Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Imiona dla psa. NAJLEPSZE imiona dla psów i suczek
Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka 18.12.2019 10:50

Imiona dla psa. NAJLEPSZE imiona dla psów i suczek

kobieta
Fot. unsplash.com

Imiona dla psa – jak wybrać najlepsze? Powinniśmy dać je po kimś znanym i podziwianym? A może nazywanie zwierzaków ludzkimi imionami to zły pomysł? Oto TOP lista imion dla psów i suczek.

Niektórym wybór imienia przychodzi z łatwością. Inni rozmyślają nad tym jeszcze przed adopcją zwierzaka. Czasami między domownikami dochodzi nawet do kłótni o to, kto ma najlepszy pomysł na miano ukochanego pupila. Jak tego uniknąć? Z jednej strony nie chcemy popaść w banał, z drugiej uniknąć śmieszności, kiedy nadmiernie poniesie nas wyobraźnia. Czasami warto sprawdzić, jakie imiona dla psa cieszą się największym powodzeniem. Pomożemy ci wybrać najlepsze!

Jakie są najpopularniejsze imiona dla psa?

Przedstawiamy listę psich imion, które cieszą się największym powodzeniem wśród naszych rodaków i nie tylko. Wolisz imiona polskiego pochodzenia? A może wręcz przeciwnie? Na pewno znajdziesz coś dla siebie!

Polskie imiona dla psa

 1. Azor
 2. Igor
 3. Burek
 4. Reks
 5. Tofik
 6. Łapa
 7. Cezar
 8. Olaf
 9. Kajtek
 10. Fuks
 11. Gucio
 12. Bandzior
 13. Demon
 14. Borys
 15. Feliks
 16. Bąbel
 17. Wafel
 18. Pikuś
 19. Lolek
 20. Fido

Polskie imiona dla suni

 1. Figa
 2. Tosia
 3. Jaga
 4. Szelma
 5. Pyza
 6. Bunia
 7. Pola
 8. Zula
 9. Mela
 10. Nela
 11. Bella
 12. Majka
 13. Kora
 14. Gabi
 15. Lala
 16. Funia
 17. Pusia
 18. Fuga
 19. Bajka
 20. Buba

Zagraniczne imiona dla psa

 1. Barry
 2. Jack
 3. Charlie
 4. Leo
 5. Lucky
 6. Harry
 7. Marley
 8. Robin
 9. Misza
 10. Iwan
 11. Bobby
 12. Rico
 13. Bingo
 14. Pluto
 15. Ozzi
 16. Diego
 17. Rocky
 18. Hades
 19. Teddy
 20. Rambo

Zagraniczne imiona dla suni

 1. Sisi
 2. Mary
 3. Bess
 4. Roxi
 5. Luna
 6. Lola
 7. Gina
 8. Lily
 9. Mimi
 10. Kira
 11. Daisy
 12. Tessa
 13. Viva
 14. Saba
 15. Fiona
 16. Astra
 17. Jessi
 18. Coco
 19. Doris
 20. Tina

Znacie kogoś, kogo pupil wabi się w taki sposób? Łatwo zauważyć, że wiele z tych imion noszą nie tylko zwierzaki, ale nierzadko ich właściciele. Czasami taka zbieżność bywa powodem żartów.

Sama spotkałam się z sytuacją, kiedy partner próbował „uhonorować” drugą połówkę, nazywając swoją sunię na jej cześć. Ostatecznie okazało się, że nie tylko popełnił faux-pas, ale utrudnił życie zarówno dziewczynie, jak i psu. Ilekroć obie przebywają w jednym pomieszczeniu, nigdy nie wiedzą, do której z nich zwracają się goście lub chłopak. Chociaż próbują kwitować pomyłki śmiechem lub żartami, imię suczki stało się powodem wielu krępujących sytuacji i dyskomfortu pary.

Jak wybrać imię dla psa?

Pozornie nie ma nic prostszego, niż wybrać imię dla swojego psiaka. Jednak czasem okazuje się po czasie, że musimy dokonać wyboru ponownie. Czego powinniśmy się wystrzegać?

Pamiętaj, że imię nie może być zbyt długie albo skomplikowane. Inaczej jego zapamiętanie sprawi kłopot zarówno domownikom, jak i samemu zwierzakowi. Nie należy także zbyt często przekręcać go i zdrabniać, jeśli zdrobnienie i oryginalne określenie będą się znacznie różnić. Zaadoptowałeś szczeniaczka i uważasz, że do jego drobnej postury i słodyczy najlepiej pasuje imię w rodzaju Maleństwo albo Mały? Pamiętaj, że niedługo maluch dorośnie i wówczas określenie zacznie zgrzytać z posturą jego właściciela, a nagła zmiana może wprawić go w sporą konsternację i zająć sporo czasu.

