Jak zapobiegać nadwadze u psa? Jak ją niwelować? Zobacz porady
Twój pies ma skłonności do przybierania na wadze? Trudno opanować jego apetyt? Sprawdź, jak zapobiegać nadwadze u psa. Pomóż mu walczyć z dodatkowymi kilogramami, wprowadzając kilka zmian w codziennym żywieniu oraz aktywności.
Nadprogramowe posiłki i przekąski – droga do nadwagi u psa
Dla psa przyzwyczajonego do dostawania przysmaków, kiedy tylko zechce, każda godzina bez przekąski to prawdziwa udręka. Podobnie jest z nami – jeśli człowiek ma słabość do cukierków, batonów, chipsów czy innych wysokokalorycznych dodatków, tak samo trudno mu odstawić te niezwykle kuszące pyszności. Niestety, zarówno w przypadku zdrowia ludzkiego, jak i zwierzęcego, nadmiar dodatkowych posiłków i przekąsek może mieć przede wszystkim istotny wpływ na wagę ciała, a co za tym idzie – przykre konsekwencje zdrowotne związane z nadwagą.
Możliwe konsekwencje nadwagi u psa
bóle mięśni,
bóle kości,
bóle stawów,
ospałość,
problemy z wykonywaniem podstawowych czynności życiowych,
cukrzyca.
Dopasuj dietę do potrzeb psa
Dieta psa jest zależna od właścicieli, bo to przecież my decydujemy, w jaki sposób i czym karmimy swojego psa. Jeśli zależy nam na tym, by ulubieniec był zdrowy i mógł towarzyszyć nam przez wiele lat, koniecznie powinniśmy zadbać, by dostawał to, co dla niego najlepsze. Wśród wielu dostępnych na rynku karm warto znaleźć taką, która będzie możliwie jak najlepiej dopasowana do wieku, stanu zdrowotnego oraz aktywności naszego psa. Zmiana codziennej diety na odpowiednio zbilansowaną i dopasowaną do indywidualnych potrzeb ulubieńca – np. karmę dla psa Purina Pro Plan – wesprze czworonoga w walce z nadprogramowymi kilogramami. Pomoże także utrzymać prawidłową masę ciała, zwłaszcza u psa ze skłonnościami do tycia.
Zadbaj o sylwetkę psa, zachęcając go do aktywności fizycznej
Twój pies to prawdziwy łakomczuch? Gdy zaczyna się robić leniwy i najchętniej podjadałby drobne przysmaki, to znak, że czas wkroczyć do akcji. Zadbaj o jego zdrowie oraz utrzymanie właściwych proporcji ciała. Wspólny czas spędzony aktywnie, np. na bieganiu lub długich spacerach na pewno pozytywnie wpłynie na jego kondycję i wagę. Pamiętaj jednak o tym, by nie wprowadzać nagle zbyt intensywnej aktywności fizycznej, ponieważ gdy pies nie przywykł do wytężonego ruchu, może to go zniechęcić do dalszych ćwiczeń albo spowodować bóle stawów i mięśni.
Nie dokarmiaj psa między posiłkami
Czasami naprawdę trudno nie podzielić się smakołykiem ze swoim psem, zwłaszcza gdy wpatruje się proszącym wzrokiem i kładzie łapę na kolanach właściciela. Niestety, niekontrolowane dokarmianie psa między posiłkami jest prostą drogą do wystąpienia u niego nadwagi, która w konsekwencji może prowadzić do wielu uciążliwych chorób czy męczącej zadyszki podczas nawet krótkiego spaceru.
Artykuł sponsorowany.