Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Jak właściciele spędzają czas ze swoimi psami? Sprawdzili to twórcy aplikacji Petgram
Redakcja swiatzwierzat.pl
Redakcja swiatzwierzat.pl 02.11.2022 10:06

Jak właściciele spędzają czas ze swoimi psami? Sprawdzili to twórcy aplikacji Petgram

Materiały partnerskie
Materiały partnerskie

Aktywność fizyczna jest niezbędna dla zdrowia i szczęścia naszych czworonożnych przyjaciół. Szacunki podają, że w Polsce żyje około 14 milionów zwierząt domowych, z czego zdecydowaną większość stanowią psy i koty. Czy zastanawialiście się kiedyś, jak Polacy spędzają czas ze swoimi psimi pupilami? Odpowiedź znajdziecie w naszym artykule!

Wspólna aktywność z czworonogiem pozwala mu pozbyć się nadmiernych pokładów energii oraz wpływa pozytywnie na wzmacnianie więzi z właścicielem. Jest to również okazja do załatwienia przez psa potrzeb fizjologicznych. Eksperci rekomendują, aby z psiakiem wychodzić minimum 2 razy dziennie, z czego jeden ze spacerów powinien być dłuższy. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wyprowadzanie zwierzaka nawet do 4 razy na dobę.

Jak często i ile spacerować z psem?

Jak wynika z danych aplikacji dla właścicieli zwierząt Petgram: średnia długość spaceru z psem to dystans 2,4 km. Z kolei średni czas spaceru wynosi około 53 minut. Co ciekawe - raport PDSA Animal Wellbeing (PAW) dotyczący nawyków spacerowych opiekunów psów w Wielkiej Brytanii pokazuje, że średni czas spaceru psa to 11-30 minut (w przypadku 39% badanych) lub 31-60 minut (w przypadku 44% badanych) w 2019 roku.

- Na tle tych danych użytkownicy aplikacji Petgram, którzy pochodzą przede wszystkim z Polski, mieszczą się w górnym przedziale, jeżeli chodzi o długość czasu spędzonego na spacerze ze swoim psem. To bardzo dobra informacja. Regularny ruch jest bardzo ważny dla każdego czworonoga i należy o tym pamiętać - mówi Jordan Wojsym-Antoniewicz, prezes zarządu Petgram, a prywatnie właściciel psa i trzech kotów.

Pamiętajmy, że istnieją różne rasy psów i nie każdy z nich potrzebuje takiej samej dawki ruchu. Między wyjściami w ciągu dnia powinny być zachowane podobne odstępy czasowe - w miarę możliwości maksymalnie od 6 do 8 godzin. Zalecenia American Animal Hospital Association wskazują, że najlepszy jakościowo spacer z psem obejmuje zarówno spacer na smyczy, jak i różnorakie zabawy (np. aportowanie czy szukanie przysmaków), które zwiększą atrakcyjność wspólnych wędrówek.

Bardzo ważne jest to, aby spacery nie były monotonne! W końcu nikt nie lubi się nudzić, a już tym bardziej nasze psy, które chętnie spędzają czas w nowych miejscach. Jedną z najważniejszych potrzeb zwierząt w trakcie wędrówek jest węszenie. Podczas niego nasz psiak zbiera wiele informacji o innych psach, które były w tym miejscu. Można stwierdzić, że jest to dla niego tak samo ważne, jak dla nas bieżące przeglądanie portali internetowych czy czytanie gazet po to, aby wiedzieć, co dzieje się wokół.

MG 6738

Warto urozmaicać trasy, dzięki czemu dostarczymy zwierzęciu nowych wrażeń. Pomocne w tym zakresie mogą okazać się aplikacje jak np. wspomniana Petgram. Oferuje ona liczne funkcje społecznościowe takie jak możliwość stworzenia profilu dla swojego zwierzęcia, obserwowania znajomych, komentowania postów czy ich „lajkowania” poprzez symbol łapki. Poza psami i kotami w aplikacji znajdziemy konta gryzoni, węży, ptaków, a nawet kury i surykatki. Do tej pory aplikacja zgromadziła wokół siebie niespełna 27 tysięcy użytkowników - głównie z Polski, ale też m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Wielkiej Brytanii. W przyszłym roku ma pojawić się jej anglojęzyczna wersja.

Aplikacja w połączeniu z lokalizatorem GPS pozwala właścicielom śledzić lokalizację pupila. To pierwsze tego typu połączenie na świecie, które oferuje nie tylko rozrywkę i zabawę, ale też pozwala zatroszczyć się o to, co najważniejsze, czyli bezpieczeństwo. Od początku działania aplikacji użytkownicy Petgram korzystając z funkcji lokalizacyjnych, odbyli ok. 110 tysięcy spacerów.

- Na taki wynik mogą wpływać elementy gamifkacyjne GPS w aplikacji, które zachęcają użytkowników do dłuższej aktywności na świeżym powietrzu. Łącznie podczas spacerów zostało zdobytych ok. 244 593 wyzwań GPS, które polegają na przejściu określnego w zadaniu dystansu - dodaje Jordan Wojsym-Antoniewicz.

Aplikacja Petgram umożliwia także zdobywanie punktów lojalnościowych, nazwanych PetCoinami. Pozwalają one na zakup produktów zoologicznych w atrakcyjnych cenach (w sklepie w aplikacji) lub wsparcie potrzebujących zwierząt w ramach akcji Tona Pomocy - poprzez wymianę punktów na karmę, która trafia do schronisk. W październiku wystartowała druga edycja przedsięwzięcia. Zachęcamy wszystkich do udziału! Szczegóły można znaleźć w social-mediach Petgram.

O czym jeszcze należy pamiętać podczas spacerów?

Czasami zdarza się, że jesteśmy niezadowoleni, kiedy np. zwierzę na siłę zmierza w kierunku innych psów lub nie wraca na nasze zawołanie. Musimy wiedzieć, iż w dużej mierze wynika to z tego, że nie nauczyliśmy psiaka odpowiedniego zachowania. Kolejnym powodem takiego obrotu sprawy może być to, że pies nie ma możliwości w pełni zaspokoić swoich potrzeb, stąd bardzo istotne jest, aby zadbać m.in. o odpowiednią długość smyczy oraz czas spacerów. 

MG 5227

Jak podają twórcy Petgram - łączna długość wszystkich spacerów z aplikacją od momentu jej uruchomienia wynosi 264 tysiące km. Na podstawie analizy danych: u 44% użytkowników zaobserwowano wzrost długości spacerów, 30% pozostało na tym samym poziomie, a u 26% długość spacerów spadła. Nie zapominajmy, że to jak długi dystans może pokonać nasz pies, zależy od wielu czynników, takich jak rasa, wiek zwierzęcia i jego stan zdrowia. 

Szczeniaki i psy starsze mające kłopoty z poruszaniem się, pokonają zdecydowanie mniejszy dystans niż sprawne psy z tzw. ras aktywnych. Należą do nich m.in. owczarki niemieckie, husky syberyjskie czy wyżły. Pamiętajmy też o tym, że organizm psa jest w większym stopniu przystosowany do poruszania się niż ludzki. Co to oznacza? Na spacerze musimy zapewnić psiakowi wystarczająco dużo przestrzeni. Obserwacja zwierzęcia podczas spaceru pozwoli określić nam, jak dużo ruchu ono potrzebuje. W przypadku wątpliwości warto poradzić się lekarza weterynarii.

A Wy jak często i na jak długo wychodzicie ze swoimi pupilami?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: materiały partnerskie

Tagi: Pies Porady