Swiatzwierzat.pl
Kaszel u psa: co oznacza i jak go zwalczyć?

Pixabay.com

Kaszel u psa: co oznacza i jak go zwalczyć?

13 Lutego 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Kaszel u psa zawsze oznacza kłopoty. Co najmniej podrażnienie, a może i infekcję. Jakie przyczyny może mieć kaszel u psa, kiedy trzeba się zaniepokoić i jak usunąć ten przykry dla zwierzaka objaw?

Kaszel u psa: czy trzeba się niepokoić?

Pies nagle wydaje z siebie serię dziwnych odgłosów, przypominających przeciągłe chrząknięcia, jakby chciał oczyścić gardło. Czy zamierza skomentować nową karmę? Może ćwiczy jakiś nowy styl szczekania? Niestety nie – to psi kaszel.

Kaszel u psa ma tę samą funkcję co u ludzi – to odruch służący oczyszczeniu gardła. U psów występuje jednak bardzo rzadko i jest najczęściej oznaką podrażnienia dróg oddechowych lub poważniejszej infekcji gardła. Psy zawsze kaszlą seriami, a gdy kaszel jest bardzo intensywny, zwierzak może nawet zwymiotować.

Kaszel u psa to nic przyjemnego, a do tego często stanowi objaw poważniejszego problemu. Dlatego nie należy lekceważyć kaszlu u psa. Kaszlący dłużej niż dobę pupil, zwłaszcza z dodatkowymi objawami choroby, powinien jak najszybciej zobaczyć się z weterynarzem, który określi przyczynę kaszlu i doradzi sposób leczenia.

Skąd kaszel u psa? Przyczyny chorobowe

Przewlekły kaszel to jeden z objawów wielu poważnych psich chorób. Jedna nawet bierze nazwę od tego objawu – to kaszel kenelowy, powszechna, silnie zakaźna choroba psów. Kaszel u psa bywa też objawem zapalenia płuc, tchawicy i oskrzeli, nosówki, rzadziej gruźlicy i raka, czasem nawet chorób zębów i dziąseł. Kaszlą także psi astmatycy, alergicy i zwierzaki chore na serce (to częste u starszych zwierząt). Nawet poważne zarobaczenie może dać objaw w postaci kaszlu (to z kolei zdarza się często szczeniętom).

Oczywiście, wszystkie wyżej wymienione choroby to poważne zagrożenie dla naszego pupila, dlatego kaszel u psa nie powinien nigdy być ignorowany. Psy nie dostają chrypki i nie chrząkają, by oczyścić gardło przed przemową. Kaszel u psa zawsze oznacza, że zwierzakowi coś dolega, w dodatku kaszlący pupil może zarażać inne psy.

Skąd kaszel u psa? Przeziębienie

Oprócz poważnych chorób, kaszel u psa może zwiastować także mniej poważne dolegliwości, np. przeziębienie. Psy mogą się przeziębić tak samo jak ludzie i mają nawet podobne objawy: kaszel, katar, gorączkę, czasem wymioty, ból gardła, brzucha i uszu.

Podobnie jak ludzie, psy przeziębiają się, gdy zmarzną, a więc często na jesieni i zimą. Psy o krótkiej sierści powinny być wyprowadzane zimą w ocieplających ubrankach. Jeśli pies zmoknie w czasie spaceru, trzeba go wysuszyć po powrocie do domu. Te zabiegi pomogą zmniejszyć ryzyko przeziębienia się psa.

Psie przeziębienie leczy się podobnie jak ludzkie. Chory pies powinien przede wszystkim odpoczywać w cieple, pić dużo wody i jeść odpowiednią karmę. By szybciej zwalczyć przeziębienie u psa, można dodać mu do karmy tran i suplementy diety, zwłaszcza kwasy omega-3. Dla wzmocnienia odporności u psa można też dosypać mu do karmy nieco ziół – rumianku i rozmarynu.

Jeśli tak poleci weterynarz, kaszel u psa można też zwalczyć, podając zwierzakowi odpowiedni syrop, np. z prawoślazu.

Skąd kaszel u psa? Przesuszenie

Przeciwieństwem kaszlu z wychłodzenia jest u psa kaszel z przesuszenia. Gdy pies przebywa długo w gorącym miejscu, gdzie powietrze jest suche, a do tego nie ma dostępu do odpowiedniej ilości wody, zwierzak może nabawić się kaszlu.

