Swiatzwierzat.pl
Hollandse smoushond: maluch z brodą

pixabay.com

Hollandse smoushond: maluch z brodą

1 Lutego 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Hollandse smoushond to radosny domowy pupil. Jest niewielkich rozmiarów, ma za to wielki entuzjazm do życia i wszystkich swoich zajęć. Lubi zabawę i polowanie na szczury. Czy hollandse smoushond to odpowiedni pies dla Ciebie? Dowiedz się, jaki jest

Hollandse smoushond – historia rasy

Hollandse smoushond to rasa płowych pinczerów szorstkowłosych. Szorstkowłose pinczery o czarnym umaszczeniu były modne w XIX w. w krajach niemieckich. Jednak szczenięta płowe uważano za wadliwe i zabijano lub porzucano. Holenderski handlarz nazwiskiem Abraas postanowił położyć kres takiemu marnotrawstwu i zaczął sprowadzać porzucone przez Niemców płowe pinczery do Amsterdamu, gdzie sprzedawał je farmerom jako psy stajenne – do wyłapywania szczurów w obejściach.

Psy Abraasa szybko zdobyły w Holandii uznanie dzięki swemu instynktowi łowieckiemu, zręczności, wytrzymałości i niewielkim rozmiarom, które pozwalały im uganiać się za szczurami nawet w ciasnych zakamarkach. Z czasem płowe pinczery zdobyły sławę jako hollandse smoushondy, czyli „holenderskie psy-Mośki”, od potocznego określenia „Smouzen”, którym w Holandii nazywano Żydów. Nazwa rasy nawiązuje do obficie zarośniętego pyszczka psów, który kojarzył się holenderskim hodowcom z długimi brodami, tradycyjnie noszonymi przez religijnych Żydów.

W czasie II wojny światowej hollandse smoushondy niemal wyginęły. Populację piesków udało się odtworzyć dopiero w latach 70. XX w. dzięki krzyżowaniu ledwie kilku ocalałych sztuk z border terrierami.

Dziś populacja hollandse smoushondów jest nadal niewielka. Pieski te wykorzystuje się na farmach w tradycyjnej roli szczurołapów oraz coraz częściej jako pupile domowe. Poza granicami Holandii hollandse smoushondy są bardzo rzadko spotykane.

Klub rasy hollandse smoushond powstał w Holandi 1905 r., ale Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FC I) zarejestrowała ją dopiero w 2001 r.

Jak wygląda hollandse smoushond?

Hollandse smoushond to mały pinczer. Osiąga 42 cm wysokości w kłębie i masę ok. 10 kg.

Hollandse smoushond: budowa ciała

Hollandse smoushond ma krępe, ale proporcjonalne ciało o kwadratowej sylwetce, sprężystych łapkach i średniej długości ogonie, noszonym nisko i zadzieranym nieco nad grzbietem, gdy pies jest w ruchu.

Pies ma szeroką głowę i dość krótką kufę, porośniętą wąsami i brodą, z gęstymi brwiami. Oczy są średnich rozmiarów, okrągłe, czarne. Uszy są nieduże, trójkątne, mniej więcej w 2/3 wysokości załamane ku przodowi i zwisające przy policzkach.

Hollandse smoushond: typ sierści

Sierść hollandse smoushonda jest średniej długości, szorstka, z gęstym podszerstkiem. Włos bywa pofalowany, ale nigdy nie skręca się w loki, raczej nastroszony niż przylegający do ciała. Może tworzyć delikatne frędzle na brzuchu i niewielkie piórka na łapach.

Hollandse smoushond: umaszczenie

Hollandse smoushond jest koloru jednolicie płowego w różnych odcieniach, najlepiej ciemnym słomianym.

Jaki charakter ma hollandse smoushond? Pan i rodzina

Hollandse smoushondy to bardzo towarzyskie psy, które uwielbiają ludzi i zabawę z nimi. Przywiązują się szczególnie do swego pana, ale też do całej ludzkiej rodziny. Najchętniej nie odstępowałyby swego ulubionego człowieka ani na krok.

Hollandse smoushondy garną się do pieszczot i chętnie bawią się z dziećmi. Nie potrzebują zbyt długich spacerów i potrafią dopasować się do trybu życia rodziny. Wszystkie te cechy czynią z nich wyjątkowo wdzięczne pupile domowe.

Jaki charakter ma hollandse smoushond? Dzieci

Hollandse smoushondy wykazują dużo entuzjazmu do wszelkich zabaw i cierpliwość do dzieci, zwłaszcza takich, z którymi dorastały, i które zostały nauczone, jak należy obchodzić się z psem. Ponieważ są to bardzo małe psy, to raczej dziecko musi uważać, by nie uszkodzić zwierzaka, a nie odwrotnie.

