśmy kotu wykonywać regularnie. Jeżeli badanie nie wykaże obecności pasożytów w układzie pokarmowym kota, możemy wstrzymać się z odrobaczaniem, ponieważ jest ono bezzasadne. 

Natomiast koty, które pozostają przez całe życie w czterech ścianach, powinno się odrobaczać raz na pół roku lub raz na rok. Są one w dużo mniejszym stopniu narażone na pasożyty niż koty przebywające na zewnątrz i taki cykl w zupełności wystarczy. Właściciele kotów najczęściej stosują odrobaczanie profilaktyczne, ponieważ badanie kału zazwyczaj więcej kosztuje i zwykle próbki kocich odchodów trzeba zbierać przez kilka dni. Pamiętajmy, że odrobaczanie profilaktyczne nie jest w pełni skuteczne, ponieważ bez badania kału kota nie mamy wiedzy, czy nasz pupil ma w układzie pokarmowym pasożyta, ani jakiego jest on rodzaju.

Pasożyty u kota - w jaki sposób podawać kotu leki?

Odrobaczenie kota można przeprowadzić na kilka sposobów. Wśród środków, które podaje się kotu, należy wymienić tabletki odrobaczające, żele i pasty odrobaczające i krople spot-on na pasożyty.

Tabletki odrobaczające są skutecznym lekiem, jednak możemy mieć problemy z podaniem ich kotom, które mają awersję do wymuszonego połykania i często zwracają tabletki. 

Pasty i żele odrobaczające możemy dodać do karmy kota. Te preparaty są dosmaczane i koty zazwyczaj bez problemu je przyjmują. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że to preparaty mocno obciążające żołądek kota - mogą prowadzić do problemów żołądkowych.

Krople spot-on to wygodna forma leczenia pasożytów. Aplikuje się je na karku kota między łopatkami. Są one wchłaniane przez skórę i przez kilka godzin kot nie może pić, aby preparat całkowicie się wchłonął i zaczął działać. Dodatkowym plusem aplikacji na karku jest też to, że kot nie jest w stanie dosięgnąć do tego miejsca i wylizać podanych w ten sposób kropli. Dawki leków są zawsze dostosowane do masy ciała kota.

W ciężkim przypadku zarażenia pasożytem kuracja jest zwykle bardziej skomplikowana, a dawki leku odpowiednio rozłożone, ponieważ zabicie zbyt wielu pasożytów jednocześnie może skończyć się da kota niedrożnością jelita. 

Pamiętajmy, że odrobaczanie kota jest bardzo istotnym elementem profilaktyki, ponieważ nieodrobaczony kot jest narażony na zakażenie pasożytami z wielu różnych źródeł. Nie wolno też zapominać o utrzymywaniu higieny, która dotyczy nie tylko samego zwierzęcia, ale też jego otoczenia, a w szczególności kuwety. Tylko w ten sposób możemy zmniejszyć możliwość zarażenia się kota pasożytami.

undefinedundefinedundefinedundefined

Podobne artykuły

Pam Pam

Koty

Kot urodził się z niezwykle rzadką wadą. Przecieramy oczy ze zdumienia, prawdziwy unikat

Czytaj więcej >
kotek

Koty

Myśleli, że uratowali niewidomego kota. Prawda ich zaskoczyła

Czytaj więcej >
Zaniedbany kot

Koty

Schorowany, bezdomny kot zapukał do okna kobiety. Była jego jedynym ratunkiem

Czytaj więcej >
Ulla u weterynarza

Koty

Kotka dowiedziała się, że jest w ciąży. Jej reakcja jest bezcenna (WIDEO)

Czytaj więcej >
kot w oknie

Koty

Przestraszony kot nie wiedział, dlaczego został sam. Z pomocą przyszli policjanci

Czytaj więcej >
drzwi

Koty

Żona nakryła męża na nietypowej czynności z kotem. Wideo jest hitem w sieci

Czytaj więcej >