Swiatzwierzat.pl
Pies z nadwagą

Materiały prasowe

Jak zapobiegać nadwadze u psa? Jak ją niwelować? Zobacz porady

7 Grudnia 2021

Autor tekstu:

Redakcja swiatzwierzat.pl

Twój pies ma skłonności do przybierania na wadze? Trudno opanować jego apetyt? Sprawdź, jak zapobiegać nadwadze u psa. Pomóż mu walczyć z dodatkowymi kilogramami, wprowadzając kilka zmian w codziennym żywieniu oraz aktywności.

[Artykuł sponsorowany]

Nadprogramowe posiłki i przekąski – droga do nadwagi u psa

Dla psa przyzwyczajonego do dostawania przysmaków, kiedy tylko zechce, każda godzina bez przekąski to prawdziwa udręka. Podobnie jest z nami – jeśli człowiek ma słabość do cukierków, batonów, chipsów czy innych wysokokalorycznych dodatków, tak samo trudno mu odstawić te niezwykle kuszące pyszności. Niestety, zarówno w przypadku zdrowia ludzkiego, jak i zwierzęcego, nadmiar dodatkowych posiłków i przekąsek może mieć przede wszystkim istotny wpływ na wagę ciała, a co za tym idzie – przykre konsekwencje zdrowotne związane z nadwagą.

Możliwe konsekwencje nadwagi u psa

  • bóle mięśni,

  • bóle kości,

  • bóle stawów,

  • ospałość,

  • problemy z wykonywaniem podstawowych czynności życiowych,

  • cukrzyca.

Wilki złapane w fotopułapkę

Fotopułapka nakryła wilki na śnieżnych wygłupach. „Świecące oczyska dodają mocy"

CZYTAJ DALEJ

Dopasuj dietę do potrzeb psa

Dieta psa jest zależna od właścicieli, bo to przecież my decydujemy, w jaki sposób i czym karmimy swojego psa. Jeśli zależy nam na tym, by ulubieniec był zdrowy i mógł towarzyszyć nam przez wiele lat, koniecznie powinniśmy zadbać, by dostawał to, co dla niego najlepsze. Wśród wielu dostępnych na rynku karm warto znaleźć taką, która będzie możliwie jak najlepiej dopasowana do wieku, stanu zdrowotnego oraz aktywności naszego psa. Zmiana codziennej diety na odpowiednio zbilansowaną i dopasowaną do indywidualnych potrzeb ulubieńca – npkarmę dla psa Purina Pro Plan – wesprze czworonoga w walce z nadprogramowymi kilogramami. Pomoże także utrzymać prawidłową masę ciała, zwłaszcza u psa ze skłonnościami do tycia.

Zadbaj o sylwetkę psa, zachęcając go do aktywności fizycznej

Twój pies to prawdziwy łakomczuch? Gdy zaczyna się robić leniwy i najchętniej podjadałby drobne przysmaki, to znak, że czas wkroczyć do akcji. Zadbaj o jego zdrowie oraz utrzymanie właściwych proporcji ciała. Wspólny czas spędzony aktywnie, np. na bieganiu lub długich spacerach na pewno pozytywnie wpłynie na jego kondycję i wagę. Pamiętaj jednak o tym, by nie wprowadzać nagle zbyt intensywnej aktywności fizycznej, ponieważ gdy pies nie przywykł do wytężonego ruchu, może to go zniechęcić do dalszych ćwiczeń albo spowodować bóle stawów i mięśni.

Nie dokarmiaj psa między posiłkami

Czasami naprawdę trudno nie podzielić się smakołykiem ze swoim psem, zwłaszcza gdy wpatruje się proszącym wzrokiem i kładzie łapę na kolanach właściciela. Niestety, niekontrolowane dokarmianie psa między posiłkami jest prostą drogą do wystąpienia u niego nadwagi, która w konsekwencji może prowadzić do wielu uciążliwych chorób czy męczącej zadyszki podczas nawet krótkiego spaceru.

Nie dawaj psu tych przysmaków

Warto też pamiętać, że wiele ludzkich przysmaków jest szkodliwych dla psa – do takich produktów należą m.in. kakao (w tym czekolada), kawa, wszelkie ciasta, rodzynki, cytrusy, awokado, warzywa cebulowe, ksylitol, potrawy z dużą zawartością soli (wędliny, chipsy) i oczywiście wszystko to, co zawiera alkohol.

Jak karmić psa z nadwagą?

Odpowiednia dawka ruchu na świeżym powietrzu oraz rezygnacja z nadprogramowych przysmaków to jednak nie wszystko. Aby twój pies zachował zdrowie, właściwą sylwetkę i chęć do aktywności, podawaj mu odpowiednio zbilansowaną karmę - np. Purina PRO PLAN® All Sizes Light z formułą OPTIWEIGHT®. Dzięki niskiej zawartości tłuszczu, optymalnej zawartości białka oraz sycącego włókna wesprze proces odchudzania dorosłego czworonoga. Ilość podawanej karmy w ciągu dnia dostosuj do zapotrzebowania i budowy psa, najlepiej po konsultacji z lekarzem weterynarii. Sprawdź również, jak często karmić dorosłego psa borykającego się z dodatkowymi kilogramami. Pamiętając o właściwym żywieniu i dawkowaniu pokarmu, podziel całodzienną porcję posiłku na 3-4 mniejsze (np. używając wagi kuchennej), dzięki czemu twój ulubieniec nie będzie czuł głodu i łatwiej przystosuje się do nowego sposobu żywienia, tracąc przy tym niepotrzebne kilogramy.

Źródło: materiały prasowe

SPRAWDŹ, jak dobrze znasz rasy psów

Pytanie 1 z 8

Jaka rasa zyskała miano największej na świecie?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Tagi:

Redakcja swiatzwierzat.plAutor

Redakcja portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Nieszczęśliwy wypadek suczki "zakopanej żywcem". Policja wytyka schronisku szereg nieścisłości

Czytaj więcej >

Psy

Ledwo kupił szczeniaka, a już go oddał. Nowych opiekunów czeka przykra niespodzianka

Czytaj więcej >

Psy

Przywiązał psa do bramy schroniska w śnieżycę. "Możecie być pewni, że nie wróci do tej kreatury"

Czytaj więcej >

Psy

Szybki test na spostrzegawczość. Ile psów widzisz na zdjęciu? Nie tak łatwo odpowiedzieć poprawnie

Czytaj więcej >

Psy

Młoda suczka zakopana żywcem pod Krakowem? Odnaleziono ją podczas robót koparką

Czytaj więcej >

Psy

Nowe przepisy dotyczące zwierząt wkrótce wejdą w życie. Będą spore zmiany

Czytaj więcej >