Dziecko powinno rozumieć, że pies to nie zabawka, tylko towarzysz zabaw i, choć lubi figle, należy traktować go z szacunkiem i dobrze się z nim obchodzić. Psa nie należy ciągnąć za uszy ani ogon, popychać ani brać na siłę na ręce. Psy nie lubią też, gdy przeszkadza się im w spaniu lub jedzeniu.

Jaki charakter ma hollandse smoushond? Inne zwierzęta

Odpowiednio zsocjalizowany hollandse smoushond dobrze dogaduje się z innymi psami. Jest towarzyski i ciekawski, nie wykazuje agresji ani dążenia do dominacji nad innymi psami. To bezkonfliktowy, radosny figlarz.

Hollandse smoushond dość dobrze dogaduje się też z kotami. Tylko niewielkie gryzonie mogą rozbudzić w nim instynkt łowiecki, nie należy więc dopuszczać psa w pobliże klatki z chomikiem.

Jaki charakter ma hollandse smoushond? Obcy

Wobec obcych hollandse smoushond zachowuje się początkowo nieufnie, ale dość szybko przekonuje się do niemal wszystkich napotkanych osób. Stale zachowuje czujność, a przed zbliżaniem się nieznajomego ostrzega szczekaniem. Nada się więc na psa alarmującego, choć z racji niewielkich rozmiarów i miłej aparycji na sprawdzi się jako stróż ani obrońca.

Hollandse smoushond na treningu

Hollandse smoushondy szybko się uczą i lubią podobać się swemu panu. Są pojętne, bywają jednak uparte. Dlatego na samym początku procesu układania psa należy wpoić mu, że posłuszeństwo popłaca, prezentując system nagród. Kiedy pies pojmie tę podstawową zasadę, łatwo podda się wychowaniu.

Trening hollandse smoushonda, jak każdego psa, wymaga staranności i cierpliwości – to od wychowania i prawidłowej socjalizacji szczeniaka zależy, na ile dorosły pies będzie posłuszny komendom i zdolny do zgodnego współżycia z innymi zwierzakami. Warto się postarać – odpowiednio wychowany hollandse smoushond to bezproblemowy, radosny towarzysz całej rodziny, uczestnik zabaw i wycieczek.

Hollandse smoushond: socjalizacja

Trening hollandse smoushonda powinien zacząć się wcześnie, gdy szczeniak nie ma jeszcze utrwalonych złych nawyków. Początkowe wychowanie powinno objąć nauczenie psa reagowania na własne imię i podstawowe komendy, zwłaszcza na przywołanie.

Należy nauczyć psa zasad dobrego współżycia z ludźmi i innymi zwierzętami, zaznajamiając go z różnymi sytuacjami i zachowaniami oraz przyzwyczajając do różnych dźwięków i zapachów.

Dobrze też przyzwyczaić psa od małego do zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak czesanie, trymowanie i strzyżenie, kąpanie, czyszczenie uszu i zębów, obcinanie pazurów, a także do chodzenia na smyczy i w kagańcu, zwłaszcza jeśli hollandse smoushond ma być wyprowadzany w mieście.

Ponieważ hollandse smoushondy dużo szczekają, warto już na etapie socjalizacji i wczesnego treningu nauczyć je zachowywania ciszy, zwłaszcza jeśli mieszkają w bloku i mają w pobliżu sąsiadów.

Im więcej sytuacji i zjawisk pozna szczeniak w okresie socjalizacji, tym lepiej będzie sobie z nimi radził jako dorosły pies. Umiejętność odpowiedniego reagowania na sytuacje, bodźce i komendy zapewnia psu dobre samopoczucie i niski poziom stresu w codziennym życiu.

Hollandse smoushond: metody treningowe

Trenując hollandse smoushonda, należy okazywać łagodne zdecydowanie i uzbroić się w cierpliwość. Pies powinien być nagradzany za każdym razem, gdy poprawnie wykona polecenie. Jeśli pies go nie wykona, możesz go skarcić, ale nie podnoś głosu. Krzyk stresuje psa i zraża go do dalszego treningu.

Dobrze jest trenować psa w krótkich, urozmaiconych sesjach, tak by zwierzak nie znudził się wykonywaniem komend. Pokój przeznaczony na trening psa powinien być możliwie wolny od wszelkich czynników rozpraszających.

