Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Jak rozpoznać biedronkę azjatycką?
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 15.07.2022 16:47

Jak rozpoznać biedronkę azjatycką?

Biedronki azjatyckie canva PRO
fot. EdwardSnow, canva.com

Biedronki azjatyckie złudnie przypominają nasze polskie biedronki, jednak różnica pomiędzy nimi jest porażająca. Te drugie są dość nieszkodliwe, a ich wizyty nie powinny się wiązać dla ludzi z niepokojem. Z biedronkami azjatyckimi bywa już inaczej.

Szkodliwy chrząszcz przywędrował do Europy w 1991 roku, a w 2006 pojawił się w Polsce. Od tamtej pory jest prawdziwą plagą, która zagraża życiu naszych rodzimych biedronek. Lepiej wiedzieć, jak go rozpoznać.

Biedronka azjatycka — jak ją rozpoznać?

Biedronka azjatycka, zwana również harlekinem, w ciągu około 20 lat rozprzestrzeniła się w obydwu Amerykach i Europie. W Polsce uważa się ją za gatunek inwazyjny, stwierdzony po raz pierwszy w 2006 w Poznaniu. Bazując na samym wyglądzie, harlekina ciężko odróżnić od zwykłej biedronki. Jest on jednak od niej znacznie większy i ma zazwyczaj literę M lub W na głowie i szyi. Ponadto ma sporo czarnych kropek i czerwone lub pomarańczowe ciało. Można go także spotkać w kolorze czarnym z dwoma lub czterema kropkami w kolorze pomarańczowym/czerwonym.

Czy biedronka azjatycka zagraża ludziom?

Tak jak polska biedronka nie zagraża ludziom, to już ta azjatycka potrafi ugryźć. U niektórych ludzi stwierdzono nawet reakcje alergiczne skóry i dróg oddechowych. Ponadto harlekiny potrafią "zaatakować" nasz dom. Wtedy najlepiej wciągnąć je odkurzaczem. Pozostawione potrafią zniszczyć meble, a jeśli spróbujemy je rozgnieść, zostawią po sobie trwałe plamy i nieprzyjemny zapach. Największe zagrożenie harlekiny stanowią dla naszych zwykłych biedronek. Szybciej się od nich rozmnażają i zajmują dotychczas zajmowane przez nie tereny. Ponadto są bardziej drapieżne i konsumują jaja oraz larwy innych gatunków biedronek.

Harmonia axyridis01
fot. © entomartIn (http://www.entomart.be/contact.html), https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=815107

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Tagi: Biedronka