Nawet jeśli jeszcze przed adopcją zaplanowaliśmy, jak nasz zwierzak będzie się wabił, zwróćmy uwagę, czy miano na pewno do niego pasuje. Z jednej strony imię, które stoi w całkowitej sprzeczności z wyglądem, może wynikać z poczucia humoru i dystansu właściciela. Z drugiej, po pewnym czasie zaczniemy mieć dość tłumaczenia otoczeniu, że nasz wybór został podyktowany chęcią zażartowania. Dlatego zastanówmy się kilka razy, zanim zarejestrujemy słodkiego maltańczyka pod imieniem Brutal albo majestatycznego owczarka niemieckiego jako Milusia.

Nie warto ulegać modzie na jakieś imię. Jeśli nie jesteśmy w stu procentach przekonani, że dane określenie pasuje do zwierzaka, zaczekajmy z ostateczną decyzją. Poza tym spacery z psem zaczną nam nastręczać trudności, kiedy na nasze wołanie zaczną reagować wszystkie okoliczne pupile.

Jakich imion nie nadawać psu?

Nie należy nadawać psu imienia, które kojarzy się jednoznacznie negatywnie, np. po cieszącej się złą sławą postaci historycznej. Unikajmy także nawiązań do religii w rodzaju Jezus, Budda, Allah czy Maryja.

Oczywiście istnieje wyjątek możemy śmiało czerpać inspiracje ze starożytnych mitologii. Określanie psa sformułowaniem uważanym za niegrzeczne lub wulgarne, nawet nadanym w ramach żartu i bez złych intencji, to jedna z najgorszych decyzji, jakie możemy podjąć. Jak będziemy się czuli, kiedy znajome dziecko zapyta nas o imię pupila? Szybko poczujemy się skrępowani, kiedy będziemy musieli wołać psa podczas spaceru. Poza tym musimy się liczyć z pełnymi dezaprobaty spojrzeniami sąsiadów. Czy naprawdę warto sprawiać sobie tyle kłopotu?

Błędem jest także nadanie psiakowi imienia, które brzmi podobnie do komendy, np. Matt może kojarzyć mu się ze słowem siad.

Czy nadać psu ludzkie imię?

Czy warto nadać zwierzakowi ludzkie imię? Istnieje zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników tej praktyki. Najczęściej pojawia się argument, że kiedy będziemy zwracać się do psa na spacerze, ktoś noszący identyczne imię poczuje się urażony.

Niektórzy próbują obejść problem, sięgając po miana z innych państw. Niekiedy pragną uhonorować w ten sposób kraj, z którego pochodzi ich pupil. Przykładowo właściciel pary buldogów francuskich nazywa pieska Pierre, a sunię Margot. Takie rozwiązanie jest bezpiecznym wyjściem z sytuacji, kiedy obawiamy się urazić cudze uczucia? Bynajmniej! Nigdy nie wiemy, co zgotuje nam los i czy nie zdarzy nam się spotkać na swojej drodze obcokrajowca. Raz spotkałam się z sytuacją, gdy pewnemu małżeństwu zdarzyło się gościć na dłużej pewnego mężczyznę zza granicy. Szybko musieli zmienić imię swojego psiaka, gdyż okazało się, że dzieli je z przybyszem…

Tak naprawdę to, czy nazwiemy psa ludzkim imieniem, leży wyłącznie w naszej gestii. Jeśli czujemy poważną obawę przed nieumyślnym urażeniem innej osoby, odpuśćmy. Gdy uważamy, że nie ma nic uwłaczającego w noszeniu takiego samego imienia jak kot czy psiak, nadajmy je śmiało. Musimy jednak liczyć się z tym, że nie każdy ma podobne poglądy, a uraza nie musi wynikać z niechęci do zwierząt, lecz przyzwyczajenia lub wychowania.

Jakie imiona dla psa najbardziej wam się podobają? Zobaczcie zdjęcia uroczych czworonogów:

imiona dla psa

Imiona dla psa: jak wybrać to, które najbardziej pasuje do naszego czworonoga?

imiona dla psa

Pamiętaj, że imię musi pasować do postury i charakteru naszego pupila.

imiona dla psa

Imię nie może być zbyt banalne: inaczej ryzykujemy, że na spacerze połowa psów będzie reagować na nasze wołanie.

imiona dla psa

Czy powinno nadawać się zwierzakom ludzkie imiona? Lepiej nie ryzykujmy.

Imię powinno być łatwe do wymówienia, żeby zwierzak szybko je zapamiętał.

ZOBACZ TEŻ:

 1. Czego pies nie może jeść? Nie karm tym swojego psa
 2. Pies do bloku. Rasy które najlepiej sprawdzą się w bloku
 3. Dlaczego psy liżą? Dowiedz się, co twój pies chce ci powiedzieć