Swiatzwierzat.pl
pies w łóżku

Fot. ipolonina, canva.com

Jak psy wybierają z kim spać? Kierują się 5 zasadami

10 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Wioleta Piróg

Psy są zwierzętami społecznymi, dlatego bardzo lubią przebywać z ludźmi. Noc nie stanowi tutaj wyjątku, a w dodatku w łóżku z opiekunem jest ciepło i najwygodniej. Psy kierują się pięcioma zasadami, kiedy wybierają z kim spać. Co ma wpływ na ich decyzję?

Czym kierują się psy, kiedy wybierają z kim spać?

Pupile generalnie lubią spać ze swoimi właścicielami, ponieważ czują się wtedy bezpiecznie i komfortowo. Dzięki obecności człowieka mogą spokojnie odpoczywać, co sprawia, że lepiej się wysypiają, są mniej zestresowane i nie czują się samotne. Jednakże kiedy mają do wyboru większą liczbę domowników, muszą podjąć decyzję, do czyjego łóżka wskoczyć. Czym się wtedy kierują?

1. Napełniasz moją michę? Już lecę pod kołdrę

Do osoby, która przejmuje obowiązek karmienia zwierzęcia, psy zwykle przywiązują się najbardziej i darzą ją większym zaufaniem. Często jest to najważniejsza osoba w stadzie, która zapewnia wszystkim pożywienie i bezpieczeństwo. Z tego powodu chcą spać w ich towarzystwie, a po obudzeniu wspólnie ruszyć do kuchni na poranne karmienie.

2. Przy Tobie świat mi niestraszny

Drugim najistotniejszym elementem jest poczucie bezpieczeństwa. Psy wybierają tylko te osoby, którym ufają i nie czują się przy nich zagrożone. Na wypoczynek wybierają więc takie miejsca, a raczej te łóżka, które należą do najbliższej im osoby. Aby sprawdzić, czy nasz pies śpi z nami spokojnie, wystarczy zaobserwować, w jakiej pozycji to robi. Jeżeli zdarza mu się spać na plecach z rozłożonymi łapkami i odchylonym do tyłu łepkiem, to jasny sygnał, że darzy nas zaufaniem i liczy, że obronimy go w razie nagłego ataku potencjalnego drapieżnika.

Buldog i kot

Buldożek nie może patrzeć, jak opiekunka głaszcze kota. Nagrano scenę zazdrości

CZYTAJ DALEJ

3. Chcę być przy Tobie, bo Cię kocham

Nasi czworonożni przyjaciele bardzo mocno przywiązują się do konkretnych członków rodziny. Traktują ludzi jak członków stada i dlatego nie lubią się z nimi rozstawać, nawet w nocy. Część zwierzaków może chętniej zawędrowywać do łóżek dzieci, czując wewnętrzy obowiązek troszczenia się o "ludzkie szczenięta".

4. Grzej mnie, człowieku!

Psy zaliczane są do zwierząt stałocieplnych, dlatego ciepło jest istotnym czynnikiem, który zadecyduje o miejscu psiej drzemki. Czworonogi nie lubią bowiem nagłego uczucia chłodu i dlatego chętnie wybierają ciepłe kąty. Takim przytulnym i ciepłym miejscem z pewnością jest łóżko właścicieli lub typowych "zmarźluchów", którzy nocą opatulają się dodatkowym kocem. Nic więc dziwnego, że chętnie do nich wskakują.

5. Tu jest jakby luksusowo

Nie da się ukryć, że psy kierują się także po prostu wygodą. Miękkie łóżko, wyścielone mięciutkimi poduszkami i kołderkami z pewnością jest wygodniejsze od leżącego na twardej ziemi kojca. No cóż, jeżeli ktoś nie chce, aby jego pies z nim spał to może wystarczy, żeby się z nim zamienił?

10 najsłynniejszych psów z bajek. Towarzyszyły nam całe dzieciństwo, pamiętacie je wszystkie?

Psy to zwierzęta, które bardzo często pojawiały się w filmach i kreskówach dla dzieci. Towarzyszyły nam przez całe dzieciństwo! Czy pamiętacie wszystkich psich bohaterów?

Zobacz galerię >

SPRAWDŹ, jak dobrze znasz rasy psów

Pytanie 1 z 8

Jaka rasa zyskała miano największej na świecie?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: swiatzwierzat.pl, fera.pl

Tagi:

Wioleta PirógAutor

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Jak podać psu tabletkę? 5 sposobów, które powinien znać każdy psiarz

Czytaj więcej >

Psy

Rodzina niepokoi się guzem na brzuchu 13-letniej suczki. Ale to nie jedyne zmartwienie

Czytaj więcej >

Psy

Wybuch gazu w kamienicy w Katowicach. W rumowisku ratownicy znaleźli małego psa

Czytaj więcej >

Psy

Daniel "Magical" wychodzi z więzienia. DIOZ natychmiast podjęło interwencję, 20-letnia Sonia odebrana

Czytaj więcej >

Psy

Pies i kot zostają po raz pierwszy sami. Sprawy przybrały niespodziewany obrót

Czytaj więcej >

Psy

Schronisko chciało uśpić psią mamę wraz z dziećmi. Wstawiła się za nimi tylko jedna osoba

Czytaj więcej >