Jeśli nie masz czasu na samodzielne początkowe wychowanie hollandse smoushonda, możesz powierzyć go profesjonalnemu trenerowi lub oddać do psiego przedszkola, gdzie nauczy się niezbędnych umiejętności pod okiem fachowych opiekunów i będzie mógł socjalizować się z innymi psami.

Nie wolno zaniedbać solidnej socjalizacji i treningu psa. Bez nich zwierzęta stają się nieposłuszne i nieprzewidywalne. Trening to nie łamanie charakteru psa. Bez jasnych reguł i wzorców postępowania psy odczuwają stres i są nieszczęśliwe.

Hollandse smoushond: sport i praca

Po zakończeniu podstawowego treningu, można przystąpić do szkolenia sportowego psa. Nawet jeśli nie planujesz wystawiać go do żadnego konkursu, trening nowych umiejętności to dla hollandse smoushonda świetna zabawa i okazja do zażycia ruchu w towarzystwie opiekuna. Hollandse smoushondy dobrze radzą sobie w konkurencjach sportowych, takich jak miniagility, dog dancing i tropienie.

Hollandse smoushond na spacerze

Hollandse smoushond świetnie czuje się w mieszkaniu, o ile jest regularnie wyprowadzany na spacery. Spacery z hollandse smoushondem nie muszą być długie, ale im dłuższe, tym lepsze. Hollandse smoushond będzie wniebowzięty mogąc eksplorować swoją okolicę i poznawać coraz to nowe zakamarki osiedla czy dzielnicy.

Spacery z psem powinny być urozmaicane zabawami. Hollandse smoushond uwielbia zabawy węchowe, chętnie też pobiega za piłką. Nie nada się jednak za bardzo na towarzysza joggingu czy wycieczki rowerowej, bo jego krótkie łapki mogą nie nadążyć za człowiekiem.

Hollandse smoushondy lubią eksplorować otoczenie, ale rzadko oddalają się od swego przewodnika. W mieście należy jednak wyprowadzać psy na elastycznej smyczy, przytwierdzonej do szerokiej obroży lub dopasowanych szelek.

Hollandse smoushond dobrze znosi zimno – jego dwuwarstwowa sierść zapewnia mu ochronę przed chłodem, chociaż w siarczysty mróz lepiej założyć mu ocieplające ubranko. Pies nie boi się też gorąca, choć w wyjątkowe upały dobrze jest wyprowadzać go rano i wieczorem, kiedy jest chłodniej, a w środku dnia pozwolić mu odpoczywać.

Hollandse smoushond sam w domu

Hollandse smoushond dobrze znosi czasowy brak towarzystwa ludzi, o ile wcześniej wybiegał się i wybawił. Znudzony i niewybiegany, pies może zacząć niszczyć otoczenie i głośno wyć, a nawet próbować ucieczki.

By zapobiec wykształceniu się u psa lęku separacyjnego, należy przyzwyczajać go do spędzania kilku godzin w samotności już na etapie socjalizacji. Jeśli pies szczególnie źle znosi rozstania ze swoim panem, można złagodzić jego stres, pozostawiając mu do dyspozycji przed wyjściem ulubione zabawki, częstując smakołykiem, lub zostawiając włączony telewizor, tak by wydobywające się z odbiornika ludzkie głosy działały na pupila kojąco.

Jeśli hollandse smoushond przeżywa bardzo silny lęk separacyjny, należy zaprowadzić go do psiego behawiorysty, który pomoże zidentyfikować i zwalczyć przyczyny lęku u zwierzęcia.

Co je hollandse smoushond? Kupna karma

Hollandse smoushond powinien dostawać wysokiej jakości karmę dla małych psów, bogatą w pełnowartościowe białka zwierzęce (mięso mięśniowe i podrobowe), z dodatkiem naturalnych olejów, warzyw i owoców.

Nie należy podawać psu karmy zawierającej konserwanty, barwniki, spulchniacze, słodziki, aromatyzery, wszelkiego rodzaju zboża i niezidentyfikowane „resztki zwierzęce”. Te resztki to najczęściej nie soczyste mięsiwo, które nie zmieściło się do innych puszek, tylko odpady - zmielone kopyta, wargi, wymiona i inne „specjały” - które bardzo obciążają układ trawienny psa.

Hollandse smoushond ma spory apetyt, ale nie przejawia skłonności do tycia. Mimo to należy bardzo starannie dobrać psu dietę i porcjowanie w zależności od jego płci, masy, wieku, stanu zdrowia i trybu życia. Pomoże Ci w tym weterynarz lub psi dietetyk.

