Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Karma dla psa – jak wybrać tą najlepszą?
Dominika Stańczyk
Dominika Stańczyk 28.12.2020 01:00

Karma dla psa – jak wybrać tą najlepszą?

Karma dla psa – jak wybrać tą najlepszą?
Pixabay.com

Na rynku jest wiele produktów przeznaczonych dla psów. Są zarówno te tańsze, jak i droższe. Pięknie opakowane i te, które niezbyt zachęcają do kupna swoim wyglądem. Część znamy z telewizji, a część pozostaje dla nas obca. Nawet najlepszym psim opiekunom trudno czasem odnaleźć się w tym gąszczu informacji, zwłaszcza że z każdej strony atakują nas także nowe trendy. Pomożemy zatem w wyborze, choć i dla nas nie jest to łatwe zadanie!

Karma dla psa – rodzaje

W żywieniu psa stosuje się 4 metody: karma sucha, karma mokra, domowy BARF oraz Whole Pray. Każda z nich ma swoje plusy i minusy, choć większość dietetyków zdecydowanie poleca metodę BARF, która jest najbardziej zbliżoną do naturalnej, a tym samym dostarcza tylko to, co psu jest naprawdę potrzebne.

Dość kontrowersyjną metodą jest Whole Pray, czyli prawdziwe zwierzęta w formie zasuszonej/zamrożonej. Mimo iż coraz bardziej zyskuje na popularności, to budzi duże kontrowersje i dla niektórych opiekunów zwierząt jest po prostu nie do przejścia.

Najczęściej właściciele czworonogów decydują się na zakup karmy suchej oraz mokrej. Która z nich jest lepsza? To zależy od składu, choć karma mokra powinna być podstawą diety naszego pupila.

Co to znaczy: zależy? Producenci karm stosują wiele chwytów marketingowych, pisząc np. że karma zawiera wołowinę. Niestety dość często jest to tylko dodatek i zawartość mięsa najniższej jakości nie przekracza 14% – resztę zajmują wypełniacze, do których zaliczają się zboża, warzywa czy owoce.

Którą karmę dla psa wybrać?

Aby zapewnić psu odpowiednie żywienie trzeba przede wszystkim… czytać etykiety. W żywieniu czworonogów – dokładnie tak jak w przypadku człowieka – obowiązuje zasada: im mniej przetworzone tym lepsze. Jeśli nie jesteśmy w stanie karmić psa samodzielnie za pomocą BARF, to możemy bez problemu zakupić odpowiednie gotowe produkty, które w swoim składzie zawierają głównie mięso i odpowiednie dodatki.

Nie ma znaczenia, czy postawimy na karmę mokrą czy suchą – obie mogą być dla psa równie dobre co szkodliwe, jeśli mają źle zbilansowane składniki. Warto być też świadomym, że dobra jakościowo karma jest droższa, ale stosując ją narażamy naszego czworonoga na mniej problemów zdrowotnych, a więc po części oszczędzamy na wizytach weterynaryjnych.

Ostatnio modny jest wybór karm bezzbożowych na rzecz tych z wyższą zawartością warzyw i owoców. Czy jest to jednak dobry wybór? Lekarze i dietetycy wciąż spierają się w tej kwestii, gdyż sam gluten nie ma dużego przełożenia na zdrowie psa, podobnie jak zboża, które nie wywołują u psów alergii. Warto zachować zdrowy rozsądek i ponownie zerknąć na skład – nie ma nic złego w zbożach, pod warunkiem że są niewielkim dodatkiem, a nie podstawą zwartości.

Skąd wiem, że karma dla psa jest odpowiednia?

Dieta ma ogromny wpływ na zdrowie psa, dlatego to od niej zależy, w jakiej formie będzie nasz pies. Jeśli chcemy by cieszył się, był energiczny, raz do roku powinniśmy zafundować mu pełen pakiet badań. To dzięki tym wynikom dowiemy się, czy wybrana przez nas karma rzeczywiście odpowiada na psie potrzeby.

Wątpliwości dobrze jest rozwiać z psim dietetykiem. Zawód ten zyskuje na popularności, a wspólnie z weterynarzem pomogą odpowiednio zbilansować składniki pożywienia by zachować pupila w idealnej formie.

Na koniec warto mieć na uwadze, że dieta psa zależy od kilku czynników: rasy, aktywności, zdrowia, a także wieku. Stosowanie jednej karmy przez całe życie może być dla psa zgubne, dlatego od czasu do czasu warto zadbać o urozmaicenie.

Tagi: Polska