Przesuszenie dotyka nie tylko psy spędzające wakacje w Egipcie czy Meksyku. Kaszel może wystąpić np. u psów mieszkających w przegrzanych domach, gdzie zimą grzejniki pracują pełną parą, przez co powietrze bardzo się wysusza.

Ratunkiem przed przesuszeniem jest dbanie o odpowiednią wilgotność powietrza. Dobrze jest położyć na grzejniku naczynie z wodą, która po ogrzaniu będzie parować i tym samym nawilżać powietrze w pomieszczeniu.

Skąd kaszel u psa? Dymy i opary

Zdarza się, że kaszel u psa nie jest wywołany infekcją i chorobą, ale stanowi efekt podrażnienia gardła zwierzęcia przez jakiś czynnik zewnętrzny. Taki kaszel łatwiej jest wyleczyć – wystarczy zidentyfikować i usunąć przyczynę podrażnienia.

Co może drażnić psie gardła? Wszelkiego rodzaju dymy i opary, nawet te niewidoczne gołym okiem. Czasem kaszel u psa wywołują np. aerozole czy dyfuzory zapachowe. Wszelkiego rodzaju kadziła zapachowe także mogą wywołać kaszel u psa. Do najbardziej powszechnych czynników drażniących gardła czworonogów należy też dym papierosowy. Pies może też zacząć kaszleć w czasie domowego remontu – gardło drażni mu pył.

Skąd kaszel u psa? Uciskająca obroża

Niektóre psy tak się rwą w świat, że nie potrafią iść spokojnie na smyczy, tylko ciągną, jakby chciały zmusić przewodnika do przyspieszenia kroku. Zdarza się, że obroża naciska im wtedy na gardło – to kolejna możliwa przyczyna kaszlu u psa.

By zminimalizować nacisk na gardło psa w czasie spaceru, można przerzucić się z obroży na szelki. Warto też nauczyć psa równego chodzenia na smyczy już w okresie socjalizacji – to oszczędzi mu wiele dyskomfortu i kaszlu w dorosłym życiu.

Skąd kaszel u psa? Stres

Kaszel u psa może mieć charakter psychosomatyczny i stanowić reakcję na stres. Zdarza się, że psy kaszlą, kiedy się denerwują. Przyczyny psiego niepokoju mogą być bardzo rożne, od konfliktu z innym zwierzakiem, przez zmianę karmy i otoczenia, po wizytę u weterynarza. Jeśli zaobserwujesz, że Twój pies kaszle w sytuacjach stresujących, być może skutecznym lekarstwem na kaszel będzie w takim wypadku obniżenie poziomu stresu. By uspokoić psa, daj mu gryzak lub zabierz go na dłuższy spacer w spokojne miejsce.

Skąd kaszel u psa? Otyłość

Otyłość staje się powoli psią chorobą cywilizacyjną. Otyłe psy cierpią na szereg schorzeń i dolegliwości. Jednym z dręczących zwierzęta objawów może być kaszel. Aby zmniejszyć obciążenie psich organów przez nadmiar tkanki tłuszczowej, można zrobić tylko jedno – odchudzić pupila. Opiekunowie często są zaskoczeni tym, jak zmienia się stan zdrowia i samopoczucie ich psów, gdy zwierzaki zrzucają w końcu zbędne kilogramy. Często jedną z pierwszych dolegliwości, która znika w toku odchudzania psa, jest właśnie kaszel.

Podobne artykuły

FB/DIOZ

Psy

Z ulicy trafił do domu alkoholiczki. Później sąsiad zrobił z niego żywą tarczę

Czytaj więcej >
Facebook/Clinica Veterinaria Anubis

Psy

Nietypowe narodziny szczeniąt. Potrzebna była liczna pomoc

Czytaj więcej >
Pies

Psy

Tragicznie zaniedbany pies odebrany interwencyjnie. Karygodne, co go spotkało

Czytaj więcej >
yt

Psy

Pies "dołączył" do sztafety. Nagranie bije rekordy popularności

Czytaj więcej >
twitter/KW_PSP_GDANSK

Psy

Tragiczny wypadek na Pomorzu. Strażacy uratowali psa, jego właściciel nie żyje

Czytaj więcej >
zrzutka/ufw8hk

Psy

Husky zjadł mięso nafaszerowaną gwoździami. Cudem przeżył, ale leczenie jest niezwykle kosztowne

Czytaj więcej >