Pamiętaj, by po jedzeniu przetrzeć brodę hollandse smoushonda wilgotną ściereczką, tak by usunąć z niej resztki pokarmu.

Co je hollandse smoushond? Dieta BARF

Hollandse smoushond chętnie będzie się odżywiał surowizną. Podawaj mu świeże, surowe mięso (unikaj wieprzowiny, bo może zwierać pasożyty), ryby i oleje rybne, od czasu do czasu także surowe jajko, otręby, gotowany makaron lub ryż. Niektóre psy lubią owoce, np. jagody – wystarczą dwie jako dodatek do posiłku. Wiele psów lubi chrupać różnego rodzaju kości i kurze łapki, które dodatkowo ścierają im kamień nazębny.

Stosując dietę BARF trzeba pamiętać o suplementowaniu psu niektórych witamin i minerałów. Posłużą do tego specjalne preparaty, dostępne w sklepach zoologicznych.

Pamiętaj też, że hollandse smoushond ma mały pyszczek i wszelką surowiznę należy rozdrabniać mu na odpowiednio małe kawałki.

Zdrowy hollandse smoushond

Hollandse smoushondy cieszą się zasadniczo dobrym zdrowiem. Zdarzają się u nich, choć rzadko, przypadki dysplazji stawów biodrowych i łokciowych oraz zwichnięcia rzepki.

Każdy pies powinien przynajmniej raz w roku odwiedzać weterynarza na przegląd stanu zdrowia. Takie badanie powinno objąć pobranie psu krwi, osłuchanie serca i płuc, sprawdzenie stanu zębów, uszu i pazurów, konsultacje dotyczące diety. Dzięki takim kontrolnym wizytom można w porę wykryć różnego rodzaju choroby i dolegliwości, a wczesna diagnoza bardzo ułatwia leczenie.

Zadbany hollandse smoushond żyje od 12 do 14 lat.

Czysty hollandse smoushond: czesanie

Sierść hollandse smoushonda nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Trzeba ją jednak regularnie czesać z użyciem szczotki lub grzebienia z regulowanym rozstawem zębów. Pamiętaj, by wyczesać psu sierść na uszach i za uszami, w pachwinach i pod pachami – w tych miejscach szczególnie często tworzą się kołtuny.

Mniej więcej dwa razy do roku dobrze jest zabrać psa do groomera na przycięcie włosów. Jeśli pies ma startować w konkursie piękności, należy przygotować go ściśle według regulaminu imprezy, a często skomplikowane zabiegi higieniczne lepiej powierzyć profesjonalnym psim fryzjerom.

Czysty hollandse smoushond: kąpanie

Hollandse smoushond rzadko wymaga kąpieli, z reguły wystarczy otrzepać go po spacerze lub przetrzeć wilgotnym ręcznikiem. Po powrocie z wyprawy do lasu lub polowania należy przejrzeć skórę psa (przynajmniej w okolicach uszu, ogona, pach i pachwin), by upewnić się, że nie ma w niej kleszczy.

Kiedy kąpiesz hollandse smoushonda, pamiętaj, by użyć specjalnego szamponu dla psów szorstkowłosych, który nie podrażnia skóry, nie wywołuje alergii i nie rozmiękcza sierści. Na dno wanny lub podłogę prysznica połóż ręcznik albo gumową matę, żeby pies nie ślizgał się w czasie kąpieli.

Po zakończeniu mycia dokładnie wysusz psa, bo mokra skóra i sierść to ulubione środowisko rozwoju dla grzybów i bakterii. Zwróć szczególną uwagę na dokładne wysuszenie wnętrz jego uszu.

Czysty hollandse smoushond: uszy, oczy i nos

Należy regularnie czyścić uszy hollandse smoushonda za pomocą wacika nasączonego specjalnym środkiem samoczyszczącym dla zwierząt.

W podobny sposób możesz w miarę potrzeby czyścić psu truflę nosa i kąciki oczu, jeśli zobaczysz w nich zabrudzenia lub zaschnięte łzy. Do czyszczenia kącików oczu psa najlepiej użyć szmatki nasączonej solami fizjologicznymi lub po prostu ciepłą wodą.

Jeśli zauważysz, że włosy wchodzą psu do oczu, utrudniając mu widzenie lub drażniąc gałkę oczną, ostrożnie przytnij je, tak by zwierzak mógł swobodnie patrzeć na świat. Na pierwsze przycięcie możesz zaprowadzić psa do profesjonalnego groomera, który pokaże Ci, w jaki sposób szybko i łatwo doprowadzić psią sierść do pożądanego stanu.

Czysty hollandse smoushond: zęby

Hollandse smoushondy powinny mieć regularnie czyszczone zęby za pomocą szczoteczki i pasty enzymatycznej. Warto też podawać im od czasu do czasu smakołyki dentystyczne. To różnego rodzaju kości, krokiety i gryzaki, które usuwają kamień nazębny, zapobiegają chorobom dziąseł i usuwają przykry zapach oddechu psa.

Czysty hollandse smoushond: pazury

Podobnie jak innym psom, hollandse smoushondom należy w miarę potrzeby przycinać pazury, bo zbyt długie utrudniają chodzenie i powodują ból.

Możesz obciąć psu pazury samodzielnie lub zaprowadzić go na obcięcie do weterynarza albo groomera. Pamiętaj, że należy obcinać tylko same koniuszki pazurów, bo pozostała ich część jest unerwiona i ukrwiona.

Dla kogo hollandse smoushond to idealny pies?

Hollandse smoushond to idealny pies rodzinny, radosny towarzysz zabaw o oryginalnym wyglądzie i czujny stróż. Jest dość łatwy w szkoleniu, nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji i najczęściej cieszy się dobrym zdrowiem. Nadaje się więc na psa dla początkujących przewodników i osób starszych.

Hollandse smoushond potrzebuje stałego towarzystwa, nie jest więc dobrym wyborem dla zapracowanych singli.

Hollandse smoushond z dobrej hodowli

Hollandse smoushond, jak wszystkie rasowe psy, powinien pochodzić od doświadczonych, odpowiedzialnych hodowców. Najlepiej, by hodowla hollandse smoushondów była zarejestrowana w którejś z międzynarodowych organizacji kynologicznych.

Profesjonalna hodowla gwarantuje, że psy były umiejętnie krzyżowane, przez co szczenięta nie są obciążone zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób genetycznych. Doświadczony hodowca nie kombinuje z miniaturyzacją i tak już małych piesków, co może prowadzić do poważnych wad u zwierząt – np. karłowatości i wodogłowia.

Dobry hodowca dba o warunki bytowania swych psów, troszczy się o szczenięta w najwcześniejszym okresie ich życia i pilnuje, by psy przeszły wszystkie niezbędne badania, szczepienia i zabiegi odrobaczania.

Odpowiedzialny hodowca nie tylko będzie umiał odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania dotyczące rasy i opieki nad hollandse smoushondem, ale sam zada Ci ich kilka, by upewnić się, że będziesz umiał zaspokoić potrzeby psa.

Hollandse smoushond: dokumentacja

Rasowy hollandse smoushond musi posiadać dwa dokumenty:

  1. książeczkę zdrowia, odnotowującą szczepienia i zabiegi odrobaczenia, może także wszczepienie czipu (każda czynność medyczna musi być potwierdzona podpisem weterynarza i naklejką)

oraz

  1. metrykę lub rodowód, poświadczające, że szczeniak spełnia standard rasy, a więc może być w przyszłości wystawiany do zawodów i konkursów.

Ile kosztuje hollandse smoushond?

Rasowy hollandse smoushond z hodowli zarejestrowanej w FCI może kosztować ponad 1000 euro. Szczenięta z rodziców czempionów oraz psy przeznaczone do dalszego rozrodu będą droższe, zaś te „na kolanka”, czyli na pupile domowe, mogą być tańsze. Ceny bywają bardzo wysokie, bo to rzadka rasa, hodowana wyłącznie w Holandii.

Miesięczny koszt utrzymania hollandse smoushonda wynosi ok. 100 zł.

Podobne artykuły

piesek

Psy

Zabawy psa z dzieckiem. Maluch nie może przestać się śmiać

Czytaj więcej >
pies i robbie

Psy

Adoptowany chłopiec postanowił ocalić psy w podeszłym wieku. "Wiem, jak to jest być niekochanym”

Czytaj więcej >
Nagranie z monitoringu

Psy

Bezczelnie ukradł yorka, gdy właściciel był na zakupach. Wszystko uchwyciła kamera

Czytaj więcej >
Łatek

Psy

Starsi państwo poprosili o pomoc w transporcie pieska. Zgłosił się wicemarszałek Sejmu

Czytaj więcej >
Golden retriever i króliczki

Psy

Golden retriever adoptował zagubione króliczki. Zajął się nimi w najczulszy sposób

Czytaj więcej >
Jan Błachowicz

Psy

Jan Błachowicz o obowiązkach właścicieli zwierząt. Ma ważny apel do fanów

Czytaj więcej >